Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Subofiter de pompieri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Platon, on 16 ianuarie 2019 - 18:25, said:

nu viseaza multi prin occident sa aiba o pensie de 1000 de euro la 50 de ani,
Pai lumea obisnuita nu se prea pensioneaza la 50 de ani (exceptie unele categorii de militari, de ex. am vecin un pilot militar ce s-a pensionat anul trecut la varsta asta) insa 1000 euro in vest e slabut, nu mult peste ajutorul social. De exemplu aici in Fi pensia medie a fost anul trecut 1656 euro, pt femei mai mica cu vreo 200, pt barbati mai mare tot cu vreo 200.

#20
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 xeleron, on 16 ianuarie 2019 - 18:11, said:

Am un prieten de 1 an subofiter pompier si are salar net in jurul a 4000 de ron, ce 2600. 2600 doar dacă ești la birou și nu ai niciun spor de risc.

Mănâncă rahat prietenul tău.
Debutantul ia până în 3000 cu tot cu sporuri,hrana,haine, zile de sărbători legale.
Nu că n ar fi ok pt un debutant, dar am zis, e plafonare, ăla cu 25 de ani vechime ia doar cu 1000 de lei în plus.

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ba nu mănâncă, nu face afirmații pe gratis ca am văzut fluturașul.

#22
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 irulan_corrino, on 16 ianuarie 2019 - 20:10, said:

Mănâncă rahat prietenul tău.
Debutantul ia până în 3000 cu tot cu sporuri,hrana,haine, zile de sărbători legale.
Nu că n ar fi ok pt un debutant, dar am zis, e plafonare, ăla cu 25 de ani vechime ia doar cu 1000 de lei în plus.
Unde sa-ti trimit poza cu fluturasul unui pompier subofiter cu 4000 si ceva de lei/luna in mana, angajat de 15 ani sa te convingi ce prostii vorbesti ??

Edited by OpelAstra2002, 16 January 2019 - 21:02.


#23
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 OpelAstra2002, on 16 ianuarie 2019 - 19:01, said:


Corect. Si eu cunosc pe cineva si asta e salariul 4000 lei/luna in mana. Plus, spor de hrana, haine, risc, antena, voucher de vacanta. Lucreaza 24 cu 48, sta langa un telefon sa raspunda la alarme. Caldura, noaptea doarme. Dupa 4-5 ture are o saptamana liber plus doua concedii lungi pe an. Practic toti vecinii se intreaba daca are servici ca tot timpul e acasa dar el are mai multi bani ca oricine. Si-a luat bac-ul pe mita, licenta la facultatea 'particulara' a dat-o de N ori pana s-a dus tac-su cu "vitelul" ( suma mare de bani ) la un profesor sa-i rezolve fiul, altfel nu putea sta langa telefon ci trebuia sa mearga pe teren cu furtunul la stins focuri, ca cei fara facultate, altfel abia se descurca intr-o fabrica pe 1500 lei/luna. La pompieri  tot asa a intrat, a avut pe "cineva". Are 40 de ani, si-a luat apartament cu 250.000 lei, masina scumpa din economii, dar nu se duce din fata tejghelelor pana nu-si primeste 5 bani rest. Da, e genul Lica Samadu Posted Image !! Nu e casatorit si nici nu va fi vredodata, a vazut 'pasarici' doar in filme. Peste 7 ani, adica la 47 zice ca poate si vrea sa iasa in pensie, ca sunt rai colegii cu el Posted Image !!
Merita sa te faci pompier.. Posted Image !!
Acum sa nu demonizam o intreaga categorie sociala, care are rolul ei in viata oamenilor, numai pentru ca exista un caz particular cunoscut de tine si care nu-ti place cum arata. Putina obiectivitate totusi, cat de apreciati sunt cand e nevoie de ei!

#24
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 OpelAstra2002, on 16 ianuarie 2019 - 21:02, said:


Unde sa-ti trimit poza cu fluturasul unui pompier subofiter cu 4000 si ceva de lei/luna in mana, angajat de 15 ani sa te convingi ce prostii vorbesti ??

Eu vb de debutant, tu vrei sa mi trimiți fluturașul unuia cu 15 ani vechime.
Da, eu vorbesc prostii, au și tu dreptate.
Postează aici, ce trebuie sa mi trimiți mie personal ? Blureaza datele personale.

#25
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tu nu știi ce vorbești și cum se aplica legea salarizării în sistemele mai. Noii încadrați pot avea (și adesea au) salarii mai mari decât superiorii lor. Am caz în armata în care un soldat simplu câștiga mai mult decât un maistru militar.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 xeleron, on 16 ianuarie 2019 - 21:26, said:

Am caz în armata în care un soldat simplu câștiga mai mult decât un maistru militar.
Pai eu as cere degradare in cazul asta :lol:

#27
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 xeleron, on 16 ianuarie 2019 - 21:26, said:

Tu nu știi ce vorbești și cum se aplica legea salarizării în sistemele mai. Noii încadrați pot avea (și adesea au) salarii mai mari decât superiorii lor. Am caz în armata în care un soldat simplu câștiga mai mult decât un maistru militar.
Lasa oamenii care nu stiu, sa vorbeasca. Si d'aia s-a murit la revolutie, sa ai dreptul la libera exprimare. Gresita sau nu Posted Image !!

Edited by OpelAstra2002, 16 January 2019 - 22:08.


#28
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
si eu ma gandeam la pompieri sau armata , nu stiu sigur...
Cred ca la jandarmi e cel mai bine.

Edited by robert8197, 16 January 2019 - 22:41.


#29
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 robert8197, on 16 ianuarie 2019 - 22:40, said:

si eu ma gandeam la pompieri sau armata , nu stiu sigur...
Cred ca la jandarmi e cel mai bine.
Daca ai rezistenta la stat si nefacand nimic toata ziua  eu zic sa incerci la jandarmi.

#30
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Meserii de oameni harnici șoferi, pompieri, jandarmi Posted Image

#31
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Karhu, on 16 ianuarie 2019 - 22:01, said:

Pai eu as cere degradare in cazul asta Posted Image
Nu e vorba de asta, dar tu semnezi pe X ani cu un anumit salar + anumite bonusuri. Se schimbă legea și cei mai noi semnează pe alte condiții.
Edit: am făcut rost de fluturaș. De atunci a mai primit 2 salve de majorări.

Attached Files


Edited by xeleron, 17 January 2019 - 08:32.


#32
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Și precum vezi 700 de lei îi ia pt sâmbete, duminici, sărbători legale și ore de noapte.
Încă 200 lei echipament pe care trebuie să l cumpere. Și nu cred că e chiar ieftina o geaca de aia ignifugă de protecție.

Rămân cât am zis eu, aprox 2500 pt unul care lucrează doar de zi, 5 zile pe săptămână ?

#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Salariu bun, program bun, pensie speciala la 55 de ani, suna destul de rau, nu?

#34
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 irulan_corrino, on 17 ianuarie 2019 - 09:27, said:

Și precum vezi 700 de lei îi ia pt sâmbete, duminici, sărbători legale și ore de noapte.
Încă 200 lei echipament pe care trebuie să l cumpere. Și nu cred că e chiar ieftina o geaca de aia ignifugă de protecție.

Rămân cât am zis eu, aprox 2500 pt unul care lucrează doar de zi, 5 zile pe săptămână ?
Da, „trebuie”. Păi normal că face ture de noapte și weekenduri, doar e pompier, dacă nu ești la birou totdeauna faci. Aaaa... că salariul de încadrare e ff mic? Aia da, dar așa e oriunde ,la urma urmei salariul de încadrare e ff mic și dacă ești ofițer.

#35
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Eu as vrea sa fie platiti si sa nu faca absolut nimic, dar nimic, si , da , sunt de acord sa fie platiti degeaba.O sa intrebati de ce? ! pai ,..pentru simplu motiv ca daca astia muncesc, munca lor este la :
-foc,incendii, deci ...dezastru pentru populatie
-inundatii....dezastru tot pentru populatie
-inzapezire, interventii izolate....vai mama, nasol, tot pentru populatie
Deci....mai bine fara cele expuse, viata sa fie fara experiente din astea la limita imposibilului.

Cit despre bani,  nu sunt se pare nici multi, nici putini
Vorba  lui@corinno , haine 200lei norma de hrana 1000lei, ore de noapte(nu dormi cu bebelusa in par-t)500lei, daca le scazi, deja pleci la calcul de la minim pe economie, cam nasol

Dragi pompieri-odihna placuta -fara interventii!!
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate