Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

HBO Romania in perioada 1998-Ani 2000

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 15.09.2017
Salut. Cu ocazia implinirii a 21 de ani de HBO Romania,am decis sa fac acest topic.

Din cate am auzit,era popular sa ai HBO la operatorul de cablu din zona dumneavoastra,mai ales gratis.

Tinand cont,ca Identuriile folosite din 2010 pana in prezent erau folosite si in alte tari(Cehia de exemplu)

Asa ca vin cu intrebarea. Oare cum a aratat HBO Romania in primii ani de existenta?
Cine are materiale Video,ar fi frumos sa ne trimita aici.

Daca topicul este nefolositor,rog un moderator sa stearga topicul si sa mi dea un punct


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Era ca si cum ai fi avut acces la .....America.
Se folosea un "decodor" [ nu mai tin minte exact denumirea] instalat pe cablu. Si se platea extra abonament.

Edited by pasilla, 01 January 2019 - 23:10.


#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Deocodorul ăla fiind analogic se clona. Nu era o chestie complicată   :D   Nu am folosit niciodată aşa ceva  :rolleyes:
Şi nici nu am urmărit vreodată programele lor. Dar cum nu exista YouTube, nu găseai cele mai noi seriale pe casetă video sau disc optic, era ceva programul.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Se clonau. Eu am folosit original si din cand in cad trebuia sa il schimb pentru ca schimbau codarea.. Vorbesc de 1997-1998.
Partea proasta era ca filmele se cam repetau si intrau noutati putine, cam 1-2 pe luna.
Nu stiu cum mai este acum HBO. Nu ma mai uit la tv de multi ani, desi inca am abonament inclusiv la HBO.

Edited by pasilla, 01 January 2019 - 23:17.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
HBO era echivalentul aparatelor video (doar ca era mai smecher). Erau niste decodoare care se vindeau prin piete, dar erau si legende cum ca se ardeau cānd operatorii de cablu schimbau frecventele (nu stiu cat de real era, nu am avut niciodatć abonament, ma uitam doar in zilele cānd era gratuit).

Stiu ca se mai īnregistrau filme pe video, chiar erai cineva daca iti permiteai (abonamentul era cam cat dadeai la cablu aproape).

#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ăia care trăgeau filme făceau şi trafic de filme?   :rolleyes:
Dar a fost de la început subtitrat în Română sau asta a venit ulterior?   :huh:

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 djl, on 01 ianuarie 2019 - 23:23, said:

Dar a fost de la început subtitrat în Română sau asta a venit ulterior?   Posted Image
Eu tin minte ca a fost cu titrare de la inceput.

Cand plateai abonamentul, primeai si niste brosuri cu programul pentru luna urmatoare.

Edited by pasilla, 01 January 2019 - 23:28.


#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Subtitrat .De la Ʈnceput l-am avut,chiar acum ma uit la Alien.ultimele decodare au fost cilindrice

Edited by daniMMM, 01 January 2019 - 23:28.


#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
si eu am avut decodor de ala "piratat" . dar nu mai stiu cum era, aveam 10 ani in 98

#10
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.02.2008
M-am uitat inca din primele zile, era gratis. Programul incepea pe la miezul zilei si se termina pe la 3 noaptea dupa care urmau promo-uri la filme, daca imi amintesc bine. Cu acel decodor n-am avut mare succes, imbunatatea imaginea, dar tot se vedea cu multi purici.

Edited by martens, 01 January 2019 - 23:38.


#11
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
La acel decodor "piratat" (luat din piata) trebuia sa invarti o cheita, pana gaseai frecventa potrivita, dar tot o tampenie era, tot cu purici se vedea.

#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Si eu aveam decodor piratat, dar nu se vedea foarte perfect. Dupa ce s-a renuntat la aceste decodoare, nu am fost incantat sa-mi fac abonament. In concluzie, pot spune ca nu am mai vizionat HBO de vreo 18 ani.  Nu am pierdut nimic.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am avut decodorul acela piratat cu rotita, super a fost, un vecin le construia, cand schimbau ei frecventa, imi dadea altul gratis la schimb.

Attached Files



#14
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 pasilla, on 01 ianuarie 2019 - 23:25, said:

Eu tin minte ca a fost cu titrare de la inceput.

Cand plateai abonamentul, primeai si niste brosuri cu programul pentru luna urmatoare.
Am crezut cć zici cć primeai broșuri cu subtitrarea!Posted Image

#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că acele broşuri aveau şi rolul de popularizare a postului.
În fine, la ce foame era în România pe vremuri, se făcea economie la orice şi din păcate unii şi dezvoltau proaste obiceiuri.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 jobist, on 02 ianuarie 2019 - 00:30, said:

Am crezut că zici că primeai broșuri cu subtitrarea!Posted Image
Am lasat unul, doua, randuri goale, tocmai ca sa se inteleaga ca e vorba de un alt paragraf.

 djl, on 02 ianuarie 2019 - 00:35, said:

Cred că acele broşuri aveau şi rolul de popularizare a postului.
Nu stiu, Se dadeau numai celor care aveau abonament la HBO si numai la cerere.
Ce faceau cei de la HBO pentru popularizare, era ca din cand in cand, se transmitea gratuit.

Interesant este ca RCS aveau "suportul" extrem de prost, nu ca acum ar fi altfel, dar atunci era greu de prevazut ca vor deveni atat de buni in 2018, ca si sevicii.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 daniMMM, on 01 ianuarie 2019 - 23:27, said:

ultimele decodare au fost cilindrice
Cam ca asta ?

Attached File  hbo.jpg   419.61K   154 downloads

#18
dresden

dresden

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.08.2018
Da, astea erau cele oficiale. Cele pirat, iti "dadeau afara " dungile si se vedea binisor dar nu la fel ca unul oficial :) Hbo emitea de la pranz pana la 2-3 noaptea si rula in afara orelor de program , in bucla, trailere (promouri) si un "clip" cu fundal albastru, in care erau prezentate toate frecventele oficiale pe care se putea receptiona HBO la toti operatorii de cablu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate