Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Noul pasaport romanesc, 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu apreciez doua componente:
- valabilitatea de 10 ani
- ca a ramas acelasi pret

Am mari dubii cui foloseste un pasaport asa de inzorzonat. Nu e ca si cum faci educatie turistica ofiterilor de la imigrari, care deschid in scarba pasaportul.
La fel, am mari dubii ca pasapoartele romanesti e falsificau foarte mult, adica nu era la indemana oricui. Nu erau ca buletinele alea vechi, unde doar inlocuiai poza si lipeai cu aracet.


Cu ocazia asta i-am fentat.
Pasaportul meu vechi avea valabilitate 10 ani (nu era electronic), iar acum am facut programare pt unul nou, alectronic - tot cu valabilitate pe 10 ani.

#20
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
O intrebare pentru cunoscatori :  pentru ridicarea pasaportului electronic ... care este informatia care trebuie luata de '' buna '' ... ? mi s a spus la depunerea actelor , '' data de ridicare a pasaportului dupa data de 04-04-2019  ''  sau  sa iau de buna informatia care imi apare pe epasapoarte.ro  , '' pasaportul  este la ghiseu '' . Adaug , am incercat sa ii contactez telefonic si ieri si azi , dar nu raspund de '' nici o culoare '' la telefon ... am sunat de pe toate  numerele de la serviciul pasapoarte , numerele din oras si din Bucuresti ...
Doresc sa il ridic , cat mai repede sa imi fac treaba ... Multumesc .
Adaug : distanta dintre mine si biroul de eliberare a pasaportului este destul de mare si nu prea am timp de plimbari inutile .

Edited by noname44, 29 March 2019 - 11:07.


#21
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Se intampla de multe ori ca pasaportul sa ajunga mai repede decat esti anuntat initial.

#22
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ca sa mai revigorez putin topicul aceasta...

Luni 29 martie la 12:30 am avut programare la serviciul pasapoarte pentru mine si nevasta-mea.
Marti 30 martie pasaportul meu se afla la Serviciul Pasapoarte.

Le-am ridicat astazi pe amandoua.

Deci in 24 de ore cererile au fost verificate, pasapoartele printate si trimise la Piatra Neamt. Nu-mi vine sa cred!~

#23
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
In schimb la C.I. astept telefon de 2 luni ... Posted Image

Bine de stiut cu pasapoartele ca si eu trebuie sa schimb vreo doua pana la vara ... poate or fi utile Posted Image

LE:
am intrat sa vad ce trebuie si zice:
"Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original."

pai si eu ce fac daca deja astept de 2 luni dupa C.I. ...

Edited by dansysro, 31 March 2021 - 17:11.


#24
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Poti face pasaportul cu cartea de identitate expirata, daca a expirat dupa 1 martie 2020!

Dupa CI astepti pentru ca au probleme cu plasticul. Parerea mea este ca aceste probleme au aparut datorita implementarii sistemului pentru noile carti de identitate.

Edited by December, 31 March 2021 - 17:23.


#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Pașaportul electronic? Îmi vine greu sa cred :))


Și eu trebuie sa mi-l refac pentru ca expira in Septembrie și as vrea sa merg in US (am auzit ca ne lasă din Iunie și pe ăștia din schengen).

#26
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostLex404, on 31 martie 2021 - 19:43, said:

Pașaportul electronic? Îmi vine greu sa cred Posted Image)


Și eu trebuie sa mi-l refac pentru ca expira in Septembrie și as vrea sa merg in US (am auzit ca ne lasă din Iunie și pe ăștia din schengen).
Ma stii tu pe mine ca mananc cacat?

Prezentare la ghiseu:
Attached File  DFC06F96-57DE-41C1-832E-560E81429804.jpeg   209.52K   39 downloads

Printare si valabilitate pasaport:
Attached File  ED13E05F-AD1A-4D1F-BCFC-80E95B8C83C2.jpeg   93.86K   35 downloads

Luat azi dimineata.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Foarte frumix. Sa îl călătorești frumos :)

#28
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu a stat linistit nici cel vechi :)

#29
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005

View PostLex404, on 31 martie 2021 - 19:43, said:

Pașaportul electronic? Îmi vine greu sa cred :))

E tot carnetel de hartie...
The-a derutat denumirea? Si pe mine cand am dat de ea prima oara... Chiar am cautat iritat prin lista de produse - ca eu vreau normal, nu electronic :)

Poate ma inseala memoria dar acum 5 ani cand l-am schimbat ultima oara parca tot "electronic" se numea...

#30
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Poate ajuta si pe altii....
Desi am foarte mare grija de lucrurile mele, am reusit sa-mi deteriorez pasaportul.
Attached File  Pasaport2.jpeg   237.42K   38 downloadsAttached File  Pasaport3.jpeg   245.56K   43 downloadsAttached File  Pasaport4.jpeg   164.75K   45 downloads

De cand il am am facut deja 4 calatorii in strainatate si ultima oara, dupa ce am prezentat pasaportul la control, l-am aruncat in torpedou fara sa fiu foarte atent. Cand am vrut sa inchid torpedoul, pasaportul avea o margine afara si l-am prins acolo. Asta e, s-a bulit.

La intrarea in Romania l-am dat asa, nu mi-a spus nimic vamesul. Ma duc azi la pasapoarte cu el, sa vedem ce zic cei de acolo. Oricum nu pot sa stau 10 ani cu el asa bulit, o sa-l schimb probabil saptamana viitoare.

#31
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am fost la pasapoarte, trebuie sa il schimb.
Ma duc maine dimineata sa fac altul.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am văzut pe unii cu Pașapoarte și mai deteriorate (inclusiv cu zacusca pe coperta). Și sunt ok :lol:



#33
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Mai bine platesc inca odata 258 de lei (ma rog, am platit deja) decat sa merg 10 ani cu pasaportul in halul ala. Si oricum nici mama nu-mi pune viza pe el daca e sa merg intr-o tara non UE.

#34
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Testat pasaportul electronic la portile de pe Munchen alea cu recunoasterea automata a fetei, a mers perfect evitand coada de la ghisee. In sfarsit o treaba buna

#35
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Prima data?

#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Modificarea şi completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate

Prin acest act normativ, sunt revizuite condițiile în care poate fi eliberat pașaportul simplu temporar, în acord cu tendințele europene.

Astfel, pașaportul simplu temporar ar urma să fie emis doar în situații speciale, de excepție, care presupun o urgență în care este necesară deplasarea în străinătate sau, după caz, continuarea călătoriei ori reglementarea șederii/situației juridice a cetăţenilor români aflaţi în străinătate care nu mai posedă documente de călătorie valabile.

De asemenea, actul normativ reglementează posibilitatea ca datele biometrice și datele cetățenilor români să fie preluate o singură dată de personalul consular, la misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României, dar să poată fi utilizate atât pentru eliberarea pașaportului simplu electronic, cât și pentru eliberarea titlului de călătorie sau a cărții electronice de identitate, conform solicitărilor adresate de cetăţenii români.

Întrucât au existat situații în care hotărârile instanțelor de judecată de suplinire a acordului unuia dintre părinți pentru eliberarea pașaportului minorului lasă loc de interpretări, nefiind clar dacă suplinirea a avut în vedere eliberarea unui singur document de călătorie sau eliberarea pașapoartelor până la dobândirea de către minor a capacității de exercițiu, prin acest act normativ se reglementează ca eliberarea succesivă a mai multor paşapoarte simple electronice pentru minori să se efectueze numai dacă în cuprinsul hotărârii judecătorești sau al ordonanței președințiale de suplinire a acordului unuia dintre părinți, instanța a stabilit, în mod expres, acest aspect.

Totodată, sunt reevaluate situațiile excepționale în care cetăţenii români vor putea deţine, concomitent, fie un paşaport simplu electronic şi un paşaport simplu temporar valabile, fie două paşapoarte simple electronice valabile, precum și obligațiile ce le revin acestora.

Actul mai prevede anularea informatică a pașapoartelor eliberate anterior persoanelor care au pierdut cetățenia română, în situația în care acestea nu au respectat obligația legală de a preda documentele de călătorie în termen de 5 zile de la data pierderii cetățeniei obligația legală de a preda documentele de călătorie în termen de 5 zile de la data pierderii cetățeniei.

Se reglementează și faptul că Direcția Generală de Pașapoarte este autoritatea care ține evidența cetățenilor români cu domiciliul în străinătate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate