Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Inregistrare SRL pas cu pas.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexchirita1

alexchirita1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2016
Salut.
Mi-am propus sa inregistrez un SRL, doi asociati, activitate principala: transport marfa international mmat 3,5 tone.
Va rog sa ma ajutati cu informatii detaliate despre documentele necesare pentru dosarul de inregistrare, dar si cu etapele cronologice ce trebuiesc urmate pentru finalizarea acestei proceduri.
Sper ca acest topic sa fie util si pentru alti iincepatori, astfel am rugamintea sa fiti cat mai expliciti si sa oferiti cat mai multe detalii.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat..

#2
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Uite aici pasii explicati destul de bine: https://laurentiumih...fiintare-firma/ - stiu ca astea au fost necesare cand mi-am deschis eu firma, s-a ocupat avocatul dar mi-a zis care sunt pasii.

Dar iti recomand, daca tii la timpul si nervii tai, sa apelezi la un avocat specializat in asta. Te costa 300-400 de lei daca nu ai nevoie de gazduire, dar scapi de multe batai de cap si stat la cozi inutile.

#3
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
După ce SRL e înființat avem nevoie de contabila. Eu am găsit pe olx. A trebuit sa ii fac procura pt a depune declarațiile la ANAF și acces nelimitat la dosarele societății. Sunt procuri standard. Acuma ma tot gândesc, ce trebuie sa verific dacă face bine sau face rău fiindcă eu sunt răspunzătoare de societate.
Dacă e cineva cu experiența sa scrie aici, eu as aprecia mult

#4
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Dacă îmi fac un srl da nu am bani si vreau sa cer donații de la oamenii în contul srlului , se poate ?

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmilovme, on 14 ianuarie 2019 - 17:45, said:

Acuma ma tot gândesc, ce trebuie sa verific dacă face bine sau face rău fiindcă eu sunt răspunzătoare de societate.

Nu știu specificul activității, dar cel puțin trimestrial, ar trebui să-ți dea un dosar cu toate declarațiile depuse, facturile, ce-i mai duci tu lunar. Iar odată pe an ar trebui să-ți dea bilanțul contabil. Dacă nu depune declarațiile, o să primești înștiințare de la ANAF, iar pe-aia o trimit destul de repejor, din câte știu.

Verificare propriu-zisă... Aia se cam face automat. Odată ce are facturile, are extrasul de cont, registru de casă, ce mai ai tu, ea introduce încasările, cheltuielile, iar rezultatul trebuie să bată cu realitatea. Doar să uite să bage o factură, lucru care n-ar fi atât de problematic, cât timp e plată, dar nu se prea întâmplă.

View PostCornel_P, on 14 ianuarie 2019 - 19:17, said:

Dacă îmi fac un srl da nu am bani si vreau sa cer donații de la oamenii în contul srlului , se poate ?

În principiu da, poți primi donații, dar nu poți funcționa așa. Un SRL, prin definiție, e înființat pentru obținerea de profit. Dacă vrei fără profit, îți faci ONG.

#6
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Păi vreau profit . Donațiile ar fi asa o infuzie de capital.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,873
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCornel_P, on 14 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Păi vreau profit . Donațiile ar fi asa o infuzie de capital.

Nu cred ca exista "donatii"
Poti ceda din profitul firmei si atunci ii numesti pe cei care dau bani, investitori, actionari etc. Altfel de ce ti-ar da bani de pomana?
Sau daca-i gasesti, de ce ti-ai mai face firma?
Stai si ii cheltui.

#8
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Multumesc pt răspuns

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostCornel_P, on 14 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Păi vreau profit . Donațiile ar fi asa o infuzie de capital.

Donațiile sunt cu cântec la SRL. Din câte știu, legal, se pot face. Însă, practic, e problema că tu nu desfășori o activitate care să-ți genereze profit, donațiile nefiind considerate venituri neapărat, pentru că nu există un serviciu sau bun pentru care ești remunerat. Ori, neavând o activitate, dar primind bani, o să fii luat la întrebări.

Dacă vrei infuzie de capital, poți depune și mâine X lei în contul SRL-ului, gata, ai făcut infuzia de capital. Oamenii îți pot dona ție, tu-i dai firmei. Bine, nu înțeleg care ar fi rostul, dacă nu ai activitate.

Sau tu te gândești să faci o evaziune de-asta ciudată, așa? Să încasezi "donații" pe bunurile sau servicii.

Edited by SmurfK, 14 January 2019 - 22:11.


#10
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Păi as avea si activitate  . Dar as recurge si la donații sponsorizări.  Nu i rau un ban în plus .

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
ART. 4  din Legea 32/1994, Legea sponsorizării.
Poate beneficia de sponsorizare orice persoană juridică de utilitate publică, cu sediul în România, care desfăşoară sau urmează sa desfăşoare o activitate cu caracter direct umanitar, filantropic, cultural, artistic, educativ, ştiinţific, religios, sportiv sau care este destinată protecţiei drepturilor omului şi educaţiei civice ori calităţii mediului înconjurător.

În cazul sponsorizărilor, trebuie să desfășori un anumit tip de activități pentru a putea beneficia de acei bani. La donații, e cam la liber.


Eu nu prea văd contextul. Aș înțelege dacă ai avea o trupă muzicală, acolo ar merge genul ăsta de venituri, cum e sponsorizarea. Dar dacă tu ai o patiserie, e cam greu să justifici acei bani, nu știu. Dacă vrea să-ți dea cineva bani îți poate da pe persoană fizică, nu văd de ce ți-ar da pe SRL.

Edited by SmurfK, 14 January 2019 - 22:23.


#12
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Editura de carte ar fi. Cred ca se încadrează la cultural.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Atunci da, cred că se încadrează. Dar să vezi cu contabilul, că presupun că-i o fiscalizare specifică.

#14
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Încă nu am srl u . Dar ii în plan . :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate