Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

plata amenda politia de frontiera :))

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bogd1n

bogd1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.12.2007
Salut

O persoana cunoscuta a luat o amenda la politia de frontiera in celalalt capat al tarii husi pt depasirea perioadei de sedere
M-a rugat sa o platesc eu , ea neavand posibilitatea sa o achite pe loc :))
Contactul de la Politia de frontiera e pus la misto nu prea se descurca cu mailurile tipii

Nu prea am timp sa merg la trezorerie .... sa ma plimbe vreo 2 ora de la ghiseu la ghiseu in cazul fericit
In cazul nefericit poate ma plimba in tot orasul

Romania
Ce poate fi atat de complicat sa se faca amenda electronica :)) sa poti scana si plati la robotii z... pay si oriunde
dai amneda si nu o poti plati superb

Poate cineva s-a lovit de aceasta problema si ma ajuta

thanks
nice abend :D

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu ai inteles, modul de plata este pedeapsa in sine :)

Gute night

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am patit-o eu cu civilizata Austria. Am luat amenda de parcare intr-o parcare unde nu se intelegea nimic, si nici nu erau masinarii de platit parcarea. Era vineri dupa amiaza asa ca... la posta nu se putea plati, la politie nu... am damblagit. Pana la urma am platit-o aproape dublu in Italia.

#4
bogd1n

bogd1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.12.2007

View Postatupi, on 20 ianuarie 2019 - 20:26, said:

Nu ai inteles, modul de plata este pedeapsa in sine Posted Image

Gute night
asa e din pacate :) pedeapsa pedepselor

vad ca pe anumite site-uri apare posibilitatea asta de a plati la politia de frontiera
ori o fi fost inchis la ghiseu ori nu mai aveau pixuri , ori nu aveau ceva... hartie chitantiere

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Vezi că au pe site un nr de telefon, suni mâine și afli. Te sfătuiesc să păstrezi dovada platii

Edited by atupi, 20 January 2019 - 20:32.


#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Gutten Abend herr Bogdan
Ai incercat daca amenda asta merge pe ghiseul? Doar zic.
Verstehen?

#7
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View Postbogd1n, on 20 ianuarie 2019 - 20:30, said:

asa e din pacate Posted Image pedeapsa pedepselor

vad ca pe anumite site-uri apare posibilitatea asta de a plati la politia de frontiera
ori o fi fost inchis la ghiseu ori nu mai aveau pixuri , ori nu aveau ceva... hartie chitantiere
Sau n-aveau chef sa munceasca!Posted Image

#8
bogd1n

bogd1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.12.2007

View Postgreenlife, on 20 ianuarie 2019 - 20:34, said:

Gutten Abend herr Bogdan
Ai incercat daca amenda asta merge pe ghiseul? Doar zic.
Verstehen?

era fain daca era si husi apare iasi si e alt cont
are alt iban

o sa le propun un ideas improvement  ( celor de la ghiseul )

MS

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbogd1n, on 20 ianuarie 2019 - 20:20, said:


Romania
Ce poate fi atat de complicat sa se faca amenda electronica Posted Image) sa poti scana si plati la robotii z... pay si oriunde
dai amneda si nu o poti plati superb

Poate cineva s-a lovit de aceasta problema si ma ajuta
thanks
nice abend Posted Image

Iti pui intrebari existentiale cand ai de fapt de rezolvat o problema. Daca ai o amenda ai si un PV in care ar trebui sa scrie in ce cont trebuie achitata. Cu acel PV mergi la trezorerie si achiti.
Ai ghicit, NU se poate achita online o astfel de amenda decat daca ajunge pe la ANAF si o incarca aia pe Ghiseul.ro

#10
bogd1n

bogd1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.12.2007

View Postrosix, on 20 ianuarie 2019 - 20:59, said:


Iti pui intrebari existentiale cand ai de fapt de rezolvat o problema. Daca ai o amenda ai si un PV in care ar trebui sa scrie in ce cont trebuie achitata. Cu acel PV mergi la trezorerie si achiti.
Ai ghicit, NU se poate achita online o astfel de amenda decat daca ajunge pe la ANAF si o incarca aia pe Ghiseul.ro

nu e existentiala :)) e doar o solicitare poate cineva stie
1 apropo am  fost sa platesc o amenda pt rovinieta la trezorerie conform http://www.timisoren...ezoreria_timis/
2 cand am ajuns portarul mia zis ca trebe sa merg la o cladire acvariu in spatele primariei tm acolo program pana la 16
3 greseala mea nu am luat si plicul sa platesc juma de amenda ( nu se putea pune pe amenda (ceea ce contine plicul o data ) nu imi zi ca nu se stie cand ajunge un plic +/- 2 zile daca ninge mult si tare iti da automat data de printare daca ii dai o functie  fii serios

oricum am rezolvat-o
e doar de info
de asta nu avem autostrazi

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbogd1n, on 20 ianuarie 2019 - 21:13, said:

nu e existentiala Posted Image) e doar o solicitare poate cineva stie
1 apropo am  fost sa platesc o amenda pt rovinieta la trezorerie conform http://www.timisoren...ezoreria_timis/
2 cand am ajuns portarul mia zis ca trebe sa merg la o cladire acvariu in spatele primariei tm acolo program pana la 16
3 greseala mea nu am luat si plicul sa platesc juma de amenda ( nu se putea pune pe amenda (ceea ce contine plicul o data ) nu imi zi ca nu se stie cand ajunge un plic +/- 2 zile daca ninge mult si tare iti da automat data de printare daca ii dai o functie  fii serios

oricum am rezolvat-o
e doar de info
de asta nu avem autostrazi

Daca tu, in 2019, te duci la trezo fara copie dupa buletin, dosar cu sina si timbru fiscal la tine, sau PV cu amenda, inseamna ca nu stii in ce tara traiesti si o sa ai deziluzii majore.
O sa te intrebi tot timpul de ce nu putem plati pe net...si nimeni nu o sa aiba vreun raspuns,  o sa vezi.

Eu cand ma duc la tot ce tine de ANAF, DGAF, DITL, Trezo, am la mine un biblioraft in care am cate 10 copii din toate...plus poze in telefon dupa toate PV-urile, chitantele cu care am achitat.. tot, plus un stoc de 10 dosare cu sina in masina....   Nimeni nu poate scoate jockerul la mine fara sa am o carte in plus in maneca.

Tu crezi ca asa se merge la Trezo... cu mana la dumneaei...?

Edited by rosix, 20 January 2019 - 21:20.


#12
bogd1n

bogd1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.12.2007

View Postrosix, on 20 ianuarie 2019 - 21:16, said:


Daca tu, in 2019, te duci la trezo fara copie dupa buletin, dosar cu sina si timbru fiscal la tine, sau PV cu amenda, inseamna ca nu stii in ce tara traiesti si o sa ai deziluzii majore.
O sa te intrebi tot timpul de ce nu putem plati pe net...si nimeni nu o sa aiba vreun raspuns,  o sa vezi.

View Postrosix, on 20 ianuarie 2019 - 21:16, said:


Daca tu, in 2019, te duci la trezo fara copie dupa buletin, dosar cu sina si timbru fiscal la tine, sau PV cu amenda, inseamna ca nu stii in ce tara traiesti si o sa ai deziluzii majore.
O sa te intrebi tot timpul de ce nu putem plati pe net...si nimeni nu o sa aiba vreun raspuns,  o sa vezi.

.. si plicu :))
nu ca nu se poate ... nu se vrea  ... ca sa misti ceva trebuie sa muncesti si nu mai lucri la stat :)

View Postrosix, on 20 ianuarie 2019 - 21:16, said:

Daca tu, in 2019, te duci la trezo fara copie dupa buletin, dosar cu sina si timbru fiscal la tine, sau PV cu amenda, inseamna ca nu stii in ce tara traiesti si o sa ai deziluzii majore.
O sa te intrebi tot timpul de ce nu putem plati pe net...si nimeni nu o sa aiba vreun raspuns,  o sa vezi.

Eu cand ma duc la tot ce tine de ANAF, DGAF, DITL, Trezo, am la mine un biblioraft in care am cate 10 copii din toate...plus poze in telefon dupa toate PV-urile, chitantele cu care am achitat.. tot, plus un stoc de 10 dosare cu sina in masina....   Nimeni nu poate scoate jockerul la mine fara sa am o carte in plus in maneca.

Tu crezi ca asa se merge la Trezo... cu mana la dumneaei...?

si daca nu is autentificate la notar se pune ? :)))

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Din toata discutia de pe acest subiect nu am inteles aproape nimic,decat faptul ca de asta nu avem autostrazi.

#14
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
hai să punem mână de la mână să plătim amenda aia nenorocită, ca să avem autostrăzi.

#15
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011

 rosix, on 20 ianuarie 2019 - 20:59, said:

Iti pui intrebari existentiale cand ai de fapt de rezolvat o problema. Daca ai o amenda ai si un PV in care ar trebui sa scrie in ce cont trebuie achitata. Cu acel PV mergi la trezorerie si achiti.
Ai ghicit, NU se poate achita online o astfel de amenda decat daca ajunge pe la ANAF si o incarca aia pe Ghiseul.ro

Ba se poate, cel putin teoretic.

Ma indoiesc sa scrie in PV contul IBAN asta pentru ca cel putin in Bucuresti e o lista intreaga de conturi care difera de la sector la sector, la institutie si in plus mai variaza cu anotimpurile.
Stiu pentru ca am memorat cateva in homebank si s-au mai tot schimbat.

Asadar eu as pleca de la prezumptia ca trebuie sa faci rost de IBAN-ul corect al institutiei locale (PF Husi) sau al IGPR, cine naiba scrie in PV.
Suni la ei pur si simplu sau cauti pe net si trebuie sa fie cont de trezorerie.

Daca nu gasesti, trimiti un email la inspectorat (aia raspund instant) cu o solicitare in acest sens.
Apoi, scrii pe transfer numarul PV si CNP-ul persoanei, foarte important, intreaba si asta in solicitare.

Si pastrezi transferul pentru ca ai sanse 90% ca tampitii care se uita pe contul de trezorerie sa nu trimita la ANAF (sau unde vin amenzile la primarie) faptul ca au incasat suma de la acel CNP.
Cand respectiva va avea datorie, le trimiti PV + dovada platii si aia este, se stinge.

Eu as incerca si altceva in locul tau.

Suni frumos la trezorerie si le spui ca vrei sa faci un transfer catre PF Husi, cum sa procedezi.
Asta pentru ca la trezorerie la ghiseu, mamaie aia stie perfect ce casute sa bifezi, unde pui nume, serie PV, etc.

Succes!

PS. Vad ca se pot plati online din 2016, pe google l-ai intrebat?
https://www.politiad...nline-7668.html

"Începând cu data de 01.09.2016 Poliția de Frontieră a pus la dispoziția cetățenilor un formular on-line pentru transmiterea dovezii de achitare a amenzii pentru sancțiunile contravenționale aplicate de către polițiștii de frontieră.... bla bla bla"

Deci suna-i sa vezi cum, ca in articolul de mai sus doar se lauda, nu spun si cum anume :)

Edited by rianovich96, 04 March 2019 - 18:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate