Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Amplificator casti pt Sennheiser HD 800s

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Am achiziționat recent HD 800s pe care le conectez la un IFI micro iDSD black label (pe care l-am folosit pe HD 660s).
Ascult muzica in special de pe Tidal.
Ar trebui sa iau un amplificator mai bun in acest sens?
Mulțumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Simti ca nu le duce cum trebuie ?
Nu cred ca trebuie ceva mai puternic.

#3
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006

 eiffel, on 03 ianuarie 2019 - 13:46, said:

Simti ca nu le duce cum trebuie ?
Nu cred ca trebuie ceva mai puternic.
Nu am posibilitatea sa ascult si cu altceva....


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Pai la cat stai cu volumul ?

Din cate vad ampliful din el merge pana la maxim 4W pe 16 Ohmi. E enorm ptr majoritatea castilor din ziua de azi.

#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Are destula putere pentru HD800S. Daca iti cumparai niste Audeze LCD 3 sau 4 poate ca era cazul sa iti pui problema de un aparat mai solid, dar HD800 cu sau fara S, nu sunt casti foarte gurmande.

Problema este daca iti place matching-ul cu amprenata sonora a amplificatorului. Aia este cu totul altceva. Daca ai bani de spart, pentru acele casti iti recomand un amplificator pe tuburi mai bun.

Am auzit in showroom 800S in combinatie cu WA22. Suna demential, dar investitia in acel amplificator este destul de mare.

Edited by razor01, 03 January 2019 - 15:30.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Conteaza si sursa ( DAC-ul ), de multe ori mult mai mult decat amplificatorul.

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Clar, un DAC rafinat de genul Chord HUGO , impreuna cu un amplificator de talia celui amintit de mine mai sus, pot duce auditia la un alt nivel.

In general nu sunt adeptul investitiilor foarte mari in partea de amplificare/conversie, dar in cazul de fata consider ca avem in fata un produs (HD800s) ce poate sa ofere un sunet cu adevarat high end.

 alexp1, on 03 ianuarie 2019 - 13:40, said:

Ascult muzica in special de pe Tidal.

Din nefericire, in momentul de fata, sunt foarte putine aparate capabile sa decodifice asa cum trebuie MQA-ul. Stiu ca este un carnat lung de aparate acolo, dar majoritatea nu decodifica full ci doar partial.

Unul dintre aparatele ce garanteaza matching perfect cu MQA-ul este acest DAC/AMP https://www.avstore....audio-pro-idsd/

P.S. stiu ca exista colegi care nu apreciaza acest format, dar nu cred ca este oportuna o alta discutie pe aceasta tema. Eu am ascultat multe melodii cu MQA si nu am nicio indoiala, este o alta masterizare, facuta special pentru ei. Daca suna mai bine sau mai prost asta-i alta discutie dar sigur este o alta masterizare.

Edited by razor01, 03 January 2019 - 17:56.


#8
balasaionel

balasaionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.11.2008

 alexp1, on 03 ianuarie 2019 - 13:40, said:

Am achiziționat recent HD 800s pe care le conectez la un IFI micro iDSD black label (pe care l-am folosit pe HD 660s).
Ascult muzica in special de pe Tidal.
Ar trebui sa iau un amplificator mai bun in acest sens?
Mulțumesc!
Aceeasi combinatie o am si eu.
Sincer,  nu simt nevoia de schimbare a amplificatorului, eventual schimba cablul usb cu ceva mai bun.
Pe langa Tidal mai ascult dsd-uri cu foobar, o nebunie!

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde si de gusturile personale. Tie iti place combinatia, lui poate nu-i place.
Doar ca initiatorul vad ca nu mai raspunde sa aflam si noi ce nu-i place mai exact,

Cablul USB ? Posibil, dar din cate stiu cei de la iFi fac si cabluri de calitate buna. M-ar mira sa puna un cablu de duzina la produsele lor. Cu atat mai putin la cel mai scump DAC/AMP care il vand. Nu e nevoie de snake oil ptr un sunet bun la un cablu USB, doar de un cablu decent care respecta intocmai specificatiile USB2.0 .S-a mai discutat si pe topicul de cabluri. Oricum poate ca merita incercat cu altceva - un QED din gama ieftina ar fi ok.

Quote

Eu am ascultat multe melodii cu MQA si nu am nicio indoiala, este o alta masterizare, facuta special pentru ei. Daca suna mai bine sau mai prost asta-i alta discutie dar sigur este o alta masterizare.   
MQA-ul nu are foarte mare suport din partea producatorilor. E oarecum o struto-camila. ofera o calitate mai buna decat MP3 si in acelasi timp ocupa o latime de banda mai mica precum si spatiu mai redu decat flac. Motivul este simplu - pana la calitatea CD, inclusiv - adica 16 biti 44.1 KHz semnalu e lossless. Peste, apare o compresie lossy.

Edited by eiffel, 03 January 2019 - 20:28.


#10
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Si amplificatorul pe care il detin acum ifi micro idsd bl face decodare MQA
Sunt mulțumit in general de amplificator...
Nu se pune problema de putere ci de amprenta sonora...
Repet nu am posibilitatea sa ascult in cluj altceva...
Ma gândeam si eu la ceva pe tuburi....si sa folosesc DAC-ul din ifi care am inteles ca e destul de bun...sau o sa caut ceva care scoate sunet balansat...
Mulțumesc pt raspunsuri...
Discutia ramane deschisa

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
In general DAC-ul e cel care da amprenta sonora. Amplificatorul poate evidentia unele nuante sonore sau atenua altele. Mare lucru nu poate face la capitolul asta.
Daca era problema unei dinamici slabe sua bass slab si erai cu volumul spre maxim atunci da, era nevoie clar de alt amplificator.

iFi foloseste DAC-uri Burr-Brown - sunetul e mai cald, mai laid-back, favorizeaza vocile si instrumentele clasice. Sennheiser si ei sunt cunoscuti in special ptr vocile calde.
Personal cred ca DAC-urile ESS sunt mai bune ptr Sennheiser - mai neutre, cu o foarte usoara favorizare a mediilor superioare si inaltelor.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 alexp1, on 04 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Si amplificatorul pe care il detin acum ifi micro idsd bl face decodare MQA

Asta incercam sa spun, decodeaza doar partial MQA, nu full.

 alexp1, on 04 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Nu se pune problema de putere ci de amprenta sonora...

Cu amprenta sonora te joci usor la un amplificator pe tuburi, eventual schimband lampa.

Edited by razor01, 04 January 2019 - 14:21.


#13
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
HD 599 necesita amplificator de casti? au 50 de ohmi

le folosesc pe un carat hd1 V


are sens sa investesc bani intr-un amplificator de casti separat?

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Posteaza specificatiile pentru iesirea amplificata a acelui DAC, ca nu avem cum sa ne dam seama altfel.

Nu conteaza atat de mult faptul ca sunt pe 50 ohmi. Eu am o pereche de planare pe 50 ohmi care mananca mai mult curent decat HD800. Conteaza in primul rand sensibilitatea driverelor.

Edited by razor01, 18 August 2019 - 13:04.


#15
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
http://i.nextmedia.c...054175535530000

http://6moons.com/au...udio/carat.html

asta e, nu sunt electronist, nu prea stiu sa ti dau detalii tehnice

#16
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Impedance: 50 Ohm.
Frequency Response: 12Hz – 38,500kHz.
Sensitivity: 106 dB/mW.

astea s castile

Edited by burkina, 19 August 2019 - 00:33.


#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Newport Test Labs found the StyleAudio Carat HD1V’s headphone output can comfortably deliver 11mW into 32Ω

Daca e corect ce au scris astia aici amplificarea respectiva este o porcarie impotenta.

Da, merita din plin un amplificator separat.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Castile normale - dinamice, cu impedanta sub 100 ohmi nu necesita amplificator separat - pot fi conduse de orice. In general castile de la 100 ohmi in sus necesita amplificator dedicat.

Exceptie sunt castile de tip planar care desi au impedanta redusa necesita un curent destul de mare ptr a functiona - transductorii planari nu au o eficienta ridicata.

O alta exceptie ar fi la castile dinamice cele cu transductori Tesla - ( Beyerdynamics ), care la 250 de ohmi au o eficienta extrem de ridicata ca pot fi conduse de orice.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate