Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Certificat digital depunere a4200

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Buna seara!
Dupa cum probabil stiti, de anul acesta declaratia a4200 se depune strict online, si trebuie semnata cu certificat digital (digisign, certsig etc).

Intrebarea mea e in felul urmator :10 agenti comerciali de exemplu (pfa, af etc) pot semna aceasta declaratie cu un singur certificat digital? Sau fiecare are nevoie de un certificat digital personal (token).
De exemplu cutarescu (Popescu Ion) poate semna cu certificatul lui digital declaratia asta pentru mai multi agenti economici (x,y,z) sau fiecare e pe certificatul lui?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Se poate. Trebuie sa ai contract de reprezentare cu acei agenti economici.

Edited by pasilla, 05 January 2019 - 19:36.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postflanker_88, on 05 ianuarie 2019 - 19:12, said:

De exemplu cutarescu (Popescu Ion) poate semna cu certificatul lui digital declaratia asta pentru mai multi agenti economici (x,y,z) sau fiecare e pe certificatul lui?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Da, dar de regula cei zece depun prin intermediul unui singur contabil cu certificat digital care se ocupa de tot deranjul cu ANAF-ul (trebuie incarcate fisiere, validate electronic, primite confirmari, verificat daca s-au transmis corect, etc).  Majoritatea contabililor care se ocupa de societati au deja certificat digital calificat.

Edited by rosix, 05 January 2019 - 19:49.


#4
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Salut. Confirm, sunt contabil si semnez toate declaratiile care se depun on-line cu certificatul meu digital emis de Certsign, pentru mai multe societati. Pentru fiecare societate am imputernicire pentru a depune on-line aceste declaratii.

Edited by serban_bogdan, 05 January 2019 - 19:57.


#5
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
OK, am inteles pana aici.
Intrebarea urmatoare ar fi daca trebuie sa am o calitate de contabil sau orice altceva pentru a depune declaratiile astea.
De exemplu : Popescu Ion, persoana fizica, poate depune aceste declaratii pentru 10 PFA-uri? Imi dau seama ca trebuie o procura de imputernicire de la toti agentii economici, dar se poate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate