Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

In ce consta Berufskolleg in Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Buna tuturor. De curand m-am mutat cu familia in Germania iar eu am renuntat la clasa a 11-a pentru a veni aici.
Am mers la diferite scoli dar mi-au spus ca eu ma incadrez doar la un Berufskolleg mai ales pt ca nu stiu limba. Din ce am inteles, ar fi un fel de scoala profesionala..stie cineva mai multe detalii? Sau ce profile ? Pentru cei interesati, stau in Gummersbach iar scoala se numeste Berufskolleg Oberberg - Hepel

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Berufskolleg noun, neuter
vocational college n
less common: vocational school n

Deci Colegiu Vocațional.

Quote

Oferta noastră pregătire de formare



Berufsfachschule

Fachoberschule

Școală comercială superioară

Wirtschaftsgymnasium

Colegiul de Afaceri

Clasa de promovare internațională

Banker / femeie

Ocupațiile din logistica depozitului

agent de vânzări cu amănuntul / femeie

Comerț en-gros și comerț exterior

funcționar industrial / funcționar

Om de afaceri / femeie pentru managementul de birouri

Asistent medical

dublă calificare

Edited by waterman, 13 January 2019 - 13:10.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Trebuia sa ramai in tara sa-ti termini liceul. Ce smecherie ai facut ?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ăsta e site-ul colegiului respectiv.

https://bko-kfm.de/

Deschizi cu Chrome și dai translate.

Pune mâna și învață limba. Alegi ce-ți place din oferta lor educațională și apoi găsești un job după finalizarea studiilor.

O idee - asistent medical sau asistent manager (după user zic că ești fată.)

Edited by waterman, 13 January 2019 - 13:16.


#5
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Multumesc!

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca poti, reintoarce-te in tara si termina liceul. Ce credeai ca poti face acolo fara sa cunosti limba? Tu mai putin, dar parintii tai sunt inconstienti.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De asemenea discută cu părinții și vezi dacă te avantajează întorsul acasă și luatul bacalaureatului, apoi echivalat studiile acolo. (cum zice și colegul baribalu)

Deși cred că nu te ajută cu mare lucru. Părerea mea.

Limba germană + diploma de la ei e mai bine.

Deși cred că dacă termini acel berufskolleg și te angajezi e chiar bine.

Baftă cu studiile.

Edited by waterman, 13 January 2019 - 13:21.


#8
MartaBluee

MartaBluee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.03.2018
Nu cred ca ti-am cerut tie parerea in aceasta privinta. Deschide ochii ! Aici am venit de 1 luna dar pot ajunge orice imi doresc daca reusesc sa invat limba pe parcursul anilor scolari. Nu m-as mai intoarce in tara sa stau pe 12 mil.salariul minim pe economie pana mi-as finaliza studiile acolo. Ramai tu si familia ta, dar nu mai fi răutăcios caci nimeni nu ti-a cerut vreo parere in aceasta privinta.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegul îți vroia binele nu făcea mișto de tine. Și nici nu te certa, el făcea referire strict la faptul că ți-ai întrerupt studiile.

E poate o poveste în care nu ai putut rămâne singură în țară 2 ani.

Vezi că școala aia e în limba germană deci n-o să înveți limba pe parcursul anilor de școală ci te duci repede la o meditație ceva.
Că dacă nu știi limba nu iei examenele și nu ai ce face.

Repet învață germana repede.

Și evită să dai peste nas oamenilor de la care ai cerut sfaturi.
Das ist nicht schön. Danke

Edited by waterman, 13 January 2019 - 13:33.


#10
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Te-ai suparat degeaba pe baribalul. Adica tu nu ai habar macar ce inseamna Berufskolleg, si tu vrei sa-l si termini?
Mai bine stai, mai inveti un an si ceva in Romania, si apoi te duci inapoi in Germania, sa stai cu ai tai.

Acum nu stiu cat de bine invatai in tara, poate reusesti sa inveti foarte repede germana. In sfarsit, tu stii mai bine. Succesuri.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
cu obraznicia de care dai dovada poti oricand sa te angajezi la puff. acolo nu ai nevoie de limba germana.

#12
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostMartaBluee, on 13 ianuarie 2019 - 13:25, said:

Nu cred ca ti-am cerut tie parerea in aceasta privinta. Deschide ochii ! Aici am venit de 1 luna dar pot ajunge orice imi doresc daca reusesc sa invat limba pe parcursul anilor scolari. Nu m-as mai intoarce in tara sa stau pe 12 mil.salariul minim pe economie pana mi-as finaliza studiile acolo. Ramai tu si familia ta, dar nu mai fi răutăcios caci nimeni nu ti-a cerut vreo parere in aceasta privinta.
Nu,nu poti ajunge tot ce iti doresti; pentru unele meserii trebuie sa te mai duca si capul. Ce profil ai facut la liceu in Romania? Daca stiai ca pleci de ce nu te-ai apucat de germana? Sunt atatea aplicatii gen duolingo prin care poti ajunge rapid la un nivel mediu...

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Poate ea se refera la meserii unde e necesar tupeul. :)

#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMartaBluee, on 13 ianuarie 2019 - 13:25, said:

Nu cred ca ti-am cerut tie parerea in aceasta privinta. Deschide ochii ! Aici am venit de 1 luna dar pot ajunge orice imi doresc daca reusesc sa invat limba pe parcursul anilor scolari. Nu m-as mai intoarce in tara sa stau pe 12 mil.salariul minim pe economie pana mi-as finaliza studiile acolo. Ramai tu si familia ta, dar nu mai fi răutăcios caci nimeni nu ti-a cerut vreo parere in aceasta privinta.
Regret sa te dezamagesc, dar nu este asa. In primul rand acel "daca" e unul extrem de mare, insa problema limbii e cea mai mica in cazul tau. Problema e ca ai venit in tara in care pt a ocupa postul de schimbator de robinet la baie, ai nevoie de un Ausbildung si o diploma de schimbator de robineti la baie. Degeaba vrei tu sa te faci director de vanzari elicoptere, daca pe diploma ta scrie "schimbator de robineti la baie", doar pt postul ala vei fi luat in considerare. Am exagerat un pic exemplul, ca sa intelegi ideea.
Sfatul colegului nu e rau: termina liceul in Ro (nu stiu de ce-ai bagat faza cu muncitul pe 12 milioane - care sunt de fapt 1200 lei, dar na - pt ca tu in clasa a 11-a si a 12-a ar trebui sa fii la scoala, nu la munca), apoi tradu-ti diploma de Bacalaureat in Ro si dupa aia vino aici sa te faci tu orice vrei sa te faci, primul pas fiind acela de a te face student la o facultate de aici.
Cu Berufskollege "pot ajunge orice imi doresc" numai daca-ti doresti sa ai o meserie considerata ca fiind munca de jos.

Edited by Lowrider, 13 January 2019 - 16:09.


#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View PostLowrider, on 13 ianuarie 2019 - 16:08, said:

Cu Berufskollege "pot ajunge orice imi doresc" numai daca-ti doresti sa ai o meserie considerata ca fiind munca de jos.
Tu oare care meserie o consideri "cea de jos?"
Apropo, in Austria, la "gunoaie" vezi doar austrieci. Oare de ce? Salarul ca al unui director.

#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Oooo, daaaa, vechea poveste cu gunoierii din *insert western country here*.
Am spus "o meserie considerata" nu "o meserie pe care eu o consider", asa ca o sa-mi iau libertatea de a ignora intrebarea ta, pt a nu devia topicul aiurea.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postzile_san, on 13 ianuarie 2019 - 14:02, said:

cu obraznicia de care dai dovada poti oricand sa te angajezi la puff. acolo nu ai nevoie de limba germana.
Acolo poti folosi orice limba.

View PostPaz, on 13 ianuarie 2019 - 15:18, said:

Poate ea se refera la meserii unde e necesar tupeul. Posted Image
Nu cred ca la "meserii" s-a referit. Ci doar ca "poate ajunge orice" daca-si doreste. Si cum pofta vine mancand,....mai doreste,....
Si apropo de "salariul de 12 milioane" erai nascuta pe vremea cand se folosesu milioanele in Romania?

Edited by myshyk, 13 January 2019 - 20:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate