Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare camere de supraveghere exterioare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 ro_explorer, on 31 octombrie 2022 - 22:41, said:

Deci ti-ai luat ESP cam-uri dar "nu ai gasit soft sa le faci functionale" ? Tu esti serios? Si dai sfaturi pe net despre ce sa isi cumpere altii?
Da !
Dar tu ai citit atent ce am scris eu în postare ?
Am scris că am cumpărat ceva ptr mine, dar nu am fost mulțumit de achiziție, așa că am scris destul de clar, zic eu ... nu recomand ceea ce am cumpărat eu.
Dar am recomandat acele camere, cumpărate de vecinul meu, despre care el este mulțumit.

Da. Mi-am cumpărat mai multe camere ESP32 .
Toată săptămâna trecută, de dimineața pînă seara (cel puțin 8 ore/zi), am încercat să le instalez softul, dar nu am reușit.
Dar despre aceste camere, voi deschide eu un topic nou, ptr că nu vreau să se amestece discuția despre ESP Camera cu acest topic.

Mulțumesc de ajutor, oricum.
Dacă ești "pe felie" și te pricepi mai bine decît mine, te aștept pe celălalt topic.
La revedere !

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
Testez si eu acum o camera rotativa la 200 lei,momentan am dezactivat senzorii ca o luau razna,se aprind ledurile alea aiurea,detecteaza vantul,habar de am ce.

#39
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 ceanu1980, on 02 noiembrie 2022 - 12:40, said:

detecteaza vantul,habar de am ce.
Și eu am procedat la fel !
Primeam notificări la fiecare 2-3 min.
De dimineață, pînă la prînz (ora 6-12), mi-a terminat bateria telefonului. (Aveam alt telefon, care abia dacă mă ținea bateria pînă seara.)
Păi, dacă se mișcă ceva în cadru, ... o frunză, o muscă, se acoperă soarele cu un nor ... ceva... camera "detectează mișcare" și trimite notificare, evident.
Am văzut în căutările mele, camere, care au implementate un program în soft.
Dacă trece o pisică (cățel), prin fața camerei, camera face diferență între om și animal.
E aceia da cameră !!!

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 mcjohn, on 07 noiembrie 2022 - 13:52, said:

E aceia da cameră !!!
Astea nu se fac in camera ci se proceseaza in cloud, la provider. Camera detecteaza miscare, trimite cadrul cu partea miscata in cloud si serverul declanseaza alerta in functie de ce vede acolo (sau ignora daca nu e nimic identificat).

Poti face asta si cu camere ieftine doar ca trebuie sa iti faci singur un server de identificat ofiecte si procesat imagini.
Exemplu, cum am dat si pe topicul celalat, frigate si faci procesarea aia local. Poti identifica orice este antrenat in modelele neurale.
Daca adaugi si alte module de procesare poti face si recunoastere de persoane, dupa față.

Eu am alerta pentru persoane si detectie de persoane, caini si pisici (cainii si pisicile pentru fun):

Attached File  snapshot-1667504198.678002-tbywql.jpg   362.86K   55 downloads

Attached File  clip_front_1667504193.678002-1667504214.376734 .mp4   1.57MB   20 downloads

#41
popion71

popion71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2015
Buna ziua . Am o problema cu o camera supraveghere ip jorthan , nu se conecteaza , ajunge pana in puntul de start configuration dupa scanarea codului generat de yousee si se blocheaza . In reteaua wifi camera nu are numar de identificare apare GW_AP_00 , Mai am una care am conectat-o fara probleme aceasta aparea GW_AP_NUMAR IDENTIFICARE. Ma poate ajuta cineva? Multumesc.

#42
marin70

marin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.04.2011
Buna ziua. Caut o camera de supraveghere pentru exterior. Locuiesc la etajul 3, la bloc. Vreau sa-mi supraveghez autoturismul. Sa fie ceva simplu, wireless, cu inregistrare pe card...si de aici ma poticnesc. Fara icloud. Sunt suficienti 2 mp? Sau 5 mp? Sa se poata roti (mai multe componente = posibil probleme} sau fixa (mai putine componente).  Am citit cate ceva, am cautat, dar...de exemplu: https://techstar.ro/...digital-x4.html (reducere 55 %...uau! dar fara alimentator?)  sau https://www.spy-shop...n.html#reviews - are si alimentator, aici se vand si carduri - plus transport,, m-as incadra in buget. Si un pret acceptabil 200-300 lei. Bineinteles ca va trebui sa cumpar si un card de memorie. Multumesc.

Edited by marin70, 11 March 2023 - 13:04.


#43
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Folosesc tot o camera wi-fi cu card pentru supraveghere auto, doar ca eu stau ceva mai sus deci si imaginea are de suferit. Tu stai la 3, asadar cu atat mai mult poti folosi asa ceva.

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/23341/23340221/images/res_a96c9b23e96456489c153930d12f6ae5.jpg?width=450&height=450&hash=5E9ECF17A9C7009C581F8A96ADEC7C3A - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se monteaza usor, ai nevoie doar de o alimentare cu 220 si wi-fi pe 2,4. Te conectezi la ea de oriunde te-ai afla, prin aplicatia icSee. Cu un card de 128GB filmezi non stop cam 7-8 zile. NU este o camera fixa, este o camera PTZ, adica se roteste stanga/dreapta si sus/jos si are si zoom (digital).

Nu pot sa pun link dar o gasesti pe ema..... cauta "camera supraveghere PTZ".

In general treaba cu pixelii (2,3,4) este cam bullshit chinezesc, diferenta mare NU este intre ele. La fel si vrajeala cu 4K... in nici un caz nu ai 4K la o camera de cateva sute de lei, facuta intre doua pauze de orez.

Daca vrei ceva FIX, mic si discret, ai variante gen asta
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/50611/50610516/images/res_f125b04a8207d01ec5f628d9fe7e1abc.jpg?width=450&height=450&hash=4CD6669AFC1B3E517EAB7CEC61FF0DDB - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O gasesti cu Camera de supraveghere video WIFI SriHome™ SH034 Pro. Pe ema.... sunt sute de modele. Acum depinde de tine ce vrei si ce ti se pare ok. Bottom line, toate sunt chinezarii. Tin cam 2-3 ani daca le feresti de soare/ploaie/intemperii. Eu am de vreo 2-3 ani deja sunt la a doua dar merita 200-300 de lei o data la 2-3 ani.

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Am găsit niște camere, am văzut la cineva, se vede excelent, cu 3 ore de soare pe zi stau tot în 100% https://utb-shop.ro/...DISCK26/PD/6029

#45
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Ai si net sa bată pe langa ele?

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Da, nu agreez camerele 4G deoarece trebuie câte o cartelă pentru fiecare cameră.

#47
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Sunt utile pentru zone unde nu ai nici curent, nici net.

#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Și unde ai de montat doar o cameră, la 2-3 mai bine pui wifi AP.

#49
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Mi-am luat de curînd 2 camere de supraveghere de pe eMag .
Deși pe exterior sunt identice, fiecare lucreză cu altă apk.
Una dintre ele îmi place că stă fixă (setare din apk, am așezat-o să vadă către poartă și așa stă), în timp ce cealaltă am montat-o să vadă către fundul curții.
Cea care privește în spate nu stă locului 1 min. Se tot rotește stînga-dreapta.
Ziua vede clar, dar noaptea ... la 3-4 m nu distingi chipul. Se vede dacă intră un cîine, sau un om în cadru, dar chipul ... doar poți presupune fizionomia.
Attached File  Screenshot_2023-03-01-10-14-17-198_com.android.chrome.jpg   93.88K   38 downloads
Am făcut eu 3-4 clipuri, dar încă nu le-am urcat pe youtube.
Are lumină cu IR și leduri luminoase (pe care le-am dezactivat), probabil că de aceea nu vede clar. Dar m-am gîndit că dacă intră unul în curte și se aprind ledurile, oricum acel individ distruge camera ! Așa măcar nu-i atrage atenția, deși ledurile cu IR se văd (se aprind) în roșu și se văd de la 10 m.

#50
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
post gresit

Edited by msn2, 03 May 2023 - 09:26.


#51
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am cumparat o camera hikvision IP bullet 5mp.

Am introdus-o in aplicatie, configurare initiala (qr code).
Vad streamul live, pot face playback cred, am notificari de miscare.

Problema e ca nu o pot accesa pe IP local.
User/parola default nu functioneaza.
E posibil sa fie schimbata.
Nu o pot reseta pron procedee simple pentru ca nu am avut posibilitatea sa configurez adresa mail sau intrebarea secreta.

Suportul Hikvision Ro ma trimite la plimbare catre distribuitor dupa al doilea mail dar eu am cumparat-o de la un magazin online care nu e distribuitor.

Deci homeuserii sunt exclusi de la suport tehnic direct.

Idei?

Nu ma asteptam la atatea situatii frustrante de la o firma cu renume.
Doream sa o integrez in HA.

Parca as returna-o si as lua ceva mai putin sofisticat dar sa fie si integrabil in HA.

Edited by radurus, 03 May 2023 - 10:27.


#52
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 radurus, on 03 mai 2023 - 10:24, said:

Am cumparat o camera hikvision IP bullet 5mp.
Nu mă pricep. Nu sînt foarte bun !
Dar, îți sugerez o metodă simplă pe care eu am folosit-o. Poate funcționează și în cazul tău.
Mă gîndesc că ... nu te-ai gîndit la ea.
Eu (am scris ceva mai sus), am cumpărat 2 camere identice. Doar că fiecare funcționează cu altă aplicație.
Am încercat cel puțin 10 apk din market și nu se "pupă" cu niciuna !!!
Una dintre ele o OK.
Îmi afișează "screenshot-uri", la detectarea mișcării.
Attached File  Screenshot_2023-05-09-13-53-52-706_com.huiyun.care.viewerpro.googleplay.jpg   135.81K   15 downloadsAttached File  Screenshot_2023-05-09-13-50-29-328_com.ycc365plus.aws.jpg   129.56K   11 downloads
Cealaltă, îmi arată că la ora "X" a avut loc un eveniment... dar dacă vreau să văd (cine sau ce) a trecut prin fața camerei ... nu pot vedea nimic. :(
Iar ptr a remedia problema, singura soluție ... resoft ! Are un butonaș care trebuie apăsat cu un ac/bold, ptr că este oarecum în interior.
Încearcă și tu.
Poate funcționează ?!

#53
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Salutare, am un sistem ptz100 adica asta https://www.emag.ro/...0/pd/DWZ4B0BBM/, problema mea cu el ca pierd bucăți din filmare, sare câteodată câteva minute, o sa fac o proba în următoarele zile cu alt HDD sa vad dacă e de la el dacă nu e o să-l schimb cu totul iar dacă e schimb hddul și poate camerele, se pot monta camere mai calitative la el?

#54
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 radurus, on 03 mai 2023 - 10:24, said:

Am cumparat o camera hikvision IP bullet 5mp.
A trebuit sa trimit camera la vanzator si el sa o trimita la distribuitor ca sa ii faca resetarea.
Era ceva ciudat la camera, start date era timpul 0 adica 1970-01-01 0:00:00 desi in fubctionare avea ora si data corecta.
Cel mai probabil camera a foat activata si setata parola.

Acum astept sa vedem ce rezolva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate