Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Technics SU-X302-->Marantz PM6004

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Salut,momentan detin acest Techinx,este conetcat la PC printrun DAC Toppind D10 iar boxele Q acoustisc 2050i
Sincer sunt multumit de suncet mai alesc de cand am aces DAC dar ma intreb daca se poate si mai bine
Aduce vreo schimbare in bine acel Marantz?
Problema e ca nu il gasesc nous sa il, iau si daca nu imi place sa il returnez,decat modelul PM5005 care am inteles ca e mai slab.

Edited by nick_style, 11 January 2019 - 23:09.


#2
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Ce inseamna mai bine pentru ti e dpdv al sunetului ?
Ce neajunsuri ai gasit sistemului actual ?
De ce crezi ca problema nu ar fi in alta parte ? -- boxe , configuratie locatie , mobila , chiar urechile tale ...

#3
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Nu am gasit neajunsuri,vreau sa stiu daca aduce un plus de calitate acel amplificator ca nu as vrea sa il cumpar si sa nu vad nici o schimbare

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Aproape orice amplificator in buget similar ,si chiar mai mic, din perioada aia ,aduce o schimbare. In bine. Acele Technics nu straluceau deloc pe partea de sunet. Am avut vreo 3 buc. in anii '90 .nu modelul ala dar apropiate. Cand am probat un Sony TA-F435R pe aceleasi boxe parca era alta lume. Si ala era tot un aparat ieftin. Acele doua Marantz sunt evident mai bune ,chiar 5005-ul.

#5
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Repet sub alta forma: daca nu stie sa spuna ce-l nemultumeste la sunet ....arunca banii pe geam .
Mai bine sa dea o fuga pana la avstore , face 1-2-3 auditii cu diferite sisteme , pune intrebari , si apoi vede in ce directie o ia .....

#6
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Daca as avea vreun magazin unde sa probez as face si asa dar nu am :))
O sa cumpar modelul PM5005 ca pot sa il returnez si ii fac proba.
DAca sunt multumit o sa iau modelul 6004 :)
Sunt multumit acum de sunet dar vreau sa vad daca se poate mai bine

#7
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,227
  • Înscris: 19.03.2007
Eu zic sa mergi sa asculti si alte amplificatoare in combinatie cu boxele pe care le ai, nu face o fixatie din Marantz ,asa iti poti face o parere despre ce combinatie e mai potrivita pentru boxele tale . Personal n-am ascultat boxele astea asa ca nu-ti pot face o recomandare exacta , iti pot spune insa ca Technics dupa anii '85 n-a mai facut amplificatoare ci niste cutii frumoase in care au investit mult marketing, nu si calitate acustica.

#8
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Pai colegul asta face ...vrea sa-si imbunatateasca sunetul doar din auzite !
Ca sa obtii un sunet de calitate ....implica foarte multi factori , iar pentru asta ai destule topicuri / forumuri specializate
Ca sa iei doar asa dupa ureche ...mereu o sa bagi bani fara nimic notabil .
Nu poti deveni un audiofil peste noapte !!!

Ce sa zic...spor la cumparaturi si incercari

#9
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,227
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpacaliciosu01, on 14 ianuarie 2019 - 10:38, said:

Pai colegul asta face ...vrea sa-si imbunatateasca sunetul doar din auzite !
Ca sa obtii un sunet de calitate ....implica foarte multi factori , iar pentru asta ai destule topicuri / forumuri specializate
Ca sa iei doar asa dupa ureche ...mereu o sa bagi bani fara nimic notabil .
Nu poti deveni un audiofil peste noapte !!!

Ce sa zic...spor la cumparaturi si incercari
Aaaa Posted Image, deci nu e bine sa cumparam "dupa ureche" (dupa cum se aude un anumit sistem) ci e mai bine sa alegem citind topicuri si alte informatii de pe internet ? Sau poate interpretez gresit ce ai vrut sa spui.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Diferentele intre PM 500x si PM 600X sunt marginale si subtile, pe boxele alea este posibil sa nu le deosebesti.
Toate au acelasi sound si nu pot fi considerate upgrade.

#11
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Posttitoo, on 14 ianuarie 2019 - 11:12, said:

Aaaa Posted Image, deci nu e bine sa cumparam "dupa ureche" (dupa cum se aude un anumit sistem) ci e mai bine sa alegem citind topicuri si alte informatii de pe internet ? Sau poate interpretez gresit ce ai vrut sa spui.
absolut gresit ...am vrut sa subliniez ...din auzite de la altii fara un feedback propriu .
Nu toti auzim la fel , nu toti percepem sunetul la fel , nu toti ne bucuram de basi sau inalte la fel
Sunt multe info tehnice  pe net care te ajuta ...sa-ti completezi si imbunatatesti auditia ca de exemplu antifonarea , distanta , amplasamentul boxelor .....etc etc etc

#12
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Gata,am achizitionat modelul PM6004 cu £100 de pe ebay si sunt f multumit de sunet
Mult mai mare decat Technics si mai greu si nu se mai potriveste cu tunerul Technix :))
Imi place ca pot da sunetul f incet la Marantz fata de Techincs unde la prima treapta de sunet se auzea mult mai tare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate