Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

eon gaz pret

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
Salut , am trecut de curand de la furnizorul local de gaz la e-on gaz
As vrea sa stiu care ar fi pretul final pe mc, ca sa fac o estimare la cat as plati in comparatie cu ce era inainte
Atasez o foto din contract in care se vede pretul , insa acesta pare a fi defalcat
-fara accize
-nu stiu ce mai inseamna tarif reglementat de transport si de distributie

Attached Files

  • Attached File  eon.jpg   327.7K   95 downloads


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pretul este pe Kwh, nu pe mc. Convesia mc/kwh  o gasesti pe lunar, site-ul Eon.

Edited by pasilla, 04 January 2019 - 00:05.


#3
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018

View Postpasilla, on 04 ianuarie 2019 - 00:02, said:

Pretul este pe Kwh, nu pe mc. Convesia mc/kwh  o gasesti pe lunar, site-ul Eon.
da, dar ma interesa daca pe langa pretul  de furnizare de 110 lei mvh se mai adauga si tariful de transport si distributie
accizele cat ar fi?

Edited by Leinad80, 04 January 2019 - 00:33.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Iti dai seama ca ajungi uror la 13-14 bani pe KWh ca si la altii... sau mai mult :)

#5
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postandreic, on 04 ianuarie 2019 - 00:41, said:

Iti dai seama ca ajungi uror la 13-14 bani pe KWh ca si la altii... sau mai mult Posted Image

Mie la ultima factura mi-a iesit ~0.108 RON pt 1 KWh respectiv 909 lei pt 8446 KWh ( 784 mc ). Asta ca sa isi faca si OP o idee cam cat ar fi.

#6
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
din ce spui e putin ,cca 1.2 lei mc la tine
eu pt 203 mc la vechiul furnizor am platit 470 lei:)

#7
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Tarifele reglementate sunt aceleasi indiferent de furnizor. Pretul de furnizare difera in functie de furnizor.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu gasesti incontract pretul pentru ca preturile variaza in timp. O sa te lamuresti cand ti-o veni factura.
Accizele nu sunt trecute. Normal, nu trebuie sa vada prostimea ca platesc aiurea.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
intreb si eu pt a ma afla in treaba,asta nu trebuia sa te interesezi inainte de a semna
ce te mai ajuta acum?

#10
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostLeinad80, on 03 ianuarie 2019 - 23:58, said:

Salut , am trecut de curand de la furnizorul local de gaz la e-on gaz
As vrea sa stiu care ar fi pretul final pe mc, ca sa fac o estimare la cat as plati in comparatie cu ce era inainte
Atasez o foto din contract in care se vede pretul , insa acesta pare a fi defalcat
-fara accize
-nu stiu ce mai inseamna tarif reglementat de transport si de distributie


Uitate pe pagina 2.
Acolo este detaliat.
Sau scaneaza fiecare pagina si pune-le aici.

#11
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018

View Postdjxhouse, on 04 ianuarie 2019 - 13:15, said:



Uitate pe pagina 2.
Acolo este detaliat.
Sau scaneaza fiecare pagina si pune-le aici.
am sunat la e-on si mi s-a spus ca pretul este 110 lei MWh iar cele doua tarife sunt deja incluse in pret(deci nu se adauga)
Insa la acest pret se adauga si pretul accizei.
Pentru acciza nu a raspuns coerent, intai a tacut vreo 15 sec, dupa aia a zis ca trebuie sa fie trecut in constract pretul accizei insa nu gasesc nicaieri

#12
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012

 Leinad80, on 03 ianuarie 2019 - 23:58, said:

Salut , am trecut de curand de la furnizorul local de gaz la e-on gaz
As vrea sa stiu care ar fi pretul final pe mc, ca sa fac o estimare la cat as plati in comparatie cu ce era inainte
Atasez o foto din contract in care se vede pretul , insa acesta pare a fi defalcat
-fara accize
-nu stiu ce mai inseamna tarif reglementat de transport si de distributie
Care a fost motivul trecerii la e-on? sunt niste nesimtiti. Am fost si eu, am semnat la fel ca si tine contract in aceiasi perioada. Ai pret mare, eu am: 99lei/MWh+8,97leiMWh+31,13MWh+0,3lei/zi abonament. La gaze persoane fizice acciza este 0 lei. In total eu platesc: 139,10lei/MWh la care adauga 0,3X30 zile, 9lei/luna abonamentul. La tine este 110+8,97+41,65=160,62leiMWh. Transformarea o vezi pe factura din mc in kWh sau MWh. La mine luna trecuta a fost 1 mc=10,645kWh, fa calcule. Daca ai semnat nu prea mai ai ce face acum, decat sa gasesti o oferta mai buna la altii, si sa semnezi imediat si sa reziliezi cu E.On. Pe mine m-au aburit de nu mi-am dat seama cand am semnat, acasa cand am citit pe indelete contractul mi-am dat seama ca mi-a facut contract de furnizare gaze pret piata libera, pe cand eu credeam ca imi da la pret reglementat adica 0,14156 lei kWh pret final cu toate componentele, la mine fiind bransament nou. A doua zi am revenit la CRC Iasi si am facut scandal, a zis ca daca am semnat nu se mai poate face nimic. Am facut zilele astea reclamatie la ANRE,  sa vad daca obtin revenirea la pretul reglementat, insa la mine diferenta de pret defavorabila e mica, de fapt sunt acei 9 lei / luna care ii platesc degeaba, insa la tine pana la 160,62 leiMWh e diferenta mare. Un calcul de ex la 200mc gaz consumati intr-o luna inseamna 0,2X200, minus cei 9 lei/luna care tu nu ii ai in contract, aprox 31 lei in plus la factura/luna. La toate aceste calcule se adauga valoarea tva de 19%. Astept feed back de la tine cand iti vine factura pentru confirmare calcule ce am scris eu mai sus.

Edited by constantinp, 15 January 2019 - 22:23.


#13
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
de la tzantzar pana la furnizorii de energie, toti vor sa te intzepe! ce hoti!

#14
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
A venit factura,pt 189 mc am platit 382.1 lei,adică 2.02 lei /mc
In factura scrie pt prețul in MVH =160.2 lei
In concluzie sa zicem ca am câștigat cam 0.2 lei la mc fata de celălalt furnizor,

Edited by Leinad80, 18 January 2019 - 14:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate