Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Internet banking/Mobile banking bun in 2019

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Stiam doar de Garmin, merge si cu Fitbit?

#20
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Da, merge, desi eu nu l-am incercat, folosesc doar Garmin

Fitbit si BT

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Am Fitbit Ionic...ma bate gandul sa-mi deschid cont la ei. Cum e cu comisioanele la BT?

#22
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multumesc tuturor.
Am facut azi la ING. Totul rapid, cardul pe loc.
Sa vad cum functioneaza.
Transferuti in revolut fara comisionul obisnuit altor banci.
Trebuie sa studiez home bankingul mai in detaliu.

#23
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 23 ianuarie 2019 - 21:54, said:

Am Fitbit Ionic...ma bate gandul sa-mi deschid cont la ei. Cum e cu comisioanele la BT?
Eu am gratis un an pentru ca am migrat de la BP.
In rest este 1 leu/luna internet banking + 4 lei/luna mobile banking. Am inteles ca mai au oferte de gratuitate pe viata pentru pentru mobile banking din cand in cand

Pentru ceas iti trebuie BTPay care este gratis, necomisionata. Aplicatia este foarte simpla si misto, poti plati si cu telefonul si cu ceasul. Vezi in ea soldul, tranzactiile, transferuri in alte conturi ale tale, la diverse contacte dupa nr de telefon, indiferent de banca, etc. E chiar fara autentificare, se foloseste de autentificarea telefonului (amprenta, pin, pattern, faciala, etc).
95% folosesc BTPay. 4% folosesc Mobile Banking, Internet banking am intrat doar de 2-3 ori.

P.S. Evident, pentru plata cu ceasul nu ai nevoie de telefon + BTPay. Platesti doar cu ceasul. Imi este utila cand merg la alergat sau cu bicicleta, nu mai car telefonul, pot plati pentru o apa sau o pizza :D linistit

Edited by valitudor, 23 January 2019 - 22:05.


#24
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View Postunknown_35, on 23 ianuarie 2019 - 16:34, said:


E ok aplicatia, dar pt plati fara sablon iti cere cod generat de card reader.

Daca ai autentificarea cu amprenta nu iti mai cere codul, autorizarea o faci tot cu amprenta.

#25
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Aplicația de la Raiffeisen a ajuns o mizerie. Sunt atât de rupți de realitate încât nu ai acces la cardurile proprii. Limitată rău. Raiffeisen e bună la altceva.
Până acum, cele mai capabile aplicații mobile sunt ING și Revolut. Chiar și cele de la BT sunt peste Raiffeisen.

Edited by bv01, 24 January 2019 - 12:18.


#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Ce înțelegi prin acces la carduri?

#27
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Setare de limite, blocări temporare, blocări permanente, tranzacții etc.

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbv01, on 25 ianuarie 2019 - 08:43, said:

Setare de limite, blocări temporare, blocări permanente, tranzacții etc.
Adica, tu vrei sa spui ca in aplicatia mobila de la reiffeisen, nu vezi tranzactiile pe care le faci cu cardul?adica, sa zice, ni vezi o plata efectuata la un Pos oarecsre? M as mira, dar in fine, daca zici tu.

#29
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nici eu nu inteleg "Chiar și cele de la BT sunt peste Raiffeisen". Aplicatiile de la BT au tot ce s-a enumerat aici, ba chiar are lucruri in plus fata de oricare alta aplicatie. Nu inteleg ce-i lipseste

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbv01, on 25 ianuarie 2019 - 08:43, said:

Setare de limite, blocări temporare, blocări permanente, tranzacții etc.
Tranzacțiile se văd în conturile cărora le sînt asociate cardurile. Restul de operații nu le-am văzut vreodată în cei doi ani de cînd folosesc aplicația dar nici nu le-am simțit lipsa...

#31
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postvalitudor, on 25 ianuarie 2019 - 13:48, said:

Nici eu nu inteleg "Chiar și cele de la BT sunt peste Raiffeisen". Aplicatiile de la BT au tot ce s-a enumerat aici, ba chiar are lucruri in plus fata de oricare alta aplicatie. Nu inteleg ce-i lipseste

What??? Când zic "peste" mă refer în sensul că “mai bine”. Chiar se înțelege invers???

Încă ceva, aplicația Raiffeisen nu are notificări push. E incredibil pentru secolul ăsta.

#32
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu bre, nu cred ca am inteles invers.
Tu zici asa:
1. cele ma nasoale sunt alea de la Raiffeisen. Nu comentez, nu am, nu stiu
2. ceva mai bune sunt cele de la BT. Asta am si mi se par super ok.
3. Cele mai tari sunt cele de la ING. Nici de astea nu am, asadar as fi vrut sa stiu ce au in plus fata de BT, pentru ca din enumerarea voastra, aplicatiile BT au de toate. N-am vazut nimic ce i-ar lipsi si are ING

#33
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Hmm... La ING ar fi anularea planurilor de rate la cardurile de credit, eșalonare în rate a tranzacțiilor, accesare credit de consum direct din aplicație, portare bani din alte bănci, rovinieta etc.
Eu m-am exprimat în modul ăla deoarece am o problemă cu BT în ceea ce privește aplicația web de online banking.

#34
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Ca o completare la ce s-a zis de Unicredit, se poate modifica limita de tranzactii zilnice cu un card (asta dupa ce le-am facut o sesizare mai demult, mi-am reinnoit cardul si s-a resetat limita respectiva, din 40 a revenit la 10, si am ramas in supermarket cu cosul plin, iar un apel la call center + rezolvare a durat cam o jumatate de ora), insa mi se pare ca are un lag la tranzactii. Adica fac o plata/tranzactie, uneori nu apare decat seara, sau a doua zi, chiar daca din cont au disparut banii.
Am avut o discutie la call center despre problema asta, au zis ca daca folosesc online banking (nu mobile banking) nu am problema asta. Deci e o limitare artificiala.
Si in legatura cu notificarile push, le-am semnalat si lor asta - notificarile cred ca se fac la momentul decontarii sumelor, nu stiu cum sa zic mai exact. Ma trezeam noaptea pe la 1 ca am notificare ca am facut o plata de X lei, intram si vedeam ca platisem la POS la magazin in ziua aceea. Sau aveam notificari la plati de acum 2 zile. La suport au zis ca de fapt nu primesc asa ceva, ci notificarile sunt doar pentru intrari in cont. Nu stiu daca au rezolvat, ca am dezactivat notificarile, erau deranjante si aveam impresia ca mi-a furat cineva cardul.

Edited by daemon, 28 January 2019 - 16:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate