Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Probleme montare ventilator suplimentar PC

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Salut,

Am cumparat o carcasa Genesis Titan 750 care are incluse 4 ventilatoare ( 3 fata si unul spate ). Carcasa are un comutator cu 3 trepte pt cele 4 ventilatoare (incet, tare, oprit) - sunt foarte silentioase.
Am cumparat separat un ventilator pt a scoate aerul cald.L-am montat in partea de sus a carcasei. Daca il cumplez la placa de baza sau prin molex este foarte galagios.
Am vreo solutie sa-l cuplez la sistemul de 4 ventilatoare si sa-l reglez din comutator?  Carcasa are 4 mufe cu 3 pini in care intra mufele cu 3 pini de la ventilatoare.
Multumesc

#2
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Un rezistor de 33-100 Ohm sau un beculeț de lanternă de 3,5V intercalat pe firul roșu sau pe cel negru (tăiat și lipit acolo, la cele două capete ale tăieturii) îl liniștește suficient. Nu uita să izolezi metalul dezgolit. Pe cel negru e mai sigur că nu faci scurt.

Edited by silverflower, 09 January 2019 - 07:02.


#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ce rezistor? Ce beculet?
Cumperi un splitter și îl cuplezi la unul din porturile unde e legat unul din ventilatoarele originale.

http://www.shop4pc.r...3p-p-41826.html

Edited by ro_explorer, 09 January 2019 - 07:47.


#4
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 25.04.2007

View Postcoaca, on 09 ianuarie 2019 - 02:32, said:

Salut,

Am cumparat o carcasa Genesis Titan 750 care are incluse 4 ventilatoare ( 3 fata si unul spate ). Carcasa are un comutator cu 3 trepte pt cele 4 ventilatoare (incet, tare, oprit) - sunt foarte silentioase.
Am cumparat separat un ventilator pt a scoate aerul cald.L-am montat in partea de sus a carcasei. Daca il cumplez la placa de baza sau prin molex este foarte galagios.
Am vreo solutie sa-l cuplez la sistemul de 4 ventilatoare si sa-l reglez din comutator?  Carcasa are 4 mufe cu 3 pini in care intra mufele cu 3 pini de la ventilatoare.
Multumesc
Poate ai pe placa de baza un conector pentru ventilator altul decat cel pentru CPU sau CPU OPTional. De obicei se numeste Sys fan 1, 2, 3, etc Placile mai moderne au 3 - 4 astfel de conectori. Ventilatorul va putea fi controlat manual sau automat de sistem, ori in Bios ori de vreun programel al producatorului placii de baza.

Dar, atentie la ventilatoarele puse sa scoata aerul! Daca volumul de aer scos de ventilator/oare este mai mare decat volumul de aer introdus de celelalte ventilatoare, aerul exterior va intra si pe alte cai decat prin cele prevazute cu filtre (sper ca exista in spatele celor trei ventilatoare frontale pe care le vad la carcasa ta) si se va depune mult praf pe radiatoarele CPU-ului si a placii de video, daca exista si are racire activa, dar si in general in interiorul carcasei. Multi fac greseala asta, sa mareasca fluxul de aer scos, fara sa tina cont de praf. De ce crezi ca producatorul carcasei a prevazut 3 ventilatoare pe in si doar unul pe out? Bineinteles ca trebuie sa controlezi din cand in cand, intre 2 si 6 luni, filtrele, in functie de cat utilizezi PC-ul si cat praf ai in camera respectiva si sa le aspiri cu grija, La multe carcase, aceste filtre se scot relativ usor pentru inspectie si curatare. Eu, dupa 2-3 ani de cand practic acest sport pot spune fara sa mint ca in interiorul carcasei mele am extrem de putin praf, practic neglijabil, fata de vechile carcase unde si eu faceam greseala de a pune mai mult accent pe scoaterea aerului ca ma luasem dupa fel si fel de atot-stiutori. Am doua carcase "Nanoxia Deep Silence 1 Rev. B" si o "be quiet! Silent Base 800" la cele trei PC-uri din casa. La ambele producatorul a prevazut filtre la fan-urile de intrare, frontale, sub baza si cel optional lateral, din dreptul placii video.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcoaca, on 09 ianuarie 2019 - 02:32, said:

o carcasa Genesis Titan 750 care are incluse 4 ventilatoare ( 3 fata si unul spate ).
De ce ai mai pune tu unul din ăla ieftin de 10 lei ? Care mai și urlă ? 4 nu fac față ?

#6
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Va multumesc pentru raspunsuri.
Inainte aveam o carcasa foarte veche cu un singur ventilator in spate si temperaturile erau mai mici decat in aceasta carcasa cu 4 fan-uri Posted Image Ma refer la temperaturile de placa video si procesor.
La aceasta carcasa genesis titan 750 cele 3 ventilatoare frontale introduc aer si cel din spate scoate.Asta teoretic deoarece temperaturile sunt destul de mari (61-65 placa video si 65-70 procesorul).
In carcasa veche nu am vazut sa treaca de 60 grade.
Ce solutie as avea sa reduc temperaturile?
Multumesc

Edited by coaca, 09 January 2019 - 08:53.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Câte fire are ventilatorul nou? Dacă are 4 este posibil ca placa ta de bază să îi poată gestiona turația din EFI ( BIOS) dacă are doar 3 e mai greu. Îl poți lega în paralel cu unul de la carcasă dar doar firul de plus si cel de minus. Nu lega si firul de impulsuri.  Mai poți încerca legarea lui la o mufă molex la 7 volti: legi plusul la 12 v si minusul la 5 v.

Edited by orlandobarbulescu, 09 January 2019 - 10:31.


#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postcoaca, on 09 ianuarie 2019 - 02:32, said:

Daca il cumplez la placa de baza
si apoi intrii in bios si setezi profilul silentios, ar trebui sa fie silentios.

temperaturile sunt mari pentru cacarcasa aia e foarte prost proiectata. ai 3 ventilatoare in fata si o fanta foarte mica prin care ele trag aerul.
asa ca experiment, scoate partea din fata a carcasei si vezi temperaturile.

Edited by shmu, 09 January 2019 - 11:19.


#9
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Vroiam sa controlez toate 5 fan-urile din comutator. Daca iau un splitter Y cu 4 pini functioneaza?
De la fiecare Fan vine cate 1 fir in molex si acel molex il conectez la sursa.
Ventilatorul nou are 3 pini ca si cele cu care a venit carcasa.
Din pacate nu pot seta nimic din Bios.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
teoretic functioneaza.
practic la cat de prost e gandita carcasa aia... nush... nu garantez. cntrolleru ala cine stie ce are inauntru si cedeaza.

ce placa de baza ai? e cam aproape imposibil sa gasesti una unde sa nu poti seta mod silent pentru ventilatoare.

intre timp, fa un experiment cu ce ti-am spus: scoate partea frontala (aia cu plexi) si vezi ce temperaturi ai.

Edited by shmu, 09 January 2019 - 11:40.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcoaca, on 09 ianuarie 2019 - 11:37, said:

Daca iau un splitter Y cu 4 pini functioneaza?
Da

#12
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Asta este placa de baza : https://www.gigabyte...M-DS2-rev-22#ov
Pai e normal sa scada temperatura daca scot partea frontala. Nu e normal? Posted Image E ca si cum as scoate laterala.

Am gasit in Bios optiune dar pe orice setez tot la fel de tare se aude. ( silent, normal, dezactivare)

Edited by coaca, 09 January 2019 - 13:25.


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postcoaca, on 09 ianuarie 2019 - 13:24, said:

Pai e normal sa scada temperatura daca scot partea frontala. Nu e normal? E ca si cum as scoate laterala.
nu. nu e acelasi lucru. analizeaza putin si vezi pe unde intra aerul spre cele 3 ventilatoare din fata.
in plus, treaba cu scos lateral mergea la carcasele vechi fara airflow.

o sa revin cu ce trebe sa faci in bios.

asa.... pentru ventilator, in BIOS te duci la M.I.T - PC Health Status si ai acolo System Fan Speed control

RTFM pagina 27

hmm.. cum sa se auda inca tare pe silent? ciudat.

ce ventilator ai cumparat?

PS: incearca si pe modul manual si incearca valori mai mici pe acolo.

Edited by shmu, 09 January 2019 - 13:40.


#14
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
La venilatorul de carcasa nu are nici un efect modificarea. Indiferent pe ce il dau el sta in jur de 1100 rot.
La cel de procesor functioneaza. La normal sta in jur de 1100, disable 2100 si silent tot in jur de 1000.
Cooler-ul de procesor e cel mai bine sa-l tin pe normal?

Ventilatorul este Marvo FN-10.

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
la procesor teoretic poti sa-l lasi si pe silent, dar daca temperatura e prea mare (si din ce ziceai, e putin cam mare... 65-70) poti sa-l dai pe normal.
acum cat de mult te deranjeaza, nu stiu. daca asculti muzica sau te joci cu sunet, n-ar trebui sa conteze prea mult.

cat despre setarea in bios, e posibil sa stie doar de PWM (venturi cu 4 pini//fire) daca zici ca pe silent e la fel.

incearca cu splitter cum ziceai initial, sper sa-ti tina controlleru ala.

stai.. wtf. cum sa stea 2100? vrei sa zici 1200 nu?

Edited by shmu, 09 January 2019 - 15:50.


#16
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Daca la procesor dau disable se duce la 2100 rot. La normal sta in jur de 1100 rot.
La 2100 rot se aude destul de tare.

Edited by coaca, 09 January 2019 - 15:58.


#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
la procesor fie stai pe silent fie pe normal.

la cooler, cred ca placa nu stie voltage regulation ci doar PWM.
cel putin pe manual e clar ca stie doar PWM, ceea ce ventilatoru asta nou nu stie.

asa ca solutia e fie sa iei splitteru ala, fie sa iei alt ventilator cu PWM.

Edited by shmu, 09 January 2019 - 15:59.


#18
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
La ventilatorul de procesor nu e ok sa-l las pe Disable? Adica sa mearga la 2100 rot.
Daca iau splitter sa nu ard naiba tot sistemul de ventilatie Posted Image
Deocamdata am cuplat ventilatorul din spate la placa de baza si merge continuu iar cele 3 din fata + 1 tavan le-am cuplat la comutator. Nu stiu daca e cea mai buna varianta. Posted Image

PS : Asta e ok pt a cupla cele 5 ventilatoare la comutator?

Attached Files

  • Attached File  1000.png   195.93K   7 downloads

Edited by coaca, 09 January 2019 - 16:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate