Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Masina de oras (99%)

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Intr-adevar camera de marsalier poate fi foarte util in oras, intreaba la reprezentanta daca se poate monta. Pilotul automat este complet inutil pentru o masina care se foloseste exclusiv in oras. Pentru astea clar nu merita sa schimbi masina. Ia zi ce te deranjeaza la ea?

Edited by tabek, 28 October 2019 - 11:33.


#128
zoaldan

zoaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 19.10.2017

 tabek, on 28 octombrie 2019 - 11:32, said:

Intr-adevar camera de marsalier poate fi foarte util in oras, intreaba la reprezentanta daca se poate monta. Pilotul automat este complet inutil pentru o masina care se foloseste exclusiv in oras. Pentru astea clar nu merita sa schimbi masina. Ia zi ce te deranjeaza la ea?
Nu pot sa zic neaparat ca ma deranjeaza. Cum am zis, nu tin neaparat sa o schimb dar mi-ar placea camera si pilot automat. Stiu ca pilotul este inutil in oras clar, dar fac cam 2 iesiri din tara cu ea si i-am simtit nevoia. Am mers pana in Grecia dus-intors in vara si cum am mers aproape exclusiv pe autostrazi odata ce am iesit din tara i-am simtit nevoia. Chiar sunt ff multumit de cum merge si cum se comporta motorul iar consumul nu am ce sa-i reprosez (ultimul consum verificat la pompa exclusiv urban a fost de 7.99%).

 cata, on 28 octombrie 2019 - 11:30, said:

Camera stiu ca se poate monta, dar pilot automat chiar nu se poate monta pe masina?
Pentru aceste lipsuri nu stiu daca merita sa schimbi masina
Sunt oarecum de acord cu tine, de accea spun ca nu sunt sigur daca vreau sa o schimb. O sa ma duc la Toyota sa vad daca se poate monta o camera. Nu vreau o munca de mantuiala, de accea daca aveti ceva recomandari unde as putea sa fac acest lucru in Cluj sunt binevenite :)

#129
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 zoaldan, on 28 octombrie 2019 - 11:45, said:

Sunt oarecum de acord cu tine, de accea spun ca nu sunt sigur daca vreau sa o schimb. O sa ma duc la Toyota sa vad daca se poate monta o camera.
O poti face chiar tu, o sursa de inspiratie. Urmareste-l pe turc, are ceva modificari facute masinii

Edited by cata, 28 October 2019 - 11:49.


#130
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Si eu am vrut sa schimb in primavara Focus-ul meu pe un Mondeo si m-am lasat pagubas deoarece pierdeam prea multi bani pentru niste mofturi (pilot automat adaptiv si spatiu mai mare in spate si la portbagaj). dealer-ul meu mi-a dat niste motive foarte pertinente care m-au convins
- dupa 2 ani devalorizarea masinii este maxima si pierd peste 50%. Peste 5-7 ani devalorizare nu va mai fi asa mare raportata la vechimea ei.
- nu merita si spatiul din spate mai mare doar pentru excursia externa din acest an, mai ales ca in restul anilor nu mai mergem 5 persoane dar raman pe cap cu o masina mai mare si mai scumpa la consum si intretinere pentru majoritatea restului de km
- nu merita ACC pentru o singura excursie externa pe an si in rest nu merg pe autostrazi.
- urmeaza niste vremuri de schimbari mari in industria auto si in curand voi gasi alternative mult mai bune la ICE-urile actuale. El abia venise de la un curs la Amsterdam in care Ford a prezentat dealerilor noua gama de autoturisme hibride si electrice.

Acuma sunt banii tai si tu decizi daca merita sau nu.

#131
zoaldan

zoaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 19.10.2017

 cata, on 28 octombrie 2019 - 11:47, said:

O poti face chiar tu, o sursa de inspiratie. Urmareste-l pe turc, are ceva modificari facute masinii
Prea complicat...prefer sa platesc pe cineva :)

 Ford4, on 28 octombrie 2019 - 12:45, said:

Si eu am vrut sa schimb in primavara Focus-ul meu pe un Mondeo si m-am lasat pagubas deoarece pierdeam prea multi bani pentru niste mofturi (pilot automat adaptiv si spatiu mai mare in spate si la portbagaj). dealer-ul meu mi-a dat niste motive foarte pertinente care m-au convins
- dupa 2 ani devalorizarea masinii este maxima si pierd peste 50%. Peste 5-7 ani devalorizare nu va mai fi asa mare raportata la vechimea ei.
- nu merita si spatiul din spate mai mare doar pentru excursia externa din acest an, mai ales ca in restul anilor nu mai mergem 5 persoane dar raman pe cap cu o masina mai mare si mai scumpa la consum si intretinere pentru majoritatea restului de km
- nu merita ACC pentru o singura excursie externa pe an si in rest nu merg pe autostrazi.
- urmeaza niste vremuri de schimbari mari in industria auto si in curand voi gasi alternative mult mai bune la ICE-urile actuale. El abia venise de la un curs la Amsterdam in care Ford a prezentat dealerilor noua gama de autoturisme hibride si electrice.

Acuma sunt banii tai si tu decizi daca merita sau nu.
Foarte bune si justificate ideile! Doar cu una singura nu sunt intocmai de acord si anume cu devalorizarea masinii. Ceea ce pierd la ea este valoarea leasing-ului platit intr-un an de zile, adica aproximativ 2500 Euro...ceea ce pana la urma este acceptabil. Acelasi lucru s-a intamplat si la vanzarea Yarisului. Ceea ce ma trage in spate este ca majoritatea alternativelor in bugetul care il am (care sa includa camera mansalier, pilot automat si chiar si scaune incalzite) sunt masini in 3 cilindri care dupa cate vad pe forumuri consuma mai mult decat motorul de la Toyota in urban.

#132
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

 zoaldan, on 29 octombrie 2019 - 10:47, said:

Foarte bune si justificate ideile! Doar cu una singura nu sunt intocmai de acord si anume cu devalorizarea masinii. Ceea ce pierd la ea este valoarea leasing-ului platit intr-un an de zile, adica aproximativ 2500 Euro...ceea ce pana la urma este acceptabil. Acelasi lucru s-a intamplat si la vanzarea Yarisului. Ceea ce ma trage in spate este ca majoritatea alternativelor in bugetul care il am (care sa includa camera mansalier, pilot automat si chiar si scaune incalzite) sunt masini in 3 cilindri care dupa cate vad pe forumuri consuma mai mult decat motorul de la Toyota in urban.

Eu le schimb prin buyback fiindca e masina personala. Pretul aici cadea de la 16k la 9k euro dupa 2 ani. La leasing e mai convenabil.
In ceea ce priveste consumul trebuie sa faci tu drive test pe drumurile uzuale si la stilul tau de condus pentru a te lamuri. Consumurile nu le poti vedea de pe forum fiindca pot diferi destul de mult de la utilizator la utilizator, mai ales prin orase.

Edited by Ford4, 29 October 2019 - 17:45.


#133
zoaldan

zoaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 19.10.2017

 Ford4, on 29 octombrie 2019 - 17:44, said:

In ceea ce priveste consumul trebuie sa faci tu drive test pe drumurile uzuale si la stilul tau de condus pentru a te lamuri. Consumurile nu le poti vedea de pe forum fiindca pot diferi destul de mult de la utilizator la utilizator, mai ales prin orase.
Ca parca mi-ar da careva sa fac drive test pentru macar o zi ca sa vad diferenta de consum pe drumul meu obisnuit....ar fi foarte bine dar nu vad dealerul care ar face lucrul asta..

#134
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 Ford4, on 28 octombrie 2019 - 12:45, said:

Si eu am vrut sa schimb in primavara Focus-ul meu pe un Mondeo
....
dealer-ul meu mi-a dat niste motive foarte pertinente care m-au convins
- dupa 2 ani devalorizarea masinii este maxima si pierd peste 50%. .
O fi marca de vina de se devalorizeaza in halul asta de mult . E prima data cand aud asa ceva .

#135
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

 zoaldan, on 30 octombrie 2019 - 09:59, said:

Ca parca mi-ar da careva sa fac drive test pentru macar o zi ca sa vad diferenta de consum pe drumul meu obisnuit....ar fi foarte bine dar nu vad dealerul care ar face lucrul asta..

Cred ca e deajuns cateva ore. La noi la Tiriac auto o lasa atat daca te vede interesat. Ce-i drept eu am si istoric la ei si dealerul cu care fac tranzactiile ma cunoaste de mult, dar am vazut si cazuri in care ti-o lasa sa mergi singur daca dealerul e ocupat.

 bdx100, on 30 octombrie 2019 - 13:14, said:

O fi marca de vina de se devalorizeaza in halul asta de mult . E prima data cand aud asa ceva .

Cam asa scade la toate la buy back. In targ obtii ceva mai mult, dar la buyback diferenta reprezinta castigul dealerului.

#136
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Mai e vorba și de tva la buy back :)

#137
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 bdx100, on 30 octombrie 2019 - 13:14, said:


O fi marca de vina de se devalorizeaza in halul asta de mult . E prima data cand aud asa ceva .

Taxa de fraier ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate