Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

problema grava pc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 26 ianuarie 2019 - 08:19, said:

1 la mana,
2 la mana,
3 la mana,
1. Daca nu mai sunt in Romania nu inseamna ca nu mai am legaturi cu Romania si ca nu stiu sa citesc reviewuri.
2. Discul original pe care l-a stricat era de 320GB .. mai departe cred ca e treaba lui ce sa aleaga.
3. Daca userul @shmu are o parere despre SSD-uri nu o face adevar universal. Tu insa recomanzi un ssd no-name, ieftin, de capacitate mica, care va avea uin stres imens la scriere mai ales folosit ca ssd pentru sistemul de operare. Cam cat crezi ca ar dura pana vedem, iar un topic: "problema grava PC?". Pe ssd-ul meu sistem s-au scris 10.2TB de date in fix 1 an. Asa, ca sa iti faci o idee ce inseamna uzura pe disc sistem. Si e utilizat DOAR ca disc sistem. Documentele, jocurile , pozele si filmele stau pe alte discuri. Daca l-as folosi ca disc unic stresul ar fi cu cel putin 30-50% mai mare. SI cu cat capacitatea ssd-ului e mai mica si volumul de date ocupat depaseste un 70-75% din capacitate functia TRIM nu isi mai face treaba asa optim ceea ce mareste iarasi uzura celulelor ... dar ce stiu eu ?

Vad ca te ingramadesti sa dai sfaturi peste sfaturi peste tot, desi este evident din avion ca in unele situatii ca mai bine stateai in banca ta si ii lasai pe altii sa scrie.

Mai departe, nu am nimic cu tine ca user, doar ca te bagi peste tot cu sfaturi care de care mai inutile si care nu isi au locul acolo.

@Karax, nu stiu ce faci cu computerul ala de il pui in genunchi asa de des. PC-ul ala a trecut prin mainile a 2 copii de cca 5 ani si nu au reusit sa il distruga asa cum ai reusit tu.

Edited by ro_explorer, 26 January 2019 - 12:49.


#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu il  pun in genunchi ...numai ca  la  inceput n-am stiut ce sa  ii  fac...era o setare in bios care nu  vedea placa video....apoi a venit aceasta chestie cu  HDD-ul...vorba cuiva  HDD-urile sunt si ele consumabile si se mai intampla...
ce e cel mai important e ca  mi-am notat  pe hartie datele  de sync pentru conturi si  mi-am recuperat absolut tot...
deci intr-un fel a fost un test reusit pentru ca am reusit sa aplic corect notiunea de  backup....cel putin pe partea de navigare pe net , caci filmele si jocurile au disparut...in  afara de  starcraft 2 caruia am  avut inspiratia sa ii notez parola pe foaie ....
cat despre SSD greseala mea ca nu  am  observat ca  pot  gasi  SSD-uri la preturi de aprox 100 RON pe site-uri
in rest daca e sa comparam  un  HDD care are o viteza de scriere  lenta cu atat mai mult este aglomerat si fortat in momentul  cand este forjat...ca atare  pe un  HDD nu se fac chestii gen joci ceva in acelasi timp asculti si muzica si ai deschise si vreo cateva taburi de browser....

in rest hai sa inchidem subiectul...s-a rezolvat si punct

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate