Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Alo, privații! (somn ușooor)

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#55
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 poadol, on 03 ianuarie 2019 - 12:00, said:

Imi este rusine ca in Romania anului 2019 sunt nevoit  sa fac cumparaturi alimentare in special din marile magazine ale strainilor (a se citi supermarketuri) si cu totii stam impasibili si privim cum micile magazine se inchid pe rand. Foarte bine, acestea (micile magazine alimentare sau ABC-uri) reprezinta trecutul.

Vreau sa-mi fac cumparaturile intr-un mare magazin = supermarket romanesc deschis in toate marile orase ale Romaniei.

Pot?

Nu, deoarece nu exista inca.

Alo, privaţii! (somn uşooor)
de Profi ai auzit?

#56
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 ericmario, on 03 ianuarie 2019 - 12:41, said:

Nu prea.
Pentru că având un rulaj mare de marfă, poți ține prețul un pic mai jos, pe când vecinul cu buticul din colț sigur moare de foame dacă nu are un adaos comercial pe măsură.
corect dar nu asta era problema, reciteste postarea la care am raspuns eu

#57
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Tu te referi ca supermarketurile sa fie romanesti cu produse romanesti, sau sa fie doar detinute de romani ? Ca asa Kaufland are multe spre foarte multe produse din Romania pe rafturi...
Oricum eu ca si locatie stau intre un magazin Cora, un Kaufland, un Lidl si un Profi, in mare parte cam la aceeasi distanta de fiecare, si totusi sunt vreo 2 magazine de bloc aici care au vanzare chiar foarte mare si rezista cu succes. Preturile sunt apropiate de cele din celelalte hypermarketuri...

#58
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu poti sa mai faci asta si nici nu are rost. orice investitie in sensul asta ar fi sortita pierii. sunt n lanturi de magazine deja pe piata, cu structura si know how superioare.

in plus, pe langa investita enorma necesara si sansa de succes mica, marja e profit nu e nici pe departe ametitoare.

#59
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 poadol, on 03 ianuarie 2019 - 12:44, said:

...bineinteles uniti in efortul de redezvoltare a economiei romanesti.
Români uniți?
Posted Image Posted Image Posted Image

Ce glumă bună!

Uită-te și tu în jurul tau, in anul centenarului, românii nu au fost niciodata atât de dezbinați.

Ps. Dacă tu crezi că un lanț de supermarkeuri româneși redezvoltă economia... e clară treaba.
Economia trebuie să se dezvolte pe producție, pe exporturi, nu pe consum.

#60
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
E greu de inteles?...aia, Lidl, Kaufland...au logistica fantastica, peste tot...aia investesc....ce boutiqe, si la ala e in spate un fost militian, securist...alte glume proaste...
Cine are incredere sa cumpere de acolo?...

Caietul e sfint...

#61
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2019 - 12:40, said:

Și dacă tu nu poți, ceilalți sunt obligați să poată?
Trebuie sa o fac sau sa o faca singuri????

#62
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 ericmario, on 03 ianuarie 2019 - 12:44, said:

Nu e supermarket.
Dar ce este ?
https://www.retail-f...al/unicarm.html

 poadol, on 03 ianuarie 2019 - 12:46, said:

Nu. Cred ca o spune si numele, sau gresesc?
https://www.google.c...ZomLhxCB4IUcCM:

#63
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 December, on 03 ianuarie 2019 - 12:46, said:

La mine la Piatra Neamt sunt doi mari afaceristi locali care au magazinele la fel de bine dotate ca si Carrefour.
Unul este Eurodiscount si celalalt Adridan.

Eurodiscount are ditamai hipermarketul iar Adridan are doua sau trei. Si e nebunie la magazinele lor.
Bravo lor. Problema e ca lanturile de supermaketuri din afara le cumpara pe cele deschise local si din pacate, nu stiu cat vor mai rezista cele de care spui tu. Probabil vor fi inghitite de Mega sau Carrefour. Nu uita ca pretul la raft face diferenta, nu conteaza din ce tara e proprietarul.

Oricum, carnea de calitate cumpara lumea de la Marcel :)

Edited by sonnydellmarco, 03 January 2019 - 12:55.


#64
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
exista in alte tari manufacturi si magazine de familie cu produse autentice.. protejate de lege prin sistemul incurajati localnicii
mezeluri, panificatie, branza, marochinarie, ce am vazut prin italia, franta..

pt supermarket nu vad sensul, trendul e sa comanzi online deja nu mai conteaza in 20 de ani o sa dispara fizic magazinele si vei lua totul online

#65
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
A fost un scandal rapid îngropat legat de creditarea Kaufland de către BM pt. expansiune în Europa de Est...
Când au apărut supermarket-urile prin Ro., lumea se temea că vor omorâ magazinele alimentare mici și apoi vor deschide ele magazine mici. Well, guess what - așa s-a întâmplat...

#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 PlatonX, on 03 ianuarie 2019 - 12:52, said:

Da, mea culpa.
Personal n-am auzit niciodată de supermarket Unicarm.
Le urez baftă!

#67
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 ericmario, on 03 ianuarie 2019 - 12:48, said:

Români uniți?
Posted Image Posted Image Posted Image

Ce glumă bună!

Uită-te și tu în jurul tau, in anul centenarului, românii nu au fost niciodata atât de dezbinați.

Ps. Dacă tu crezi că un lanț de supermarkeuri româneși redezvoltă economia... e clară treaba.
Economia trebuie să se dezvolte pe producție, pe exporturi, nu pe consum.
Daca te pui sa produci si poti sa vinzi in Romania, doar in marile magazine ale strainilor ce ai facut??? Posted Image

Este vorba de productie aici care ne este sufocata de lipsa pietei de desfacere potrivite = supermarket-uri romanesti.

In plus concurenta intre marile lanturi straine este doar de fatada.

Sa vezi ce preturi ar baga atunci straini in supermarket-urile lor, cand am avea cel putin un mare lant de supermarket-uri romanesti pentru produse alimentare si nealimentare.

#68
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018
Voi va plangeti de Mega-Image,  Kaufland,   Lidl, OLX, Altex,  Auchan, Emag,  Carrefour, Selgros ,  Metro si alte mizerii, dar ......






........ nu v-ati intrebat ce o sa se intample cand vor veni Amazon si Walmart in Romania.

Sa vedeti atunci monopol!  
Tot ce am enumerat eu mai sus o sa dispara in urmatorii 10 ani.

Pana la urma, si in Romania si in lume nu vor mai exista decat 1-2  jucatori majori pe piata cu o gramada de subsidiare si in cele din urma, doar unul singur care va monopoliza lumea ca intr-o dictatura sovietica soft.

Edited by Woltaire87, 03 January 2019 - 13:00.


#69
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpoadol, on 03 ianuarie 2019 - 12:00, said:

Imi este rusine ca in Romania anului 2019 sunt nevoit  sa fac cumparaturi alimentare in special din marile magazine ale strainilor (a se citi supermarketuri) si cu totii stam impasibili si privim cum micile magazine se inchid pe rand. Foarte bine, acestea (micile magazine alimentare sau ABC-uri) reprezinta trecutul.

Vreau sa-mi fac cumparaturile intr-un mare magazin = supermarket romanesc deschis in toate marile orase ale Romaniei.

Pot?

Nu, deoarece nu exista inca.

Alo, privaţii! (somn uşooor)
"Vreau sa-mi fac cumparaturile intr-un mare magazin = supermarket romanesc deschis in toate marile orase ale Romaniei.""
Tu te afli in toate orasele mari?
Pana la urma daca caut,i gasesti cate ceva! daca esti prin judetul Vrancea ai Zanfir Supermarket (retea de supermarketuri), ai Supermarket Enescu in Dambovita, apoi ai reteaua de supermarketuri Annabella ,  Diana  (retea de supermarketuri), daca nu ma insel Livorno Store (lant de magazine) e tot romanesc), etc. Tu pe ce planeta locuiesti?  ca sa-ti gasesc un supermarket romanesc care vinde si acolo.
Cat despre magazine mici, isi merita soarta! la mine in localitate majoritatea vand la suprapret produse cumparate de la Lidl (chiar si produse marca proprie Lidl).

Edited by stlk, 03 January 2019 - 13:06.


#70
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postpoadol, on 03 ianuarie 2019 - 12:00, said:

Alo, privaţii! (somn uşooor)
problema trebuia pusa dupa '89, acum e tarziu, trebuie o forta financiara enorma sa faci fata concurentei

chia ma mir cum dupa '89, nimeni din vestul tarii nu a deschis nimic, avand model pe Metro in Ungaria, a venit Metro la Timisoara, probabil nu erau bani inca

#71
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Care e problema de fapt?
Cata vreme comercializeaza prodse romanesti si angajeaza romani, ma doare in cot de cine este patronat lantul. Chiar am vazut de curand ca Mega Image a inceput sa angajeze si persoane mai in varsta. Bravo lor!

#72
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Este vorba de productie aici care ne este sufocata de lipsa pietei de desfacere potrivite = supermarket-uri romanesti.
habar n-ai ce vorbesti. de fapt, habar n-ai de economie

pe tine, ca producator, te intereseaza sa ai CUI vinde la un pret rezonabil. nu te intereseaza ca vinzi romanilor, strainilor sau klingonienilor. grija producatorului trebuie sa fie fata de afacerea sa, are o datorie fata de familia sa si de angajatii tai, nu fata de poadol sa cumpere el din supermarketuri romanesti

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate