Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Oferta orange

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018
Dupa mai multa negociere cu orange, negociere insemnand ca vreau sa trec pe prepay sa ma lase in pace cu abonamentele ca ies mult mai bine pe cartela de 6 euro, am reusit sa scot de la ei urmatoarea oferta. Intrebarea este daca ce mi-au oferit merita acceptat sau daca pot sa mai scot cate ceva in plus


https://imgur.com/a/qFuznY2

Intrebare bonus: ma mut din tara in 6 luni in spatiul SEE, vreau sa pastrez numarul, insa ei mi-au zis ca dupa 4 luni o sa fiu taxat daca nu arat ca am activitate si in tara...daca cu o zi inainte sa se faca 4 luni, ma intorc in tara si toata ziua pun la descarcat sa folosesc tot traficul/las telefonul in convorbire 8 ore, astfel incat sa am mai mult consum ca in cele 4 luni dinafara Ro, pot sa ma intorc in roaming fara probleme si alte taxe pentru inca 4 luni?

Edited by Adm, 31 December 2018 - 17:30.
editata imaginea


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
E topic dedcat: retentie.
De ce nu ai citit si scris acolo?

Ce ai tu, exista la 5€, insa doar cu 20GB net. Dar cu bonusuri, am trecut de 120 GB net la Me5

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Trebuie sa consumi in tara cat ai consumat in roaming

#4
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Pentru roaming, exista, pe langa conditia de consum, si o conditie de temporalitate sau prezenta in retea conform ANCOM: http://www.ancom.org...home-uesee_3767
Art.9 punct b, extras:


"b) monitorizarea consumului de servicii mobile (apeluri, SMS-uri și date) și a prezenței (conectarea la rețea) la nivel național, respectiv în roaming în UE/SEE în scopul de a stabili care dintre acestea are preponderență

Perioada în care furnizorul tău îți poate monitoriza acești 2 indicatori obiectivi – consumul de servicii mobile (apeluri, SMS-uri și date), respectiv prezența (conectarea la rețea) – nu poate fi mai mică de 4 luni.

Furnizorul tău va stabili care servicii mobile (apeluri, SMS-uri, date) ți le va monitoriza, doar pentru acestea putând aplica măsurile descrise în continuare.

Orice zi în care te-ai conectat în România la rețeaua furnizorului tău va fi considerată o zi de prezență la nivel național. Pentru scopul politicii utilizării rezonabile, consumul de servicii mobile și prezența (conectarea la rețea) în roaming în afara UE/SEE se asimilează cu cele la nivel național.

Furnizorul tău poate să înceapă o nouă perioadă de monitorizare în fiecare zi, nefiind obligatoriu să aștepte încheierea unei perioade de monitorizare pentru a începe una nouă."



Cu alte cuvinte, nu este suficient sa se stea 4 luni fara o zi in roaming, apoi 1 zi in tara cu consum maxim, apoi inca 4 luni in roaming samd. Trebuie sa existe un balans si pe prezenta in retea (de exemplu, 4 luni in roaming cu 4 luni in tara cu consum de resurse similar atat acolo cat si aici).

Edited by Lieutenant, 31 December 2018 - 13:29.


#5
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View Postecler12345, on 31 decembrie 2018 - 12:44, said:

Dupa mai multa negociere cu orange, negociere insemnand ca vreau sa trec pe prepay sa ma lase in pace cu abonamentele ca ies mult mai bine pe cartela de 6 euro, am reusit sa scot de la ei urmatoarea oferta. Intrebarea este daca ce mi-au oferit merita acceptat sau daca pot sa mai scot cate ceva in plus


https://imgur.com/a/kLVLLWL

Intrebare bonus: ma mut din tara in 6 luni in spatiul SEE, vreau sa pastrez numarul, insa ei mi-au zis ca dupa 4 luni o sa fiu taxat daca nu arat ca am activitate si in tara...daca cu o zi inainte sa se faca 4 luni, ma intorc in tara si toata ziua pun la descarcat sa folosesc tot traficul/las telefonul in convorbire 8 ore, astfel incat sa am mai mult consum ca in cele 4 luni dinafara Ro, pot sa ma intorc in roaming fara probleme si alte taxe pentru inca 4 luni?

Sa te intorci in Romania fortuit de abonamentul de telefon, mi se pare o mare gogomanie... Mai bine treci pe prepay.

#6
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View Postclausio, on 31 decembrie 2018 - 14:26, said:

Sa te intorci in Romania fortuit de abonamentul de telefon, mi se pare o mare gogomanie... Mai bine treci pe prepay.

Mare-ti e gradina, Amin!

Te-ai simtit mai destept cand ai ales fortuit in loc de fortat?

Edited by alex1912, 31 December 2018 - 15:24.


#7
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

View Postdorin_2k, on 31 decembrie 2018 - 13:00, said:

E topic dedcat: retentie.
De ce nu ai citit si scris acolo?

Ce ai tu, exista la 5€, insa doar cu 20GB net. Dar cu bonusuri, am trecut de 120 GB net la Me5

M-am grabit sa scriu, am omis thread-ul retentie : (
Bonusuri adica cele ce vin cu vechime pe abon respectiv/zile de nastere etc.? Citeam acum in celalalt thread ca exista un abonament "minune" me5 cu resurse cuadruple. Ce include, specific, acel abon si cat de usor este de negociat?
Eu abia am scos pe acesta dupa ce eram convins ca vreau sa trec pe prepay sa ma lase in pace, nu stiau cum sa mai scoata "exceptii" pentru mine, dar niciodata nu au ajuns la me5-ul respectiv

View PostLieutenant, on 31 decembrie 2018 - 13:24, said:

Pentru roaming, exista, pe langa conditia de consum, si o conditie de temporalitate sau prezenta in retea conform ANCOM: http://www.ancom.org...home-uesee_3767
Art.9 punct b, extras:


"b) monitorizarea consumului de servicii mobile (apeluri, SMS-uri și date) și a prezenței (conectarea la rețea) la nivel național, respectiv în roaming în UE/SEE în scopul de a stabili care dintre acestea are preponderență

Perioada în care furnizorul tău îți poate monitoriza acești 2 indicatori obiectivi – consumul de servicii mobile (apeluri, SMS-uri și date), respectiv prezența (conectarea la rețea) – nu poate fi mai mică de 4 luni.

Furnizorul tău va stabili care servicii mobile (apeluri, SMS-uri, date) ți le va monitoriza, doar pentru acestea putând aplica măsurile descrise în continuare.

Orice zi în care te-ai conectat în România la rețeaua furnizorului tău va fi considerată o zi de prezență la nivel național. Pentru scopul politicii utilizării rezonabile, consumul de servicii mobile și prezența (conectarea la rețea) în roaming în afara UE/SEE se asimilează cu cele la nivel național.

Furnizorul tău poate să înceapă o nouă perioadă de monitorizare în fiecare zi, nefiind obligatoriu să aștepte încheierea unei perioade de monitorizare pentru a începe una nouă."



Cu alte cuvinte, nu este suficient sa se stea 4 luni fara o zi in roaming, apoi 1 zi in tara cu consum maxim, apoi inca 4 luni in roaming samd. Trebuie sa existe un balans si pe prezenta in retea (de exemplu, 4 luni in roaming cu 4 luni in tara cu consum de resurse similar atat acolo cat si aici).

Multumesc pentru clarificare, intrebasem asta si pe ei la telefon si mi s-a dat un raspuns confuz ca poate o sa mearga schema. Bine ca stiu acum in ce ma bag : )

View Postclausio, on 31 decembrie 2018 - 14:26, said:

Sa te intorci in Romania fortuit de abonamentul de telefon, mi se pare o mare gogomanie... Mai bine treci pe prepay.

Nu ma intorceam fortat pentru asta, ar fi fost ceva ce voiam sa fac in una din calatoriile uzuale in care ma vad cu familia

Edited by ecler12345, 31 December 2018 - 16:06.


#8
Henix

Henix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 11.12.2017
Ca un plus, vezi ca ai lasat nr de telefon public.

#9
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

View PostHenix, on 31 decembrie 2018 - 16:30, said:

Ca un plus, vezi ca ai lasat nr de telefon public.
fix pe aia fara crop la informatii am pus, nici de verificat nu am verificat.

multam de atentionare

#10
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Salut, sunt utilizator de cartela Vodafone. M-am hotarat sa o trec pe abonament ca sa cumpar un iPhone XS profitand de diversele oferte. Problema este ca la VDF iPhone XS costa 200 si ceva de euro cu abonament de 56e. Aveti idee daca la Orange ies mai bine portand numarul de pe cartela ? Va multumesc!

#11
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

View Postmariusonweb, on 03 ianuarie 2019 - 20:36, said:

Salut, sunt utilizator de cartela Vodafone. M-am hotarat sa o trec pe abonament ca sa cumpar un iPhone XS profitand de diversele oferte. Problema este ca la VDF iPhone XS costa 200 si ceva de euro cu abonament de 56e. Aveti idee daca la Orange ies mai bine portand numarul de pe cartela ? Va multumesc!
cel mai bine iesi daca iei telefonul la liber si ramai pe cartela...ai multe carduri de cumparaturi care ofera pana la 12 rate fara dobanda

#12
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
La orange este 510 euro la portare pentru un abonament de aceeasi valoare, deci e foarta buna oferta !

#13
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Pai si ce valoare are abonamentul? Multumesc!

#14
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
55 euro !

Edited by M0sGerila, 04 January 2019 - 09:26.


#15
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018

View Postmariusonweb, on 04 ianuarie 2019 - 07:32, said:

Pai si ce valoare are abonamentul? Multumesc!
Oferta cu abonament te pune sa il duci pe 2 ani, daca luam dupa ce zice M0sGerila, asta inseamna 55 euro lunar, te duce la 1320 euro doar abonamentul + 510 euro avans de telefon. Platesti mai mult de 2 note-uri...mai sunt si alte oferte cu alte abonamente, dar scazi in abonament lunar putin si cresti in avans.

De ce vrei neaparat sa iei cu un abonament de iti vinzi organele? Cea mai buna optiune este sa dai rate fara dobanda la liber la un magazin si sa iei cartela de 5 euro. Ce iti ramane sa faci este sa gasesti magazinul care iti ofera la un pret cat mai bun

Edited by ecler12345, 04 January 2019 - 22:59.


#16
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Oferta lui era cat de cat ok !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate