Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

supraveghere eficienta masina

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
1. daca ti-e clar cine ti-a facut problema, fa o plangere si mentioneaza ca banuiesti pe X; il vor intreba macar de sanatate si speram ca omul sa se linisteasca
2. o camera in masina e mai usor de montat, cu parking mode, se activeaza la miscare; exista camere cu filmare fata -spate; e un topic aici pe forum specializat, sunt colegi f. priceputi; daca le comanzi pe un site extern iesi f. ieftin; montarea ti-o face un electrician auto in 30 min la un service RAR
3. camera pe bloc cu bataie pe masina, iesi la cca 400 lei cu ceva decent (camera + DVR sa inregistrezi), montaj mai dificil (nu e rocket science)

https://forum.softpe.../page__st__6066

#38
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 23 ianuarie 2019 - 10:33, said:

Sansele sa-ti ia filmarea in considerare sunt destul de mici si tine doar de garcea . Te ajuta doar pe tine ...o sa te simti mai bine si cam atat.Dupa ce l-ai filmat , trebuie sa cobori repede cu o hartie si sa-l pui sa semneze ca a fost de acord sa fie filmat .Posted Image

Sunt destul de mici sa nu le ia in considerare, nu invers. O data cu depunerea plangerii ,politistii si procurorii abia asteapta sa vada filmarea.(ii poate duce rapid la rezolvarea cazului)

Singura problema reala poate fi in instanta unde judecatorul poate tine cont de proba sau nu (dar in majoritatea cazulor se accepta) ....si unde partea reclamata poate contesta/invoca autenticitatea probei video sau drepturile omului la viata privata. Atat timp cat pastreaza filmarea pe mediul de stocare original iar inregistrarea nu este facuta intr-un spatiu privat ,nu vor exista probleme. Hotilor de la PSD nu le-a iesi faza cu proba video si au modificat din nou propunerea legislativa.

1.Pune camera video in apartament - sa filmeze non stop catre locul de parcare. Filmarea sa fie facuta direct pe un mediu de stocare (gen hard drive / card sd /etc) si sa nu fie modificata /stearsa in cazul in care se ajunge in instanta
2.Pune in masina camera auto (fata/spate + wifi daca distanta nu e mare) . De preferat ca formatul in care filmeaza sa nu ocupe mult spatiu ...iar capacitatea cardului sd sa fie cat mai mare. (vezi ca e un topic pe aici in care se discuta despre asta)
3.Alarma de perimetru. (eventual silentioasa + pager daca distanta nu e mare si vrei sa il prinzi in fapt )
4.Parcheaza in alta parte sau ia legatura cu cineva de prin zona care in schimbul unei sume de bani e dispus sa iti tina masina intr-o curte/garaj.
5.Parcheaza masina in apropierea unei locatii pazite non stop (centru comercial , ansamblu rezidential ,etc) . Ia legatura cu paznicul si vezi ce posibilitati exista pentru a-ti supraveghea masina sau pentru a parca acolo.
6.Reclama de fiecare daca cand se intampla . ( politistilor nu le place sa se umple de reclamatii nerezolvate , le afecteaza bilantul )
7.Ultima solutie schimba masina si/sau numerele  (insa daca e nebun te poate urmari)

Edited by polizei, 23 January 2019 - 17:27.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpolizei, on 23 ianuarie 2019 - 17:16, said:

Hotilor de la PSD nu le-a iesi faza cu proba video si au modificat din nou propunerea legislativa.


Deci care e noutatea ?

#40
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
In vechea propunere,de prin 2017, inregistrarile nu mai puteau constitui mijloace de proba .Dupa scandaluri, in forma pentru promulgare a aparut o modificare: inregistrarile de pe camerele de supraveghere , precum si cele realizate in locuri publice pot constitui mijloace de proba. https://www.clujust....loace-de-proba/

Edited by polizei, 23 January 2019 - 18:40.


#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din pacate solutiile cu camere video nu sunt bune , ba din contra mai faci si cheltuieli cu achizitia ! O solutie este sa inchiriezi un garaj sau un loc de parcare pazit sau intr-o curte ! Alternativa este sa angajezi un " boschetar " care sa prinda nenorocitul si sa-i dea o ranga peste tzubace .....

Edited by Baxon, 23 January 2019 - 18:24.


#42
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Altă soluție este să îți faci un CASCO care să acopere și cazurile de vandalism.

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
1) Casco

2) firma autorizata de montaj camere supraveghere. Imaginile pot fi luate in considerare si intr-un proces.

3) urmareste ce magazine din zona au camere supraveghere. In cazul unei reclamatii la politie, ei pot cere inregistrarile de la toate si sa il surprinda la 100 m mai incolo cand si-a dat gagula jos (de ex)

4) reclamatie politie pt orice vandalism... ca sa se poate aplica pct 3

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMirela2012, on 22 ianuarie 2019 - 23:14, said:

Buna seara! Am nevoie de ajutor. Mi-a fost vandalizata masina si trebuie neaparat sa o securizez cumva. M-am gandit la un sistem de alarma cu perimetru, dar din ce am inteles functioneaza doar la nivelul geamurilor. Adica daca vine cineva sa imi taie cauciucurile, e degeaba. Asadar inclin spre o camera video (ma intereseaza sa fie supravegheata noaptea, cat sunt eu acasa, eu stand la parter chiar langa ea). Ce camera sa caut, si cum se face concret chestia asta? Adica, conectez camera la laptop? Stiu ca sunt intrebari elementare dar chiar nu stiu. Nu m-am mai confruntat cu asa ceva pana acum. De asemenea, am balconul chiar langa masina (stau la parter), as putea monta camera in interiorul balconului sau trebuie musai in exterior? Multumesc.

Deruleaza "filmul evenimentelor" la care ai participat in ultimele doua saptamani si vei gasi raspunsul.Nu-ti trebuie nici un fel de sistem de supraveghere.

#45
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
camera aia trebuie sa filmele bine noaptea la o distanta de 10-20 metri astfel incat sa poti recunoaste faptasul, altfel degeaba ai inregistrarea.
adica daca pe camera se vede doar o silueta si nu se poate deslusi fata faptasului degeaba ai inregistrarea.

#46
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View PostMirela2012, on 22 ianuarie 2019 - 23:14, said:

De asemenea, am balconul chiar langa masina (stau la parter), as putea monta camera in interiorul balconului sau trebuie musai in exterior? Multumesc.
Solutia data de @danpet este foarte buna chiar daca vine cu cagula,postat pe facebook si ai sa ramai surprinsa cati baieti mari de cartier o sa-l recunoasca si de obicei cum nu le plac derbedeii care terorizeaza femeile bolnave si in varsta....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate