Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare mini router

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Salutare,
am nevoie de cel mai mic router posibil cu sau fara functie wireless care ai aiba un port WAN si 3 porturi LAN.
Din pacate nu am reusit sa gasesc pe la noi un model compact cu 3 porturi de iesire..

Configuratia e urmatoarea:
- cablul de net de la rds intra in apartament prin pereti imediat langa usa.
- din doza unde intra cablul mai pleaca 3 cabluri in alte 3 camere prin pereti (prize utp)

Vreau sa folosesc cele 3 prize utp deci cea mai frumoasa varianta e sa am router pe hol langa usa, intr-o pozitie nu tocmai comoda(deocamdata atarna la 30 cm distanta de gresie)
As dori sa cumpar un router destul de compact incat sa incapa(sa-l ascund) in acea doza, singurul loc unde se intalnesc toate cablurile de internet.

Daca aveti si alte idei..va rog sa-mi spuneti :)
Multumesc!

#2
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Un mikrotik Hap Lite RB941-2nD ar fi ok? Dimensiuni 113x 29x88 mm

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Probabil ca nu ai cautat cum trebuie .
https://antenewirele...eless-hap-mini/
E cat un pachet de tigari.
Ai cerut router la dimensiuni , nu ai spus si cat trebuie sa duca , sau la ce tip de abonament ai .

#4
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Imi cer scuze, ar fi ok(ar trebui) sa duca gigabit si intrare si iesire.. Posted Image
edit: 1 port WAN si 3 porturi LAN

Edited by razzvann, 14 January 2019 - 10:50.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Oricât ar fi de mici ( sau poate tocmai de aceea), au nevoie de un curent de aer pentru răcire. Puse într-o doză va fi dificilă răcirea.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ubiquiti EdgeRouter X Advanced Gigabit Ethernet Routers ER-X
https://www.amazon.c..._=fsclp_pl_dp_1
Are si PoE, deci il poti alimenta din alta camera.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tine cont de ce a spus colegul orlando mai sus.
Astfel de echipamente se monteaza intr-un rack micut suspendat ori intr-o camera tehnica sau aplicat direct pe perete chiar daca e mai inestetic.
Daca vrei sa dea bine la design bagi banu gros la renovare si prevezi camera tehnica si toate circuitele mascate.


#8
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
O sa-l lipesc pe perete si mai pun un AP in alta camera ca sa am semnal ok in toata casa.
Multumesc.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Dacă tot îl pui pe perete ia-ți unul mai puternic si la prelucrare date și la emisie wifi si nu mai ai nevoie de AP ( poate-depinde deamplasament)
Poate   asa  ceva   Sau, mai bine,   asa  ceva.  AP-ul, din altă cameră trebuie legat cu cablu LAN de router pentru a avea viteză bună.

Edited by orlandobarbulescu, 15 January 2019 - 11:59.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate, cum evaluezi "puterea" de prelucrare a datelor si emisia wifi?

Sau e doar in functie de brand?

#11
ronniee

ronniee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.10.2003
un router mic si puternic ar mai fi Mikrotik RB750Gr3
https://www.mikrotik...gigabit-l4.html
are 5 porturi gigabit, dimensiunea ~ 11 x 9 x 3 cm

sau cam acelasi dimensiuni un model similar chiar mai puternic (procesor quadcore) si carcasa metalica:
https://www.mikrotik...x4-complet.html

Edited by ronniee, 15 January 2019 - 17:28.


#12
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006

View Postorlandobarbulescu, on 15 ianuarie 2019 - 11:57, said:

Dacă tot îl pui pe perete ia-ți unul mai puternic si la prelucrare date și la emisie wifi si nu mai ai nevoie de AP ( poate-depinde deamplasament)
Poate   asa  ceva   Sau, mai bine,   asa  ceva.  AP-ul, din altă cameră trebuie legat cu cablu LAN de router pentru a avea viteză bună.
Am un tplink C5 V4 dar nu sunt multumit de acoperirea lui, e drept pozitia in care e pus il face sa treaca prin 2 pereti de beton pt living,3 pentru bucatarie,dormitor si balcon etc.
Ma gandeam sa iau unul mai puternic sa-l pun pe hol iar in living sau unul din dormitoare sa punc archerul.
Dupa cum am zis in fiecare camera am priza utp cu cablu tras prin pereti din contructie(bloc nou) deci nu e problema sa pun un AP in oricare.

Edited by razzvann, 15 January 2019 - 18:30.


#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
1) 3 ap-uri setate la putere mica spre medium vor bate la fundu’ gol orice mega-super ap.
2) conform ETSI pt indoor use, puterea maxima e aceeasi si la china-link si la meraki. Diferenta o face hardware-ul si software-ul (30-40 cu 70-60%) (un software bun pe un hardware slabut este mai bun ca un software prost pe un hardware de top)
3) sunt producatori care (inca) ocolesc (ignora/fenteaza) aceste standarde dar incet-incet ETSI dar mai ales FCC s-au pus cu “paru” pe ei.

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postrazzvann, on 15 ianuarie 2019 - 18:23, said:

Am un tplink C5 V4 dar nu sunt multumit de acoperirea lui, e drept pozitia in care e pus il face sa treaca prin 2 pereti de beton pt living,3 pentru bucatarie,dormitor si balcon etc.
Ma gandeam sa iau unul mai puternic sa-l pun pe hol iar in living sau unul din dormitoare sa punc archerul.
Dupa cum am zis in fiecare camera am priza utp cu cablu tras prin pereti din contructie(bloc nou) deci nu e problema sa pun un AP in oricare.
Nu ai cum sa faci acoperire buna cu un singur AP, indiferent ce vei face . Intodeauna vor exista zone cu acoperire slaba sau chiar 0 . Mai ales intr-un aparatament cu pereti de beton .
AP-uri ieftine , nici chiar petarde sa crape in trafic, dar nici de top nu e nevoie .
- https://mikrotik.com.../RBcAPL-2nD-307
E ceva mic fiabil si discret .Si ieftin .

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Așa cum au scris colegii mai sus, mai multe AP-uri, setate pe canale diferite, eventual cu lățimea de bandă setată la 20 Mhz ( nu la 40) pentru a nu fi suprapuneri între canale fac „minuni”.  Cam așa ceva.  Attached File  Capture.PNG   45.28K   6 downloads    E o captură dintr-o parte a rețelei.

View Postaddelin, on 15 ianuarie 2019 - 16:08, said:

De curiozitate, cum evaluezi "puterea" de prelucrare a datelor si emisia wifi?

Sau e doar in functie de brand?

Noile tehnologii reprezintă un factor ( e o diferență între   g, n, și ac  ) numărul de procesoare, memoria inclusă, softul și, nu în ultimul rând , reputația.

Puterea în wifi?  Am câteva „chinezisme”  ce au 1watt în emisie și chiar se simte. Deci....

Edited by orlandobarbulescu, 16 January 2019 - 09:32.


#16
StevenBrown

StevenBrown

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.01.2019
Ceea ce știu că cel mai bun Mini router este:
ZyXEL MWR102
GL.iNet GL-AR750

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate