Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Canada vrea c.a 1mil. de emigranti in urmatorii 3 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostRosebud09, on 14 ianuarie 2019 - 21:29, said:

,

la un venit mediu brut pe familie de cca 98.000 anual (cca 8000 lunar) sau cca 1800-2200 $/luna casa: ,

In familia aia cati au venituri lunare se pare ca 4 insi?Deci lucreaza si copiii?Si din brutu ala cat e net ca sa stim o treaba ca eu nu cumpar de mancare din banii bruti ci neti.

#38
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Doi. Familie traditionala sau common partnership :D.
Brut. La suma aia nu vine mai mult de 20% dari, includ tot, si impozit si pensie si social. Poate fi mai mic, inchipuie-ti ca de ex. banii pusi ptr. pensie privata nu se impoziteaza si e voie pana la cca 20% din venit. Bineinteles la liber, daca vrei si cand vrei sa contribui. Sa mai zic TVA zero la alimente , sanatate si alte lucruri, si 5% in rest?
Sunt alte lucruri care "costa", mana stapanirii poate fi foarte lunga uneori. Trebuie sa te feresti de ea.

In alte regiuni insa veniturile pot fi mai mici sau mai mari, depinde de dezvoltarea regionala.
Ai pomenit de copii: nu tine vrajeala cu alocatia. Aia e modesta, 2-3 sute si daca ai venit ceva mai rasarit incepe sa scada alocatia si deja pe la salariul mediu iei cu-ciu. Se acorda insa o scadere la impozit, nu mai stiu cat, poate vreo cateva mii anual.

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo. Mie Toronto mi se pare foarte ok ca preturi. Surprinzator, mi se par mici. Ma asteptam la ceva mai rau.

Dar de ex cu mult mai mici fata de Paris.

Bine, chiriile is ca la Cluj (nu preturile, ci raportul)

Apropo de casele lor. Unde stau acum cum naiba tin astia caldura in casa? Au 2 radioatoare micute in pereti in toata casa si cam atat. si toti peretii exteriori is la frig. Cum naiba fac canadienii de nu ii frig in casa? In Romania de nu pui cate un calorifer de 1x2m in fiecare camera n-ai facut nimic :lol:

#40
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
I tell you.
Toronto e un pic altfel fata de restul, odata desigur ca e "buricu Pamantului" in mintea celor de acolo, destul de ignoranti (ignoanta care i-a adus in situatia de a fi cea mai indatorata jurisdictie statala din lume, deci daca ar fi o tara, cu 12 milioane de locuitori si mai mare ca Ge+Fra ar fi pe primul loc in lume la datorii - asta inseamna guvern liberal si ecologist).
Clima e relativ blanda fata de alte regiuni, vara poate fi cumplit de cald iarna asa si asa ca temperaturi.

Casa de care pomenesti se poate sa fie mai slab dotata la capitolul incalzire comparativ cu media sau standardul, eu nu stiu de cineva care sa nu aiba caldura cat pofteste in casa, dar depinde probabil de situatia specifica. De fapt acele 2 radiatoare mici, jos langa podea sunt suficiente, eu am locuit si in apartamente care aveau numai asa ceva, un sigur radiator din acela mic si era cald destul. Garantez ca nu curge agent termic de RADET prin ele.
Secretul e altul: constructia.

Toate casele sunt cu structura din lemn, mai putin cladirile vechi si unele cladiri de birouri. Toate blocurile pana la 6 nivele construite in ultimii 70 ani sunt pe structura si panouri pe baza de lemn..
S-a mai discutat problema, e de fapt vorba de  placi din lemn aglomerat cu rasini speciale, tratate impotriva umezelii, mucegaiului, focului plus cateva straturi de izolatie la interior si exterior. Peretii sunt deosebit de izolanti, incomparabil mai buni la asta decat caramida sau alte materiale ceramice si au avantajul ca rezista la variatii mari si rapide de temperatura.
Incalzirea in case se face in majoritatea cazurilor cu aer cald, distribuit in fiecare incapere prin fante in podea sau tavan. Caldura vine de la centrala proprie cu gaz. Exista si incalzire electrica in unele regiuni. La blocuri se obisnuieste incalzire cu apa calda, centrala de bloc, aproape ca nu exista termoficare. De fapt ar putea sa nu existe de loc, eu n-am auzit de asa ceva.

Geamurile sunt duble sau triple, se deschid numai prin glisare si au garnituri, nu intra "frigul" cum vrea el, Mai toate usile sunt duble (exista o usa subtire "storm door" in fata usii normale) asta asigura izolare suplimentara. Holurile blocurilor intotdeauna au o mica sala la intrare, adica nu intri din usa principala direct in holul mare, ci mai e un rand de usi.
Sunt multe alte detalii de constructie si izolatie care fac ca factura de incalzre sa fie mai modesta decat credeti. Doar casele vechi si nereabilitate mai au probleme.

Alt aspect: canadienii de acolo, nu la prima generatie nu tin in casa mai mult de 18-20 grade. Sunt invavati cu frigul. Chiar si eu m-am invatat un pic... A fost o faza tare acum vreo 2 ani in Ro, eu eram in pantaloni scurti si tricou, pe afara si abia dupa o vreme am aflat de ce se uita lumea ca la urs la mine. Era racoare bine dupa obisnuinta de acolo, eu nu m-am "prins"... Posted Image

Edited by Rosebud09, 18 January 2019 - 00:43.


#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
E cald in casa, asta ma miram.

Incalzire electrica (panouri de 20x150cm). Dar casa tine caldura bine. Pai la japonezi daca ai inchis soba dimineata ai 5 grade in camera, si nu glumesc (si ei asa dorm, pun soba la cap seara sa simta cald si dupa o inchid, dimineata is sub 5 grade).

Aici de ex is 18-22 de grade. Hai 18 dimineata. Caloriferele alea stau inchise noaptea...

Un alt aspect care-mi place la Toronto e ca-i tare international. M-am dus din greseala la supermarket chinezesc (T&T) si-am gasit acolo toate bunataturile pe care le voia sufletelul meu din Japonia.

Canadienii au ceva mancare a lor? Pana acum am mancat la chinezi, la koreeni, la japonezi si azi inca nu ne-am hotarat :lol:

Dar asta-mi place. Ca-i international. Cica si polonii au un cartier, romanii n-au? De fapt, mai bine. Si asa mi-am luat doza de bullshit romanesc de la consulatul romaniei (scarbos personal la Toronto)

#42
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Situatia a "internationala" in orice oras mai rasarit. Gasesti zeci de magazine asa zis etnice, chinezesti, nemtesti, poloneze, italiene, vietnameze, mexicane sau thailandeze. Sunt si japoneze. Romanesti foarte rar, ca zero comparativ cu restul.

Canada nu are nimic cu adevarat specific 100%, combina lucruri traditionale ca friptura de vita cu lucruri imprumutate.
De fapt si Romania e la fel, poate mai rau. Dat fiind multitudinea de natii e o interpatrundere in toate domeniile. Chiar si la restaurantele specifice mancarea nu mai este cea originala, din tara respectiva ci adaptata cumva stilului de viata local: simplu, rapid, fara detalii artistice. Rar gasesti un restaurant/bucatar care sa faca arta culinara. Cand gasesti, trebuie sa fii pregatit cu buzunare adanci: nu de pus in ele ci de scos... Asta nu inseamna ca nu e mancare buna. Multe restaurante bat de departe restaurantele similare europene, nu exista acel "sictir" al personalului dat de obisnuinta cu prea multi turisti, plus ca portiile sunr considerabil mai mari :D

Caracteristic ar fi tendinta spre minima preparare termica, abundenta de vegetale si legume crude.

De fapt Canada e o tara fara identitate si care reuseste sa supravietuiasca asa.
La T&T nu intru de obicei, e unul mare de tit la vreo 300 m de casa. Sorry, pute. Au aia niste ierburi ceva, ventilatia nu e prea buna. Cateodata totusi am intrat, aveau niste pepeni mari, 10 kile, foarte buni. Altfel, produse destul de scumpe, mai scumpe deseori fata de alte magazine ( paine, patiserie), plus ca nu suport pescaria, produsele lor din peste ( put :lol: ). Au tot felul de lighioane marine mici sau mari, vii sau moarte, nici nu ma apropii.

Edited by Rosebud09, 19 January 2019 - 02:06.


#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Da chiar apropo de mancare in restaurante. Imi place organizarea lor, comparativ cu europa.

Pai aci platesti 20 CAD (Am mancat foarte bine la vietnamezi cu 12 CAD, 15 la japonezi, 18 la thai, 15 la koreeni... +TVA+Tips) si manci bine. Portii mari, gustoase, nu astepti un veac dupa ele.
PAI (thai), Ryus (japonezi, si astia-s cica-s printre cei mai buni din lume, am stat la coada jumatate de ora :lol: ). Nu mai retin restul..

In Europa platesti in cazul fericit 20 EUR (30 CAD), primesti o lingura in mijlocul farfuriei de 5 ori mai mare decat mancarea in sine, condimentele/ parmezanul/ patrunjelul inzorzonat pe muchia farfuriei de parca ii treaba mea sa-l pun in mancare, si, in general, pleci tot cu foame :lol:

Eu mi-s asa, mai practic. Da-mi bre sa manc las-o-n fasole de design in farfurie.

Azi a inceput sa ninga Posted Image Posted Image Posted Image

O alta chestie misto mi se pare transportul. Pentru America, sunt uimit (cel putin comparativ cu US unde e inexistent). Da, e ceva mai scump ($3) insa, o data platit $3 e valabil 2 ore pe orice mijloc de transport in comun :D Nu stiam chestia asta si eram putin ciufut ca trebuia sa schimb metrou+ streetcar sau bus si ma gandeam ce pusca mea $6 dintr-un foc... ei, nu-i asa. Biletele (sau plata cu Presto) e valabila 2 ore. Pai la cluj, daca schimbam o data deja erau $1.6. Daca ma duceam doar repede undeva sa cumpar/ ridic ceva, era deja $3.2. Pe cand aici poate ma incadrez in alea 2 ore.

Dar... metroul din Toronto are intarzieri. Mi-a zis o tipa ca e ceva foarte normal ca sa fie intarzieri :lol:

In rest, imi place. Si parca nu-i chiar asa de frig. Si BTW, Toronto e cu vreo 3 grade mai la sud decat Clujul, misto, nu? :lol: E undeva la latitudinea Mangaliei

#44
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
La mine preturile sunt mai mari, aproape duble la restaurant modest fata de de ai spus. Altfel preturile sunt asa doar la fast-food la mall sau vreo dugheana slinoasa.

Sunt diferente mari intre provincii, aproape ca sunt tari diferite. In unele costul ridicat al vietii e dat de imobiliare si taxe locale, in alta parte de alimente sau transport.

Toronto nu e un oras iubit, ca sa spun asa, e foarte aglomerat, destul de prost administrat in timpul liberalilor, pentru mine a fost socant sa vad cati indieni sunt, asiatici, probabil ca e comunitatea cea mai mare din afara Indiei, asa cum se contureaza Vancouver sa fie in cazul chinezilor. Altfel, To e parca al doilea oras ca marime din AN, constructii, suprafata.
Transporturile sunt la fel peste tot, mai intarzie probabil dar nu mult. Eu nu am mai mers cu un autobuz sau metrou de cel putin 10-12 ani. Stiu ca sunt aplicatii ptr telefon unde vezi autobuzul unde se afla in momentul acela si poti estima cand vine in statia ta.


#45
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRosebud09, on 19 ianuarie 2019 - 21:00, said:

Toronto nu e un oras iubit, ca sa spun asa, e foarte aglomerat, destul de prost administrat in timpul liberalilor, pentru mine a fost socant sa vad cati indieni sunt, asiatici,
poți să ne spui te rog ce te-a șocat așa de tare? Că au aceleași drepturi ca și tine, cu toate că pielea-i de altă culoare?

#46
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostLex404, on 18 ianuarie 2019 - 16:25, said:

  Si asa mi-am luat doza de bullshit romanesc de la consulatul romaniei (scarbos personal la Toronto)  

Sa vezi la granita cu USA daca treci cu masina si dai de vre-un vames roman, crede ca toata lumea e un criminal, face contrabanda cu alcool si altele.  
N-am stiut ca bauturile alcoolice acolo sint scumpe, n-am cumparat nimic de aici.
Aveam doar lucruri personale si se lua de toate ca de ce sint noi cu etichete toate?
La intoarcere mancam ceva si voia sa-mi ia din mana sa-l arunce, nu i-am dat ca era coada lunga pana la punctul de trecere.

Vezi ca o sa vii la Phoenix sa-ti cumperi haine de iarna ca aici sint cele mai ieftine din Continentul Nord American, ca nu se poarta paltoane doar de moda de cei care vor sa fie Posted Image
In magazine sint mai multi canadieni decat locali intr-un magazin in mod special ca au marfuri superbune.  
Femeile coboara cu avionul, inchiriaza  SUV, il umple cu haine si "hit the road" ... inainte de granita cu Canada vin rudele cu masini si se imparte marfa sa nu plateasca vama.
Vin si rudele mele ca aici te imbeti din bani putin, este un hotel aproape de un magazin cu alcool numai si peste drum magazinul de haine, e Paradis!  

Mai merg si la New Jersey la Paramus la cumparaturi canadienii ca este un Mall unde nu se ia taxa pe marfuri dar e scump rau totul acolo.

View PostDaculScoril0, on 21 ianuarie 2019 - 05:25, said:

  poți să ne spui te rog ce te-a șocat așa de tare? Că au aceleași drepturi ca și tine, cu toate că pielea-i de altă culoare?

Poate nu era sigur ca este in India sau in alta parte, si eu am avut prima oara acel feeling ca in State nu prea vezi asa ceva.
Poate este undeva dar eu n-am fost acolo, in Arizona sint cativa din toate partile dar cand nu se pot exprima prin dans si muzica pana dimineata, pleaca!
Si refugiatii de la Huricanul Katrina din Louisiana au plecat mancand pamant ca ei nu se culca la 8 seara cum e traditia pe aici.
Preferau sa fie mancati de crocodili ca ei vor Nightlife  Posted Image au dat interview la TV.

View PostLex404, on 19 ianuarie 2019 - 19:21, said:

  Da chiar apropo de mancare in restaurante. Imi place organizarea lor, comparativ cu europa.
Pai aci platesti 20 CAD (Am mancat foarte bine la vietnamezi cu 12 CAD, 15 la japonezi, 18 la thai, 15 la koreeni... +TVA+Tips) si manci bine. Portii mari, gustoase, nu astepti un veac dupa ele.
PAI (thai), Ryus (japonezi, si astia-s cica-s printre cei mai buni din lume, am stat la coada jumatate de ora Posted Image ). Nu mai retin restul..

N-ai fost in Las Vegas la All You Can Eat?  Acolo sa vezi varietate de bunatati si mananci cat ... incape in tine, dar poti umple si 2 sacose ca nimeni nu-ti zice nimic!

"Las Vegas isn't just about the gambling and free drinks; it's also about food, glorious food ... more specifically, the buffets.
We're not talking soggy corn on the cob and lifeless hunks of mystery meat swimming in gooey gravy buffets.
Vegas has some of the best buffet spreads in the country, each boasting an array of foods that'll take you on a culinary tour of the world. You can indulge in everything from freshly sliced Kobe beef, nigiri sushi and duck braised with Riesling, to American staples like pizza, barbecue ribs and, yes, even (crisp!) corn on the cob.
The only gamble here is whether to go back for that third plate and risk being wheeled out of the dining room after slipping into a food coma."

#47
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Imediat sare unu, din astia mai pacaliti de mainstream, nu cumva sa zica cineva urat de rase... (dar el si-ar da fiica de nevasta unui negru musu?. Asta desigur ca e alta poveste, nu se pune).

Impresia este de tara straina, in nici un caz cea pe care si-o face careva despre Canada, ca tara anglo-franceza. Proportia. Daca in Bucuresti, venit din provincie sa zicem, ati vedea ca fiecare al treilea sau al patrulea cetatean ar fi indian, si nu parsi, indian din aia, ca-n filmele cu Raj Kapoor doar ca mai sfrijiti si inchisi la fata? Hopa, parca nu e Romania/Bucurestiul acela de care stiam noi, de care am auzit.

Asta e socul, si de la un moment dat disconfort, pentru ca acomodarea este un proces mai indelungat si depinde de multe lucruri.
Stati linistiti ca m-ma obisnuit, am in jur tot felul de oameni, parca sunt uneori in barul acela din Star Wars. :lol:

Am fost in Vegas, dar numai la restaurante ca lumea. La All can you eat am fost o singura data, in prima luna cand am venit in Canada. E pentru cei in acea situatie.

Jumate din Pheonix e detinut de canadieni. Sunt ca acasa.

#48
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostRosebud09, on 21 ianuarie 2019 - 07:23, said:

   Jumate din Pheonix e detinut de canadieni. Sunt ca acasa.  

Acea parte din Phoenix unde locuiesc canadienii 6 luni pe an este neinsemnata!   Deloc jumate, nici macar un sfert.  Poate a fost jumatate cu 100 de ani in urma.
Ei inchiriaza apartamente, locuiesc in trailere sau in desert la diferite aranjamente intre dunele de nisip din Quartzsite ca vor sa fie in libertate.
Sint bineveniti, insa nu prea multi cumpara locuinta aici si nici nu locuiesc jumatate din an sa nu-si piarda beneficiile financiare de acolo.
Aici toata lumea se simte mai bine ca acasa, dar nu-mi spune ca ei detin capitala arizonei ca nu este adevarat.   Ar vrea ei dar au pierdut si Louisiana ieftin, etc.

Pensionari sint in majoritate "the snow birds" care nici nu locuiesc in Phoenix ca este foarte scump, doar in localitatile suburbane unde inchiriaza cate 3 familii o casa sa treaca iarna.
Intr-un an s-au si revoltata ca bancile nu le da Credit si au de plata totul cu cash, dar nu li s-a aprobat nimic din cauza regulilor din banci.  
Ei nu fac parte din populatia Statului ca sint turisti practic, doar temporar locuiesc aici si asta este facilitat de americani si le asigura asistenta
pe drumurile mari ca n-au experienta de condus masina ca cei de aici cand migreaza.   N-au nici masini ca lumea ca sa incepem de acolo.  

Nu mai aiuri despre restaurante ca lumea te mai crede, mai ales cei din acea situatie ca tine, grandomaniac.   Te-ai dat de gol ca nici n-ai fost pe acolo!

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Comparativ cu SF, Toronto sta chiar bine la proportiile de straini.

Am vazut toate natiile, de la indieni la olandezi, japonezi, chilieni, etc.

Dar nu se pare ca ar fi unii cu mult mai mult, hai, poate koreeni si chinezii ce-s mai multi. Oricum, raportul cred ca e mai mic decat in Vancouver. Am auzit ca acolo se duce toata asia Posted Image

Edited by Lex404, 21 January 2019 - 09:20.


#50
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009

View PostAranzazu, on 21 ianuarie 2019 - 08:29, said:

Acea parte din Phoenix unde locuiesc canadienii 6 luni pe an este neinsemnata!   Deloc jumate, nici macar un sfert.  Poate a fost jumatate cu 100 de ani in urma.
Ei inchiriaza apartamente, locuiesc in trailere sau in desert la diferite aranjamente intre dunele de nisip din Quartzsite ca vor sa fie in libertate.
Sint bineveniti, insa nu prea multi cumpara locuinta aici si nici nu locuiesc jumatate din an sa nu-si piarda beneficiile financiare de acolo.
Aici toata lumea se simte mai bine ca acasa, dar nu-mi spune ca ei detin capitala arizonei ca nu este adevarat.   Ar vrea ei dar au pierdut si Louisiana ieftin, etc.

Pensionari sint in majoritate "the snow birds" care nici nu locuiesc in Phoenix ca este foarte scump, doar in localitatile suburbane unde inchiriaza cate 3 familii o casa sa treaca iarna.
Intr-un an s-au si revoltata ca bancile nu le da Credit si au de plata totul cu cash, dar nu li s-a aprobat nimic din cauza regulilor din banci.  
Ei nu fac parte din populatia Statului ca sint turisti practic, doar temporar locuiesc aici si asta este facilitat de americani si le asigura asistenta
pe drumurile mari ca n-au experienta de condus masina ca cei de aici cand migreaza.   N-au nici masini ca lumea ca sa incepem de acolo.  

Nu mai aiuri despre restaurante ca lumea te mai crede, mai ales cei din acea situatie ca tine, grandomaniac.   Te-ai dat de gol ca nici n-ai fost pe acolo!
Nu vad motive pentru asa contra hotarata. As zice ca e offending to me si nu e specific deloc americanilor.

Sigur ei au deseori aere de superioritate, care se vad si mai sus, (restul sunt raratonci, nu se compara, n-au masini, etc), nu zic ca nu ar avea motive.
Cand a fost caderea mare in US, 2008-2011 multi canadieni, albertani mai ales au vazut o oportunitate in zona, dat fiind paritatea dintre dolari Posted Image, ba chiar ajunsese CAD la 1.1 US deci s-au grabit sa cumpere case sau proprietati. "Lumea buna" chiar se lauda cu asta pe aici asa ca s-a ajuns la peste 20.000 de proprietari pe acolo, destui cu mai multe proprietati, dar odata cu criza din  vestul Canadei, adancita  dupa 2017 de imbecilii de liberali la putere, cred ca mai mult se vand din proprietati decat se cumparara. E o facere buna. Oricum zona ramane un loc atractiv pentru retragere sau petrecut din cand in cand timp liber cand e iarna in nord.

Cat priveste All you can eat, am spus ca nu am fost decat o data, si am vazut ce fauna era pe acolo. Chiar a fost subiect de glume o vreme, pe tema de "nehaliti" daca mai tii minte termenul.
Calitate cam indoielnica in asa fel incat sa intre la 10 $ sau cat era. De atunci nu am mai vazut asa restaurante, nici nu cred ca mai exista pe aici pentru ca preturile le alimente sunt destul de mari fata de US. Mai exista "bufet suedez" ici si colo, mai des pe la intalniri de grupuri si paranghelii, cand se insira lumea sa ia mancare pe alese/saturate raspandind in voie microbii deasupra tavilor insirate.

Un restaurant "ca lumea" dupa mine inseamna (la minim) unul care nu e "plimba-tava", unde ai oarecare confort si liniste iar chelnerul stie mai mult decat sa-ti tranteasca farfuria in fata. Cat priveste LV, am fost acolo, cam demult e drept si nu intentionez sa o mai fac curand, poate niciodata. E un surogat frumos si atat. Daca n-ar fi spectacolele acelea cu cativa cantareti/scamatori de clasa, chiar ca ar deveni  plictisitor. Lumini, beculete si kitch-uri atrag mai mult copiii. De masinariile lor de joc nu m-am atins, chiar daca am vizitat cam toate cazinourile de pe langa hoteluri, Suficient
Oricum e off topic.

Lex, nu se duce toata Asia, aproape numai chinezimea cu bani multi si care incearca sa scape, ea sau copiii de mana lunga a partidului comunist. In principal din cauza ei s-a ajuns la preturile acelea umflate, dar si din cauza ca s-a construit insuficient, mai ales locuinte ceva mai ieftine. Chinezimea mai saraca ajunge si ea insa, e trafic ilegal si multa coruptie. Char de curand au descoperit un grup mic care spala bani cu ajutorul chinezilor, miliarde de dolari. Tip of the iceberg.

Edited by Rosebud09, 21 January 2019 - 19:57.


#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mie overall mi-a plăcut. Surprinzător. Dar ieri au fost -30 in Toronto :)) (nici băștinașii nu ieșeau din casa). Cică nu ar trebui sa fie așa frig.

Bine. Și in Mexic o venit frigul. Is vreo 25

In Vancouver am auzit ca e nașpa, ca-n UK iarna. Ploua de te apuci sa faci mătănii

Cât despre mutat, am auzit ca se rezolva ușor ca student. Evident, dacă ai bani (ceea ce fac chinezii și restul)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate