Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Depozit de carte in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Salutare tuturor pasionatilor de lectura !

Apelez la dvs. cu rugamintea de a-mi indica unde as putea gasi un depozit de carte in Bucuresti.
Personal, frecventez un singur astfel de depozit (Sos. Nicolae Titulescu nr. 177, sector 1 -  www.cartea-ta.ro , mentionez site-ul doar ca idee, oferta nu e actualizata + nu onoreaza comenzile facute online, e nevoie de deplasare la fata locului); intrucat am cumparat de acolo cam tot ce ma interesa (raportat la oferta lor curenta), as dori sa explorez si alte locatii.
Sa detaliez putin cerinta :
* prin depozit de carte inteleg o locatie fizica, alta decat librariile clasice (pe acestea le cunosc in proportie de 90%) sau anticariate, de unde pot fi achizitionate carti la prima mana (indiferent de anul aparitiei)
* esential este sa pot consulta in voie oferta si sa pot face achizitia pe loc, in regim en detail
* am nevoie de recomandari bazate pe experienta (preferabil personala) recenta.
Va asigur ca stiu sa utilizez motoarele de cautare; oricat ar parea de ciudat, iata ca in 2019 nu toata lumea intretine un website / nu comunica precis conditiile ofertei (unii nu expun cartile, altii ofera doar livrare prin curier, altii vand numai en gros etc.).
Va multumesc anticipat.

Toate cele bune !

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fix la Editura Stand (cei cu site-ul dat de tine) era prima optiune. Am lucrat la ei cand s-au mutat din sediul din Bd Al. I. Cuza. Tin minte ca venise altcineva in locul lor (erau pe Str Veronica Micle, intre Bd Dinicu Golescu si Piata Buzesti, pe linia de tramvai). N-am mai trecut pe acolo de aproape un an (nu pe la firma, ci prin zona) si nu mai stiu daca mai e deschis sau e altceva.

PS: la adresa respectiva (BD Cuza) vad ca figureaza Rolcris, tot un depozit de carte. Nu stiu daca sunt cei de acum vreo 10 ani sau sunt altii.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Incearca si la Antic ExLibris.

#4
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
@Pololica : multumesc frumos; ii voi contacta inca o data pe cei de la Rolcris.
I-am avut in vedere la un moment dat, insa exact cum spuneam, nu e totul asa de simplu cum ar fi normal - am gasit mai intai un site (www.rolcris-online.ro - in prezent inactiv), apoi un blog (https://rolcris.wordpress.com/ - facea trimitere la site-ul inactiv, iar la nr. de tel. nu mi-a raspuns nimeni), apoi un alt site (www.depozitdecarte.ro - faceau referire doar la comenzi online si livrare prin curier, am gasit ceva, dar comanda nu s-a finalizat, eroare 999 ...).
Acum, pe baza indicatiei dvs., am "sapat" mai adanc si am gasit referinte + fotografii din interior (oferta pare a fi destul de bogata, voi trece pe acolo in curand).
Sa aveti o zi grozava in continuare !

View PostAlexEn, on 18 ianuarie 2019 - 12:06, said:

Incearca si la Antic ExLibris.

Multumesc frumos; ii stiu, am fost pe acolo de vreo 3 ori (fetita mea a fost mai interesata de oferta lor, eu am gasit un singur titlu).
Toate cele bune !

Edited by sdrc, 18 January 2019 - 12:11.


#5
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am gasit ce cautam la TargulCartii.ro . Au puncte de ridicare pe Magheru Langa Patria si pe strada Doamnei dar trimit si acasa.

#6
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View PostCousteau, on 18 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Eu am gasit ce cautam la TargulCartii.ro . Au puncte de ridicare pe Magheru Langa Patria si pe strada Doamnei dar trimit si acasa.

Multumesc frumos; am cumparat si eu de la ei de vreo 2 ori.
Oferta de carte noua e foarte redusa, ii incadrez la categoria anticariat.
Sa aveti o zi frumoasa in continuare !

#7
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
La un moment dat mai era un depozit pe Cuza, peste drum de shop&go, dar parea mic, n-am intrat niciodata, doar aveam drum in spate. Mai era unul tot pe Cuza in zona parculetului , langa o gradinita. Mai era unul si pe strada din spatele parcului, General Cernat parca. Dar asta chiar nu stiu daca mai exista. Mai este unul pe Maltopol, tot vad masini care intra/ies cu carti, dar nu stiu daca e deschis publicului, nu e vreo firma la intrare.
La cel de pe Titulescu, fost pe Petru Rares si mutat din cauza constructiei unor blocuri, am impresia ca nici n-au mai mutat toate cartile, cred ca aveau mai mult loc in Petru Rares. Noroc ca am nimerit chiar cand se mutau anul trecut, isi pierduse copilul cartea de geografie si trebuiau predate manualele , altfel nu stiu cum ma descurcam sa-i gasesc.

#8
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Am fost astazi la Rolcris, in B-dul A.I. Cuza nr. 50 si am gasit o carte aparuta la Polirom in 2010 pe care o cautam de mult timp (era ultimul exemplar); oferta e variata, se aplica un discount de 20% vs. pretul de referinta comunicat de editura (la fel ca la Stand). Important e sa mergi acolo, site-ul nu este decat aparent functional (faci comanda, dar apoi nu se intampla nimic + nu au actualizata oferta).
Va multumesc inca o data tuturor ! O zi grozava in continuare !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate