Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Parchet montat direct pe extrudat? (Fara sapa)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Va salut!
Am o casa in constructie si cum va permite vremea vreau sa ma ocup de interioare.
Avand in vedere ca placa este dreapta, ce parere aveti daca, in camerele unde o sa montez parchet, nu mai torn sapa ci montez direct parchetul pe extrudatul lipit cu spuma?

La apartament, peste placa s-a folosit nisip pentru a se aduce la nivel apoi s-a pus osb (cred ca unul special care sa reziste la umiditate) si pe osb s-a lipit direct parchetul din stejar masiv de 18 mm.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu aveam placa si doream IPAT, fara sa ridic foarte mult, asa ca am ales solutia de a pui extrudat, s-au facut santuri in el pt IPAT, apoi s-au pus tevile.

Peste ele am pus niste tablite de aluminiu (pt disipare caldura) si apoi parchet, deci e posibil ce vrei tu.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://celmaibunparchet.ro/wp-content/uploads/2017/06/De-ce-se-umfla-parchetul-1-768x768.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai grija sa nu se intample ca aici....Posted Image

#4
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Eu am pus IPEL la parter. Pe placa de beton am lipit cu masa de spaclu extrudat de 3 cm grosime.
Peste extrudat am pus plasa si o mana de masa de spaclu. A rezultat o suprafata perfect plana peste care am pus conductorul de IPEL. Pe urma am lipit gresia cu adeziv de gresie.
Initiator, poti face la fel, inclusiv plasa si masa de spaclu, peste care pui "soriciul" si parchetul.
Daca lipesti extrudatul cu spuma, risti sa expandeze neuniform, si sa ai o suprafata denivelata.

#5
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Aaaa...deci as putea sa pun si gresia direct (aproape) pe extrudat?

Am vazut pe net ca se lipeste bine si usor si la drept cu spuma dar cred ca e ok si cu adeziv, nu?

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Intai a ne lamurim cu parchetul. Este parchet clasic? Este parchet laminat? Este lemn masiv stratificat? Despre ce parchet e vorba. Ca una e lemnul si alta e cartonul, ma rog, laminatul dupa denumirea oficiala.

#7
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Mai mult ca sigur (datorita bugetului) parchetul va fi unul laminat, dar mai de buna calitate :)

#8
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu cred că este bine să pui parchetul direct pe polistiren, chiar dacă placa este dreaptă, din cauza modului în care se distribuie greutatea.
Astfel, gândește-te că un dulap plin sau o bibliotecă pot avea 200 - 300 kg, cu greutatea concentrată pe o zonă redusă. Dacă sub parchet este șapă greutatea se va distribui uniform pe o suprafață mai mare, pe când dacă este doar polistiren greutatea va fi doar în acea zonă deoarece polistirenul se va deforma puțin in zona de contact.
Pe de altă parte, dacă ai o inundație, apa se va opri la șapă, pe când dacă ai polistiren, va pătrunde peste tot.
Dacă te gândești că vei avea casa 30 - 40 de ani nu mi se pare mare lucru să pui și o șapă peste polistiren, mai ales că în acea zonă este foarte greu de intervenit.

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Al meu laminat de 10 sta pe XPS de 1cm. Pus de mine. Nici vorba de ce zice spider8. Iar sapele stau pe EPS100. Daca citesti o fisa tehnica vei vedea ca un xps are rezistenta la compresiune de cateva zeci de tone/mp. Doar sa fie suprafata plana. In rest nu conteaza grosimea.

Cu ce am gherlit eu: am pus parchet laminat de 8 peste burete gros de 12mm. Se lasa unde e cel mai intens trafic si s-a de-click-uit.

Salutari de la Chisoda. Posted Image

PS: cum iesi cu scarile daca renunti la termo+sape?

#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Desi nu recomand se poate asa cum a spus colegul @claz doar ca in loc de masa de spaclu de deasupra as merge pe o sapa autonivelanta in care sa integrezi acea plasa de armare de la XPS. Solutia aceasta am aplicat-o la un apartament intr-un balcon peste care s-a pus gresie. La o casa noua...cum ziceam nu recomand - o sapa clasica semiumeda turnata cu pompa e undeva la 20-25 lei/mp manopera+material.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Adm, on 02 ianuarie 2019 - 16:59, said:

Eu aveam placa si doream IPAT, fara sa ridic foarte mult, asa ca am ales solutia de a pui extrudat, s-au facut santuri in el pt IPAT, apoi s-au pus tevile.

Peste ele am pus niste tablite de aluminiu (pt disipare caldura) si apoi parchet, deci e posibil ce vrei tu.
Vreau sa fac si eu ceva de genul asta doar ca vreau sa acopar complet instalatia cu tabla, la fel, pt disiparea caldurii. E pana in 15 lei mp de tabla zincata de 0.3mm.
Ideea este ca vreau sa pastrez caloriferele iar IPAT sa fie doar pt confort, nu neaparat sa asigure necesarul termic deci va fi o retea mai rara de tevi. De aia ma gandeam sa
acopar complet instalatia.
Ma gandeam eventual sa iau si tabla cutata si sa o tai de-a lungul cutelor. Cutele sa intre in polistiren, sa trec teava prin ele iar deasupra sa pun tabla lisa. Problema e ca la o cautare sumara, tabla cutata subtire (si ieftina are cute de 10-12mm iar mie imi trebuie de minim 16mm. As putea renunta cred la tabla cutata.


Ceva sfaturi?

Edited by underb, 20 November 2019 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate