Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Gps tracker

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
Salut, as vrea sa montez un gps tracker care sa functioneze doar pe baza cartelei sim, fara sa colaborez cu firma specializata la care sa platesc lunar. Si.a montat careva asa ceva? Daca da ce recomandati?
Am gasit unul p emag in linkul de mai jos, este bun? Mai are cineva de aici?

emag.ro/gps-tracker-waterproof-urmarire-pe-smartphone-12-v-61824/pd/DSR7KSBBM/###related_items_ml_1_2&provider=google&recid=ChM2MjYzNzAxNTc1NTAyNjQzMzc2EAIaAklWIg1kZWZhdWx0X21vZGVsKAA

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
Sa montezi pe catel?

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mdeah, inteligenta intrebare.
De parca nu scrie foarte clar in descriere:
"Localizare autoturism
Alimentare 12V"

Montarea nu pare complicata, are 3 fire + schema care unde se leaga.
Si antena sa nu fie sub metal, ci sub plastic/sticla.

Plus astea:

  • Nu include cartela GSM.

  • Atentie! Cartela introdusa in aparat NU trebuie sa aiba cod PIN sau casuta vocala.

  • Folositi cartele GSM in retea 2G (850 Mhz / 900 Mhz / 1800 Mhz / 1900 Mhz).
Iar la final configurarea.... asta e alta treaba, dar cred ca scrie in manual ce si cum.

Deci, in functie de cunostintele si indeminarea ta, apelezi la un electrician auto si/sau tech geek.

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
:)n am vazut linkul pe tel.my bad.
Pt asa ceva merge o jucsrie de 100 ron de pe olx.
Am luat eu..

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Invata sa pui un link.
La ce iti trebuie? Cu un jammer care costa de 5-10 ori mai putin ca acel tracker, acel tracker devine complet inutil.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postfoxbat, on 14 ianuarie 2019 - 15:31, said:

:)n am vazut linkul pe tel.my bad.
Pt asa ceva merge o jucsrie de 100 ron de pe olx.
Am luat eu..
Nici nu e link, e text simplu.

View PostFriskey, on 14 ianuarie 2019 - 15:37, said:

Invata sa pui un link.
La ce iti trebuie? Cu un jammer care costa de 5-10 ori mai putin ca acel tracker, acel tracker devine complet inutil.
Ce intreaba omul si ce raspuns primeste ?!

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu m-am gandit acum vreo 2 ani, si mi-am dat seama ca nu merita investitia. (masina mea nu e foarte scumpa si nu cred ca o sa faca cu ochiul hotilor de masini)
Trebuie sa ai o cartela activa tot timpul, asta inseamna ca trebuie sa cheltui 3-4 Euro/luna cu reincarcarea.

Merita investitia doar in 2 cazuri:

1) Ai o masina foarte scumpa
2) Vrei sa iti urmaresti nevasta, iubita, prietena, amanta sau mai stiu eu pe cine.

Edited by mirel3003, 14 January 2019 - 16:07.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Am folosit așa ceva și am fost mulțumit.
https://www.iuni.ro/...a-apa--101.html

Merge să-l folosești cu o cartelă prepay. Cu câțiva euro ai mesaje nelimitate.

Edited by caiuscorneliu, 14 January 2019 - 16:04.


#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmirel3003, on 14 ianuarie 2019 - 15:59, said:

Si eu m-am gandit acum vreo 2 ani, si mi-am dat seama ca nu merita investitia. (masina mea nu e foarte scumpa si nu cred ca o sa faca cu ochiul hotilor de masini)
Trebuie sa ai o cartela activa tot timpul, asta inseamna ca trebuie sa cheltui 3-4 Euro/luna cu reincarcarea.

Merita investitia doar in 2 cazuri:

1) Ai o masina foarte scumpa
2) Vrei sa iti urmaresti nevasta, iubira, prietena, amanta sau mai stiu eu pe cine.
Nu e chiar asa .
Eu am mai multe sisteme de alarma  si folosesc cartele  Vodafone  la care cumperi valabilitate cu 10 euro pt 1an  intreg  iar 4-5 euro iti ajung pt comenzi si configurare , ascultare ,etc

#10
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
Nu m.a lasat sa pun linkul intreg, imi zicea ca e nepermis.
Eu vreau sa pun doar pe o masina si ma inreresa daca a mai pus cineva si ce recomandari aveti. Cel din link pare destul de simplu, 2 fire legate la baterie  si unul optional la acc, dar nu stiu daca chiar isi face treaba sau e chinezarie. Voiam niste recomandari de la voi. Mersi


#11
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postcaiuscorneliu, on 14 ianuarie 2019 - 16:02, said:

Am folosit așa ceva și am fost mulțumit.
https://www.iuni.ro/...a-apa--101.html

Merge să-l folosești cu o cartelă prepay. Cu câțiva euro ai mesaje nelimitate.
Ce autonomie are bateria ?
Care este valoarea minima de incarcare a cartelei pt acest dispozitiv ?
Pe mine m-ar interesa monitorizarea prin gps a pozitiei unei mici cirezi de vaci,vara la ferma. Am fost pus asta vara in situatia ,neplacuta in care am fost sunat seara sau a doua zi ca vitele erau plecate la peste 2-3 km de locul in care trebuiau sa stea.Sau mai rau le observam disparitia si apuca-te si cauta pe dealuri dupa ele...

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Bateria ține în funcție de ce setări faci la tracker. Monitorizare continuă la intervale de timp, ieșire din aria delimitată, etc. Eu îl apelam când aveam nevoie de locație la un moment dat, cam de zece ori pe zi, și mă ținea vreo trei zile cu o încărcare a acumulatorului. Tu apelezi tracker-ul iar el îți trimite sms cu locația,adică coordonatele plus un link de maps ca să vezi pe hartă unde se află. Sms-ul mai conține și viteza de deplasare. Mai are și alte funcții, microfon, ieșire din aria pe care o stabilești, notificare de mișcare. Găsești destul material pe net. Aveam pe cartelă opțiunea de 5 euro lunar de la Orange, că are minute și sms nelimitat. Alegi tu ce operator și opțiune vrei. Tracker-ul folosește sms ca să-ți trimită locația, deci ar fi de preferat o opțiune cu sms nelimitat. L-am folosit acum câțiva ani la monitorizarea unei mașini. E ieftin dar a funcționat ireproșabil.
PS. Văd că-ți pleacă vacile aiurea. E bună funcția pe care o are, aia de a te anunța când tracker-ul iese dintr-o arie pe care o stabilești tu inițial. Ți-ar fi de folos. Toate funcțiile le activezi și de la distanță, trimițând un sms cu diferite coduri tracker-ului.

Edited by caiuscorneliu, 14 January 2019 - 17:27.


#13
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
No sa stii ca m-ai convins !Din ce zici este exact ce ma gandeam ca mi-ar trebui!Si setarea cu atentionare la iesire din aria delimitata initial este super ok !
Si vorbesti de modelul din link ?

Edited by softaipan, 14 January 2019 - 19:46.


#14
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Apropo de SIM și costuri: dacă nu-i mare deranjul cu reîncărcarea de pe un alt SIM cu abonament, la orange aveți opțiune cu apeluri și SMS nelimitat în rețea la 1€/15 zile.

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postsoftaipan, on 14 ianuarie 2019 - 19:45, said:

No sa stii ca m-ai convins !Din ce zici este exact ce ma gandeam ca mi-ar trebui!Si setarea cu atentionare la iesire din aria delimitata initial este super ok !
Si vorbesti de modelul din link ?

Da. Are diferite denumiri, în link am dat doar un exemplu. Modelul generic este de fapt TK102B. Intră pe YouTube și vei găsi destule review-uri. Pe net găsești și toate funcțiile și codurile care le activează. Funcția respectivă se numește GeoFence.

Edited by caiuscorneliu, 15 January 2019 - 10:52.


#16
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Achizitionat 2 bucati.Total 243 lei,un discount f bun de 140 lei. (din care transport 19 lei ) Inca nu le-am folosit.Dar am fost placut surprins de atentia producatorului pt ambalaj...prezentare si accesorizare. Au venit cu un acumulator de rezerva,fiecare,un capac spate suplimentar (unul cu doi magneti) si o posetuta din material plastic cu inchidere etansa...

Edited by softaipan, 08 February 2019 - 21:37.


#17
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am pus așa ceva pe o vaca acum 2 ani .
A venit cu o doua baterii de 800 mah.
Nu ținea decât 6 ore.
Apoi am comandat o baterie de 2900 mah care ținea o zi jumătate.
Am pus într-o curea făcută din furtun de hidrant cu o greutate la îmbinare sa stea pe lateralul gatului.
Apelăm Nr de telefon și dacă era în zona cu semnal, îmi trimetea coordonatele GPS in SMS.
Sa stricat și am luat altul de pe ocazii care ținea trei zile încărcat , dar nu funcționa mai deloc.
Îmi trimetea coordonatele GPS din același loc.
Inițial am crezut că a cazut de pe vaca și  căutat de nebun.
Dar l-am folosit asa.
Tot TK 102 B parca, dar daca dispui de bani , i-ați unul mai profii , cu garanție.

Primul, l-am luat ieftin.
Eu am luat de pe dx.com cu 94 de lei. China .

Edited by redbotos, 08 February 2019 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate