Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Un sfat daca se poate va rog...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bennyman

bennyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.05.2008
Sunt de ceva vreme in Germania si nu mai vreau sa stau aici,problema mea e ca am o masina pe numele meu ,are acte la zi , asigurare platita,cum fac sa o aduc in tara? adica dupa ce imi inchid ameldungul pot sa ma urc si sa vin in tara cu ea?multumesc anticipat.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 bennyman, on 07 ianuarie 2019 - 02:12, said:

Sunt de ceva vreme in Germania si nu mai vreau sa stau aici,problema mea e ca am o masina pe numele meu ,are acte la zi , asigurare platita,cum fac sa o aduc in tara? adica dupa ce imi inchid ameldungul pot sa ma urc si sa vin in tara cu ea?multumesc anticipat.

Eu nu vad de ce n-ai putea, dar, de ce nu pui o intrebare pe sectiunea "Auto" despre RAR ca acolo ajungi pentru inscriere?

#3
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Daca inteleg io bine, poti sa faci treaba asta direct in Romania:
https://rumaenien.di...rvice/-/2012860
https://rumaenien.di...aenien-data.pdf

Vezi punctele 2 si 3

Varianta mai simpla este sa obtii de la "Zulassungsstelle" ceea ce inainte se numea "Zollkennzeichen", iar acum "Ausfuhrkennzeichen":
https://www.kurzzeit...ollkennzeichen/

#4
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 16.07.2017

 bennyman, on 07 ianuarie 2019 - 02:12, said:

Sunt de ceva vreme in Germania si nu mai vreau sa stau aici,problema mea e ca am o masina pe numele meu ,are acte la zi , asigurare platita,cum fac sa o aduc in tara? adica dupa ce imi inchid ameldungul pot sa ma urc si sa vin in tara cu ea?multumesc anticipat.
De ce nu intrebi direct autoritatile?Germane si romane?Daca tu esti proprietarul masinii, te duci cu ea unde vrei, si o radiezi de pe tine, cand vrei.Cu doua emailuri sau un telefon la autoritatile romanesti, primesti raspuns concret la nelamurirea ta.

#5
raycenx

raycenx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.01.2019

 bennyman, on 07 ianuarie 2019 - 02:12, said:

Sunt de ceva vreme in Germania si nu mai vreau sa stau aici,problema mea e ca am o masina pe numele meu ,are acte la zi , asigurare platita,cum fac sa o aduc in tara? adica dupa ce imi inchid ameldungul pot sa ma urc si sa vin in tara cu ea?multumesc anticipat.
Ce nu-ti mai place la Germania?

Ce ti-o venit?

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 bennyman, on 07 ianuarie 2019 - 02:12, said:

Sunt de ceva vreme in Germania si nu mai vreau sa stau aici,problema mea e ca am o masina pe numele meu ,are acte la zi , asigurare platita,cum fac sa o aduc in tara? adica dupa ce imi inchid ameldungul pot sa ma urc si sa vin in tara cu ea?multumesc anticipat.


faci Abmeldung la Zulassungsstelle de care apartii, iti iei niste numere (rosii parca) valabile in EU maxim 14 zile timp in care poti sa conduci masina pe drumuri publice. Cand ajungi in Romania iti iei numerele rosii din Romania care te lasa sa folosesti amsina 90 de zile prin Ro, la finalul acestei perioade trebuie sa ai masina inscrisa.

#7
bennyman

bennyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.05.2008
pai eu am ameldung si vreau sa-l inchid ca nu mai vreau sa stau in Germania,doar de aia eram curios daca inchid ameldung mai pot sa conduc masina pana in tara cu asigurarea si numerele care le am pe ea acum,in Romania stiu ce am de facut aia nu e o problema doar sa nu am probleme aici sa-mi vina ceva acasa...

Edited by bennyman, 07 January 2019 - 17:34.


#8
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
aBmeldung (nu aNmeldung). Adica "sign-off", "anulare", "eliminare"...
Mergi direct la oficiul unde ti-ai inregistrat masina. O sa iti zica oamenii tot ce e de facut. Chiar si in engleza, daca nu bunghesti bine limba. Insa fa o programare in prealabil...cel putin asa e in zona unde stau eu.

si...mult succes!

#9
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Esti de ceva vreme in Germania, ai masina pe numele si adresa de acolo si nu stii ce sa faci?
Te duci frumos unde ai inregistrat-o si intrebi acolo.
Este atat de complicat?
Ma indoiesc, in special in Germania.

#10
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019
Ai mai multe posibilitati.

1. Daca ai deja masina inmatriculata in Germania, cel mai ieftin ar fi, sa pleci cu ea in Romania (cu numerele germane), iti imatriculezi masina in Romania, dupa care scoti masina din circulatie in Germania. Aceasta procedura implica o reintoarcere in Germaia pentru a preda numerele de inmatriculare si pentru a consemna in actele masini scoaterea din circulatie. Alternativ poti sa insarcinezi o persoana de incredere, cu imputernicire, pentru a radia masina din circulatie.

2. Efectuezi radierea din circulatie personal, in Germania, si iti procuri numere temporare de export. Asigurarea cu numere temporare de export are dezavantajul de a fi mult mai scumpa si valabila pe un termen limitat.

3. Efectuezi radierea din circulatie personal, in Germania, si aduci masina in Romania pe platforma. In acest caz trebuie ai in vederea ca o masina neinmatriculata, in Germania nu poate fi parcata decat pe un spatiu privat. Daca parchezi masina neinmatriculata in spatiul public (parcare, strada, etc) risti o amenda, mai ales daca vreun "binevoitor" va reclama starea de fapt.

De remarcat ar fi urmatoarele aspecte:

1. Dupa radierea masinii, autoritatile germane vor informa casa de asigurari despre radiere. Fiscul german si casa de asigurari iti vor returna o parte din bani inapoi. Pentru aceasta ai nevoie de un cont bancar. Asigurate ca datele de cont sunt valabile.

2. Daca te prezinti la ghiseu personal, procedura depinde si de competenta functionarului care preclucreaza radierea. Daca ai de-a face cu persoana rau voitoare sau incompetenta, este necesar sa cunosti exact procedura, pentru a "o ghida politicos" in ce are de facut. Daca nu stapanesti limba germana, este de recomandata sa fi asistat de o persoana care stapaneste atat limba germana.

Succes!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate