Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Antigel in solutia pentru spalare parbriz

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 Rallu1980, on 17 ianuarie 2019 - 19:40, said:

Pana la urma ce sa fac? Ziceti sa stropesc? Pe masina tot va ajunge si de la faruri stropeste. Nu are nimic daca dau pe masina? Si daca e si toxic...sa poluez eu aiurea?! Iar rezervorul ala nu trebuie si el curatat?
Asa-i ca nu prea mai stii chimie ?
HO–CH2-CH2–OH
Vezi cate grupari hidroxil are fata de intreaga structura ? Asta spune ca e solubil in apa deci nu poate pata nimic sau afecta lacul/vopseaua/farurile. Dai la duze pana iese, pui lichid de spalare parbriz si-ti vezi de viata inainte.
E toxic INGHITIT doar pentru ca se metabolizeaza in ficat in glicolaldehida, glicolat care sunt toxici.

#74
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 irulan_corrino, on 17 ianuarie 2019 - 20:38, said:



Când v am zis ieri asta nu m ați crezut.
Ba că se arde pompa, ba că se duc oringurile de la pompa, deși acum că băltesc in antigel până sâmbătă le e bine de nu mai pot, ba că să și ia furtun transparent și să cheme vreun tont să tragă ca din damigeana, poate lua ăla vreun gât de antigel și stătea după el prin spitale, tot felul de fantezii pt o treabă de un sfert de oră, un spălat și un bidon de lichid de parbriz...

Offff, inițiator, dă domne, pardon, doamna, la pompa aia până se golește rezervorul, umple cu lichid de parbriz, du te apoi la spălătorie să îi faci un exterior ca să ia antigelul ăla de pe parbriz și caroserie și termini bâlciul.

This, so much this, toata problema trebuia rezolvata pe loc la spalatorie, puneau o carpa pe duze, dadeau cu pauze si gata dar nu, trebuia sa vina unii cu paranoia ca se strica toata masina de la un rahat de pompa ce impinge niste zeama rece bocna, daca era vara da, mai exista riscul, dar cand zeama aia are cateva grade....
Sau ca mor animalele, ce animale in oras?
S-au facut 5 pagini de prostii pt nimic.

Edited by _-livio-_, 18 January 2019 - 08:00.


#75
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu cunosc o duamna sofer care a turnat zeama de parbriz de vara roz, in recipientul de lichid de racire, fiind convinsa ca, daca vasul de expansiune nu e plin ochi cu lichd de aceeasi culoare, mai trebuie turnat, sa fie acolo.

Edited by rosix, 18 January 2019 - 08:01.


#76
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

 mariovrs, on 17 ianuarie 2019 - 18:49, said:

Vedeti voi cu gluma cu gustatul de antigel... Pe la mine prin zona,anul trecut, a mierlit-o si nevasta unui primar si tac-so..  Au gustat din greseala antigel..

Așa este. La un documentar am văzut că încercase cineva crima perfectă, punea constant în fiecare zi în cafeaua victimei foarte puțin antigel. Au prins criminalul prin alte metode specifice și și-a recunoscut crima și metoda. La autopsie nu constataseră nimic.

#77
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Asa este, pentru ca se elimina, insa distruge rinichii (ma rog, compusii rezultati din metabolism, cum spunea Remicade mai sus).

Ideea cu poluarea e simpla: daca este aruncat la intamplare, va atrage (intr-un fel sau altul) patrupedele din zona (si "bagaboante" si de companie), si chiar e pacat sa omori in chinuri niste suflete!

#78
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
La cum miroase antigelul, nu cred ca vreun animal, cu simtul olfactiv mai dezvoltat decat omul, o sa guste, pur si simplu nu miroase bine.

#79
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Catei si pisicile adora antigelul. Stiu treaba asta de la un mecanic, care cum lasa tava nesupravegheata, urgent aparea catelul sa lipaie din tava. Trebuia tot timpul sa aiba grija sa o clateasca si sa o puna bine.

#80
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 _-livio-_, on 18 ianuarie 2019 - 11:42, said:

La cum miroase antigelul, nu cred ca vreun animal, cu simtul olfactiv mai dezvoltat decat omul, o sa guste, pur si simplu nu miroase bine.
Antigelul nu are miros.

#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dar e dulce...

Edited by arg, 18 January 2019 - 15:59.


#82
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 slaboficat, on 17 ianuarie 2019 - 19:15, said:

nu se arde motorasul ala, mai ales ca e iarna (frig). Daca era canicula, poate ca era motiv de ingrijorare desi vara lichidul ala se incinge daca e cald , si vine caldura si de la motor.  

Bre, ala e un rahat de motoras gandit sa dea sprituri de 5-10 secunde, va fi subdimensionat la maximul posibil ca sa iasa mai ieftin. Toate motoarele electrice se incing in functionare, de-aia se ia in calcul regimul de lucru cand sunt proiectate. Ori daca tu ii ceri 7-8 min in continuu poate depasesti ipoteza de proiectare a lui ing. Fritz cu tot cu marja de siguranta si topesti vreo infasurare. Nu-i mai ieftin sa mai iei cate o pauza cand si cand decat sa risti fara sa stii pana unde te poti intinde?

Ca paranteza, tot asa se proiecteaza si motoarele pentru rasnite sau mixere si alte aparate de bucatarie. Un ciclu de utilizare de n minute si apoi uneori si zeci de minute pauza. Ghici de ce se ard toate astea fix cand ai mai mare nevoie de ele.

 arg, on 18 ianuarie 2019 - 15:58, said:

dar e dulce...

Nu mai e dulce de mult timp. Dar crede-ma pe cuvant, sau macar incearca o picatura infima.

#83
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E dulce sigur.  E tot etilenglicol.  Diferă doar culoarea și aditivii.

#84
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Incearca si ne povestesti dupa.

#85
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
#antigelchallenge

#86
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 PoeOvidiu, on 18 ianuarie 2019 - 15:34, said:

Antigelul nu are miros.
nope, are miros, slab dar are si e chimic, asta cel din bidon, cel din motor miroase chiar naspa, baga un deget in vasul de expansiune si miroase.
sau poate am eu nasul prea fin.
i-am mai auzit pe unii spunand ca uleiul din diferential nu miroase.

Edited by _-livio-_, 18 January 2019 - 22:11.


#87
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Miroase-l pe cel din flacon când îl cumperi,  mai discutăm pe urmă. Mă refer la antigel.  Uleiul de transmisie are un miros specific.


 sebulbus, on 18 ianuarie 2019 - 21:29, said:

Incearca si ne povestesti dupa.
Încearcă tu. Eu am învățat în facultate ☺
Ca idee, am și încercat.  Atât ca nu am înghițit.
De aceea e foarte periculos antigelul.  E dulce și fără miros. Gust plăcut,  miros lipsă, foarte toxic chiar și în cantități mici.  Are tot ce trebuie sa fie periculos mai ales depozitat aiurea,în locuri unde ajung copii sau animale.
La o pisică de exemplu e suficient sa ingereze o linguriță de antigel.  La un copil probabil sunt suficiente două.

Edited by PoeOvidiu, 19 January 2019 - 11:04.


#88
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
Mai citeste odata ce am scris.

#89
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

 PoeOvidiu, on 19 ianuarie 2019 - 10:57, said:

Încearcă tu. Eu am învățat în facultate ☺
Ca idee, am și încercat.  Atât ca nu am înghițit.
De aceea e foarte periculos antigelul.  E dulce și fără miros. Gust plăcut,  miros lipsă, foarte toxic chiar și în cantități mici.  Are tot ce trebuie sa fie periculos mai ales depozitat aiurea,în locuri unde ajung copii sau animale.
La o pisică de exemplu e suficient sa ingereze o linguriță de antigel.  La un copil probabil sunt suficiente două.

Eu n-am zis ca propilenglicolul nu e dulce. Am zis ca produsul finit antigel pentru autoturisme asa cum il cumperi tu de la raft e amar tocmai pentru a preveni otravirile accidentale ale animalelor, copiilor, celor fara discernamant etc.
Restul aluziilor subtile sunt fara rost. Facultati am si eu vreo doua, si fac si cea mai solicitanta munca din nomenclatorul civil, daca ne apucam sa ne-o masuram, dar nu despre asta vorbeam aici.

#90
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 sebulbus, on 19 ianuarie 2019 - 18:02, said:

si fac si cea mai solicitanta munca din nomenclatorul civil,
controlor de trafic ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate