Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cele mai bune lumanari

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Am folosit pana acum clasicele lumanari tip pastila, de care am fost relativ multumit, pana cand am cumparat o candela de sticla, ceva mai scumpa, pe care am convertit-o intr-o lampa de aromaterapie. Cu toate ca candela era de la biserica si era produs oficial BOR si sfintit, lumanarea din ea era de o calitate foarte proasta, mi-a umplut imediat de funingine fundul candelei, nu am avut niciodata problema asta cu lumanarile alea ieftine tip pastila.
Acum vreau sa folosesc lumanarile si pentru iluminat in casa, dar nu prea stiu ce sa aleg, astea tip pastila nu tin decat cateva ore si lumina nu e asa puternica, m-ar interesa ceva mai luminos si care sa tina mai mult, am vazut prin oferte candele de plastic cu lumanarea dinauntru garantata pentru 20, 50 sau 100 de ore, dar mi-e teama sa nu fie una din aia care face funingine.
Ce lumanari sunt cele mai bune pentru iluminat, sa tina mult si sa nu produca funingine, mirosuri sau alte chestii toxice?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Lumanari electronice
Fara fum - fara miros - fara chestii toxice
https://lumanare-electronica.ro/

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cele mai bune lumanari emit lumina cu viteza mare.

BOR probabil foloseste lumanari ieftine, chinezesti, ca i-au plecat din tara muncitorii sclavii

Stai asa, tu n-ai curent? Lumina de la LED e mai ieftina decat aia de la lumanare, care contine si TVA...

Sper ca nu te apuci de spiritism, si dai foc la casa...


P.S. Foloseste produsele IKEA (fara aprobarea BOR).

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Chinezarii sfintite vrei sa spui? Eu nu as folosi in casa, poti provoca un incendiu.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bor foloseste lumanari de proasta calitate pe care le recicleaza. Toate ramasitele de parafina/stearina(ceara nu, ca e scumpa) se colecteaza din cuvele un care se aprind lumanarile si se refoloseste.Fitilul e si el de proasta  calitate, asa ca lumanarea nu arde mai mult de un sfert, decat foarte rar. Chiar si acele lumanari grosolane, imbracate in plastic rosu sau alb si denumite pompos "candele",sunt deplorabile.
In Timisoara, am gasit niste "candele" dintr.acelea rosii si albe la un pret rezonabil, 5 lei bucata, care ard incontinuu cam 4 zile, 4 zile si jumatate. Flacara frumoasa, nu scot deloc fum, si nu au miros de nici un fel. Nu stiu sa-ti spun momentan cine le fabrica (parca o firma  de prin Moldova) dar daca te intereseaza, pot afla si  iti pot scrie care e firma producatoare.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cum zicea, ai de unde alege

https://www.ikea.com...coration/10782/

#7
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 Adm, on 18 ianuarie 2019 - 16:21, said:

BOR probabil foloseste lumanari ieftine, chinezesti, ca i-au plecat din tara muncitorii sclavii
BOR isi produce propriile lumanari in propriile fabricii , complete automatizate  cu ultima tehnologie de varf,folosind propria ceara.

Quote

Fitilul e si el de proasta  calitate, asa ca lumanarea nu arde mai mult de un sfert, decat foarte rar.
Nicidecum, eu numai lumanari de calitatea I am gasit la ei, care ard pana la capat.

Edited by BraviaAmpero, 18 January 2019 - 16:45.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
aldulescu, parca erai din constanta. da o fuga in jumbo, gasesti cate lumanari si candele vrei, inclusiv din cele cu led.
mi se pare ciudat, zilele trecute voiai lumina stabila, acus vrei lumina romantica si palpaitoare de la lumanari...

sau iti poti cumpara becuri care imita ca forma si lumina / flacara unei lumanari, sa le pui la o veioza, o aplica, corpuri de iluminat.
https://noblisime.ro...nare-edison-l12
[ https://noblisime.ro/media/catalog/product/cache/1/image/x800/d4c4214a49d62c22d8ae1750fd16739f/b/e/bec-edison-lumanare-l12-814x1000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corinadaniela, 18 January 2019 - 16:47.


#9
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Aideți bre ce aveți cu el! Vrea și el să fie romantic!
Uite aici cum să ți le faci singur!
http://www.eva.ro/ca...ticol-5609.html

#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Naijax, on 18 ianuarie 2019 - 16:16, said:

Lumanari electronice
Nu vreau lumina electrica, nu face bine la ochi, am experimentat si am ajuns la concluzia ca lumina unei flacari e mult mai sanatoasa si mai naturala.

 myshyk, on 18 ianuarie 2019 - 16:34, said:

Flacara frumoasa, nu scot deloc fum, si nu au miros de nici un fel. Nu stiu sa-ti spun momentan cine le fabrica (parca o firma  de prin Moldova) dar daca te intereseaza, pot afla si  iti pot scrie care e firma producatoare.
OK...

 Adm, on 18 ianuarie 2019 - 16:41, said:

Cum zicea, ai de unde alege
https://www.ikea.com...coration/10782/
Nu stau in Bucuresti, nu e niciun IKEA aici.
..........
M-ar interesa si daca exista alte alternative la lumanari, gen lampa cu ulei, gaz, carbid etc. - nu stiu care au lumina mai buna, si nu emit substante nocive.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Aldulescu, on 18 ianuarie 2019 - 16:11, said:

Cu toate ca candela era de la biserica si era produs oficial BOR si sfintit, lumanarea din ea era de o calitate foarte proasta, mi-a umplut imediat de funingine fundul candelei, nu am avut niciodata problema asta cu lumanarile alea ieftine tip pastila.
Ai 're*cu popi, k-k-m-as in banitza lor, nici astia nu mai sint de incredere, mama lor de hotzi :)
Alea nu erau sfintite mah, erau de contrabanda.
Ia vezi, funinginea aia nu miroase a China ?!

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Cel mai eco este cu panou solar.
http://www.iluminat-...ASAAEgLhC_D_BwE

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 BraviaAmpero, on 18 ianuarie 2019 - 16:42, said:

BOR isi produce propriile lumanari in propriile fabricii , complete automatizate  cu ultima tehnologie de varf,folosind propria ceara.


Nicidecum, eu numai lumanari de calitatea I am gasit la ei, care ard pana la capat.
Poate daca esti angajat la noua mitrohotie. Ia intra si-n bisericile  de rand din Timisoara. Sunt unele lumanari care se aprind doar dupa ce rupi din ele un cm, si sting imediat.
@initiator
Vezi ca exista si lampi cu gaz in butelii mici, pentru iluminat corturile.
https://www.dedeman....piezo/p/7041490

Edited by myshyk, 18 January 2019 - 19:09.


#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Candva Bolsius erau de gasit in Metro, Real....
Din pacate goana dupa ieftin, mai ieftin, si mai ieftin.......Ma tem ca nu mai sunt in Ro.
Akuma ce sa-ti zic stiu pe cineva care vinde prese pt. candele, parafina fulgi, fitile preparafinate..... da-i la 800 km de tine (daca esti din Constanta), deci useless.

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 Aldulescu, on 18 ianuarie 2019 - 16:11, said:


Ce lumanari sunt cele mai bune pentru iluminat, sa tina mult si sa nu produca funingine, mirosuri sau alte chestii toxice?

Alea pentru soacre!

#16
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Lumanari din ceara de albine.

Fara fum si miros: lampa cu alcool (pentru sporirea luminozitatii se adauga anumite substante, saruri sau altele).

#17
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
BOR = Brigada Ostaseasca de Renumerare :D ce asteptari aveai?

#18
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Nu mai bateti campii cu bascalia la adresa BOR.
Este mai bine sa evitati astfel de declaratii care arata putreziciunea din sufletul vostru amputat, ca nu se stie daca la un moment dat existentialist veti putea scapa de povara asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate