Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Extraoptiunea Star 1: Ce fac cu creditul neconsumat dupa 30 zile?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
helgapopa

helgapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.04.2011
La prepay Telekom, extraoptiunea Star 1 (pentru care primesc mereu SMS-uri promotionale) costa 1 euro cu valabilitatea de 1 luna.
In acelasi timp, cea mai ieftina reincarcare Telekom este 3 euro cu valabilitatea tot 1 luna.
Problema: La sfarsitul lunii arunc pe fereastra 2 euro!
N-ar trebui ca Telekom sa asigure compatibilitatea intre extraoptiuni si credit? Sau nu inteleg eu bine utilizarea creditului?

Edited by helgapopa, 15 January 2019 - 20:36.


#2
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019
Ar trebui, dar n-au niciun interes, totul e sa-l faca pe consumator sa plateasca din nou.

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Ai grija cu Star 1 ; dupa ce-ti expira valabilitatea creditului ei iti blocheaza cartela dar continua sa-ti ia cate 1 euro cat timp mai ai credit pe ea.
Am cumparat o cartela noua si am activat extraoptiunea asta ; atunci creditul initial era valabil 3 luni ...toate bune si frumoase...dupa 3 luni mesaj de blocare a cartelei si mesaj de instiintare ca mi-au luat 1euro pt. extraoptiune...
Am vb. cu un doby de la callcenter si lui i se parea normal sa-mi ia lunar 1 euro pt o cartela blocata si zicea ca daca vreau sa folosesc in continuare Star 1 sa reincarc 3 euro pt. valabilitate ...1 luna !!! Am luat alta cartela de la V si ei au continuat sa ia lunar 1 euro pana n-au mai avut ce...

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
La toate optiunile se taxeaza in continuare la fiecare 30 de zile chiar si in perioada de gratie, nu doar la Star 1.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Reincarcare 7EUR, iti da valabilitate 2 luni. Ii folosesti dupa cum urmeaza:
  • Cu 3EURAdaugă valabilitate’ 60 de zile care se adauga valabilitatii existente (cum este cea obtinuta prin reincarcare);
  • Restul de 4EUR pentru 4 × Star 1.
Obtii 4 luni cu 1,75EUR/luna[+TVA].

LE: Da, mi se pare o magarie reactivarea automata a unei optiuni ce nu poate fi folosita (= in perioada de gratie). Nu se poate cere creditul inapoi? Ca de dezactivat sper ca se poate dezactiva, nu?
Pe de alta parte, nu la Telekom era ca pierzi de tot creditul la 30 de zile dupa intrarea in gratie? Ca daca e asa, atunci degeaba nu se consuma creditul prin activari inutile ca oricum l-ai pierde pe tot pe degeaba…

#6
helgapopa

helgapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.04.2011

 sags, on 16 ianuarie 2019 - 07:35, said:

Reincarcare 7EUR, iti da valabilitate 2 luni. Ii folosesti dupa cum urmeaza:
  • Cu 3EURAdaugă valabilitate’ 60 de zile care se adauga valabilitatii existente (cum este cea obtinuta prin reincarcare);
  • Restul de 4EUR pentru 4 × Star 1.
Obtii 4 luni cu 1,75EUR/luna[+TVA].


Multumesc, nu stiam de asta. Ar fi o economie de aproape 50%. Poti adauga valabilitate imediat dupa de ai facut reincarcarea?

#7
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 30.08.2006

 helgapopa, on 16 ianuarie 2019 - 11:02, said:

Multumesc, nu stiam de asta. Ar fi o economie de aproape 50%. Poti adauga valabilitate imediat dupa de ai facut reincarcarea?
Valabilitatea nu se cumuleze la Telekom(https://www.telekom....ti-reincarcare/).
"Indiferent de modul în care alegi să îţi reîncarci cartela, beneficiezi de cea mai avantajoasă/lungă perioadă de valabilitate şi de graţie stabilite prin compararea perioadei de valabilitate, respectiv graţie avute înainte de reîncărcare cu cea oferită de valoarea reîncărcată".
Eu am reincarcat o cartela cu 5 euro si ea mai avea 3 saptamani de valabilitate.Dupa reincarcare am vazut ca aveam exact 2 luni de valabilitate.
Asadar nu recomand sa activezi imediat extinderea de valabilitate.La ei pur si simplu se ia maximul dintre ce este pe cont si ce aduce prin reincarcare.
Sags a oferit o solutie foarte buna sau poti incarca cu 12 euro:
->3 luni de valabilitate(https://www.telekom....incarcare/card/)
->dupa 3 luni dai 5 euro si extinzi cu 4 luni valabilitatea
Astfel ai 7 luni de valabilitate cu 5 euro si iti mai raman 7 euro credit pentru Star 1. In final ai un cost de 12/7=1.71 Euro pe luna(castigi 4 centi...nu e mare branza).
Cum iti este tie mai ok!

Edited by yblu, 16 January 2019 - 12:01.


#8
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Cred ca se poate încarcă cu 1 EUR din Pago

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
@Yblu: Poate ca nu se cumuleaza valabilitatea de la reincarcare, dar de cea de la ‘Adauga valabilitate’ scrie clar ca se adauga la ce exista deja:

Despre ‘Adauga valabilitate’, Telekom said:

  • Perioada de valabilitate achiziţionată şi perioada de graţie aferentă vor fi adăugate perioadei existente de valabilitate/graţie a contului tău.
  • Poţi sa-ţi prelungeşti perioada de valabilitate de câte ori vrei, însă nu poţi avea mai mult de 365 de zile de valabilitate şi 395 de zile de graţie.
(sursa: <https://www.telekom....ela/cat7700485/> la ‘Factura si credit’/ ‘Adauga valabilitate’/ ‘Detalii’)

#10
Henix

Henix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 11.12.2017

 gatarba, on 16 ianuarie 2019 - 12:48, said:

Cred ca se poate încarcă cu 1 EUR din Pago

Nu se poate, cel putin nu la telekom

#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 helgapopa, on 16 ianuarie 2019 - 11:02, said:

Poti adauga valabilitate imediat dupa de ai facut reincarcarea?
Poti cumpara valabilitate oricand.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate