Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

PC Inventory

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Salutare.
Caut si eu un program de evidenta a statiilor de lucru dintr-o retea(sunt destule, stiu),dar care sa imi permita in acelasi timp sa fac cate o fisa pentru fiecare, in care sa notez interventiile facute(nu am gasit sau nu stiu eu sa caut ). Daca s-ar putea instala si pe un server si sa aiba o interfata web, cu atat mai bine. Daca nu, ma multumesc si cu ceva local.
De exemplu, am 30 de pc-uri in reteaua asta. Sa zicem ca le denumim PC1, 2, 3, etc si imi apar afisate ca un tabel sau lista. In momentul in care dau click pe unul, pe langa specifiicatiile sistemului(pe care le-am introdus anterior), sa am si un tab cu interventii(in data X s-a schimbat componenta X, mentenanta si curatare, etc).
Vreo idee? Multumesc anticipat.

#2
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
De ce nu vorbesti cu un junior sa-ti faca un programel asa cum iti doresti? Are complexitatea de nivel scazut.
Poti adauga programarile pentru mentenanta, evidenta aplicatiilor de pe fiecare PC, cand expira licente, inventar, periferice asociate, etc

Edited by claz, 17 January 2019 - 09:14.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu se poate face așa ceva în Ms excel/access?

#4
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postxeleron, on 17 ianuarie 2019 - 09:22, said:

Nu se poate face așa ceva în Ms excel/access?
Ba da, chiar foarte simplu.

#5
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Syspectr:
https://www.syspectr.com/en/

#6
kimitza

kimitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.01.2014
Reteaua respectiva nu este conectata la internet. Exista un server exchange si unul de active directory, plus 2 imprimante de retea.
Incerc acum ceva cu spiceworks desktop, insa are prea multe optiuni care nu imi sunt necesare.
Cred ca o sa incerc ideea cu excell/access. Problema e timpul.
Multam fain pentru sugestii . Daca mai sunt, le primesc cu drag.

Edited by kimitza, 17 January 2019 - 10:10.


#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
N-are nici o importanta ca nu e legat la internet.
Internetul este o retea locala mai mare.
Si invers: o retea locala este exact ca internetul, dar mai mica.

Vrei interfata web - ca sa o poti accesa de pe orice calculator din retea ?!
Oricum, se poate face si in Excel asta, faci un folder share pe server, este accesat de oriunde.

Se poate face, practic, in orice limbaj, este vorba de o "baza de date" simpla, nu este ceva specializat si special "evidenta a statiilor de lucru dintr-o retea".
De exemplu: Excel
Primul sheet cu lista de statii, niste butoane pentru adaugat/sters statii (rind pe pagina 1 + sheet nou)
Fiecare statie are link la un sheet nou, unde ai toate detaliile (sus specificatiile, mai jos interventiile) + butoane pentru adaugat sters interventii.

Edited by buyonevideo, 17 January 2019 - 10:11.


#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Si eu am avut de facut asa ceva acum vreo 10 ani cand s-a implementat ISO bla bla bla la intreprinderea unde lucram. Erau fise cu sistemul, plus interventii, program de mentenanta regulata, totul dupa un orar, etc. Eu am rezolvat cu Excel. Cred ca la doi ani se facea un fel de "reverificare" si atunci trebuia sa iau fisele la rand si sa scriu cate ceva prin ele. Si pe mine ma omora lipsa de timp.

Stiu cum e sa lucrezi ca sysadmin intr-o firma mai mare, munca este foarte fragmentata. Imi aduc aminte ca foarte rar aveam timp sa vad un film pana la capat si trebuia sa pun mereu pause cand intervenea ceva. Sau se intampla sa sune telefonul exact cand eram cu tancurile in baza inamicului la Red Alert 2. Sau imi suna mobilul exact cand eram in curtea intreprinderii, primavara in cires si toamna in nuc. Posibil sa fiu eu dependent de stres, deoarece acum imi aduc aminte cu regret de vremurile acelea...

#9
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Salut,
Incearca asta https://www.softinve...work-inventory/ , eu am folosit multi ani aplicatia si am fost f. multumit. Poti obtine rapoarte pentru hardware, software, user, etc. Poti scana toate device-urile din retea daca ai aceleasi credentiale de admin.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postspooky51, on 17 ianuarie 2019 - 11:02, said:

Si eu am avut de facut asa ceva acum vreo 10 ani cand s-a implementat ISO bla bla bla la intreprinderea unde lucram. Erau fise cu sistemul, plus interventii, program de mentenanta regulata, totul dupa un orar, etc. Eu am rezolvat cu Excel. Cred ca la doi ani se facea un fel de "reverificare" si atunci trebuia sa iau fisele la rand si sa scriu cate ceva prin ele. Si pe mine ma omora lipsa de timp.

Stiu cum e sa lucrezi ca sysadmin intr-o firma mai mare, munca este foarte fragmentata. Imi aduc aminte ca foarte rar aveam timp sa vad un film pana la capat si trebuia sa pun mereu pause cand intervenea ceva. Sau se intampla sa sune telefonul exact cand eram cu tancurile in baza inamicului la Red Alert 2. Sau imi suna mobilul exact cand eram in curtea intreprinderii, primavara in cires si toamna in nuc. Posibil sa fiu eu dependent de stres, deoarece acum imi aduc aminte cu regret de vremurile acelea...
Termin nivelul ăsta din Sniper Elite 4 și mă uit prin kituri.

Deh așa e viața în IT mai grea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate