Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce se pune sub parchet masiv

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare. Am la etajul casei o camera in care vreau sa montez parchet masiv. Camera are 20 mp. Parchetul il am, este stejar +fag grosime 2,2 cm.  Diferenta de nivel dintre placa de beton  si final este de 7 cm, deci  ramane cca 5 cm diferenta.   cum ar trebui sa fac ca sa iasa o treba buna spre foarte buna.
Sub camera cu pricina am un spatiu tehnic, care nu este incalzit iarna, deci vreau sa am si izolatie.
Solutiile ar cam fi :    1 - Sapa pusa pe o folie + autonivelant + parchet
                                  2- extrudat 35 mm + osb 3 12 mm + parchet
                                  3- extrudat 45 mm + parchet

Care credeti ca ar fi solutia cea mai fericita, trainica ??

#2
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Parerea mea este :extrudat - sapa autonivelanta-parchet... Osb ul nu prea-si are rostul. Oricum parchetul adevarat de lemn izoleaza bine termic.putin off topic dar am vazut un vecin care a carat vreo doua zileparchet masiv de stejat,absolut impecabil dint-run apartament intrat in renovare....si care a ajuns la foc. Ma durea sufletul cand am vazut cum il mai si taia cu un fierastrau ca era prea lung si nu incapea in soba....Mai mult ca sigur a fost inlocuit cu carton presat Posted Image

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Termoizolația o pui pe tavanul spațiului tehnic - funcție de cît de rece e acolo stabilești și grosimea termoizolației. Mai puțin de 10 cm polistiren expandat nu aș pune.
Deasupra pui șapă (autonivelantă de preferință), dușumea oarbă și apoi parchetul.

#4
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Nu merge, radunic.  Spatiul tehnic este finalizat. Nu voi mai modifica.   Si nu ingheata niciodata acolo, doar ca nu incalzesc. Ma intereseaza ce sa pun deasupra.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Termoziolația se pune întotdeauna pe partea rece a peretelui/planșeului. O pui la partea caldă, riști condens și mucegai. În plus 3 cm de polistiren extrudat sînt frecție la picior de lemn...
Cît de rece se face în spațiul tehnic?

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sapa cu granule de polistiren in amestec. Se gasescgranule la saci. Diminueaza greutatea sapei si devine izolant termic, fara sa aibe probleme de rezistenta mecanica.

Edited by myshyk, 13 January 2019 - 15:41.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu ai precizat dimensiunile la parchetul masiv (*doar grosimea), in rest functie de celelalte dimensiuni si tipul de imbinare exista tipologii diferite de montare.

Edited by keta, 13 January 2019 - 15:55.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Varianta de sarantoci: pat de nisip, folie de aluminiu sau covor din ala burete cu aluminiu, apoi parchet.

#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 radunic, on 13 ianuarie 2019 - 15:32, said:

Termoziolația se pune întotdeauna pe partea rece a peretelui/planșeului. O pui la partea caldă, riști condens și mucegai. În plus 3 cm de polistiren extrudat sînt frecție la picior de lemn...
Cît de rece se face în spațiul tehnic?
Daca pune polistiren extrudat pe planseul existent si o sapa cu polistiren expandat peste ,vine cu adeziv si parchet peste.Nu vad ce problema ar fi... Extrudatul de 3 cm parca este echivalent cu cel expandat de 10 cm ?Parca era o echivalenta intre clasele de izolare termica extrudat vs expandat... Extrudat de 3 cm nu-i chiar frectie..
  Mai face colegul initiator si o izolatie minima la tavanul spatiului tehnic de sub si chiar nu are probleme...

#10
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
cateva sute de ani s-a pus parchet masiv pe un substrat de bitum. aplicat fierbinte.
pe diferite suprafete. incepand de la zgura pana la sapa autonivelanta.

Edited by editielimitata, 13 January 2019 - 16:40.


#11
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 keta, on 13 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Nu ai precizat dimensiunile la parchetul masiv (*doar grosimea), in rest functie de celelalte dimensiuni si tipul de imbinare exista tipologii diferite de montare.
Lungimi diferite : 25, 30, 35  cm . Latime 4 cm. Gr 2,2 cm . Imbinare tip nut -feder . Acela de pe timpul lui Ceasca.

 softaipan, on 13 ianuarie 2019 - 16:12, said:

  Mai face colegul initiator si o izolatie minima la tavanul spatiului tehnic de sub si chiar nu are probleme...
Nu vreau sa mai fac modificari la spatiul tehnic. Mai bine il incalzesc.
Spatiul tehnic este intr-o casa. Casa are izolatie foarte buna :Geamuri tripan,  caramida phoroterm si polistiren cu densitate mare, 15 cm grosime.

Edited by licap, 13 January 2019 - 16:53.


#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca e parchet vechi recuperat , e mai dificil un pic de montat. ai nevoie de suprafata dura, plana, nu se poate monta pe suport flexibil gen cele moderne. Se monteaza doar prin lipire (imbinare), nu este flotant.

#13
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Tocmai de aceea pune parchetul peste o sapa care dupa intarire devine rigida.

#14
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Nu Keta, nu e second.  E nou nout achizitionat acu vre-o 12 ani.

#15
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
inainte vreme cand romanii aveau bani, exista o meserie care se numea, parchetar.
dar din cauza saraciei aceasta meserie ca si cea de zugrav dealtfel, au disparut.
acum suntem nevoiti sa facem totul "cu manutele astea doua" !
multumiti frumos politicienilor romani ptr aceasta minunata viata post-decembrista.

Edited by editielimitata, 13 January 2019 - 17:27.


#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
bani. in pungi vidate

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
nu ai spus ce fel de parchet vrei să pui, mai exact cum se îmbină.
Dacă e parchetul clasic din lamele care se prin în cuie în substrat eu aș pune
- o șapă autonivelantă cât de subțire posibil
- o folie barieră de vapori
- un strat de polistiren extrudat cât de gros încape
- un strat de OSB (sau placaj dacă te ține buzunarul) de care să prind parchetul
- parchetul

 editielimitata, on 13 ianuarie 2019 - 17:24, said:

inainte vreme cand romanii aveau bani, exista o meserie care se numea, parchetar.
.... meseriași pe care îi chema Dorel. Tradiția continuă, nu s-a pierdut.

#18
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Scorilo, parinte al tuturor dacilor  te salut. Io is licap-razvratitul, din neamul costobocilor. Cred ca am dat de bucluc.
Nu stiu sa fac deosebire dintre parchetul masiv nut-feder care se fixeaza cu cuie si parchetul masiv nut- feder care NU se fixeaza cu cuie.
Si acum e greu sa ma lamuresc,  sunt sclav pe o plantatie de camioane in Hercynia-Germania. Dar poate primesc o mana de ajutor.

o șapă autonivelantă cat de subțire posibil - De ce sa pun autonivelanta daca peste ea pun o folie de vapori ??  
- o folie barieră de vapori                               -  ??
- un strat de polistiren extrudat cat de gros incape -  Aici inteleg .
- un strat de OSB (sau placaj dacă te ține buzunarul) de care să prind parchetul - Asta cred ca se pupa cu parchetul care se fixeaza cu cuie.  Daca ar fi de ``halalalt`` ar fi suficient polestirenul extrudat si apoi parchetul ??
- parchetul  .   Aici inteleg.  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate