Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ambasada Rusiei - comunicat despre "atrocitățile" soldaților sovietici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
503 replies to this topic

#487
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostMount_Yerrmom, on 11 ianuarie 2019 - 23:28, said:

Greu la deal cu boii mici dar mai greu cu orgoliul mare.
Vad ca suntem eleganti in seara asta. Noapte buna.

#488
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlupu2, on 10 ianuarie 2019 - 00:59, said:

De fapt si sovieticii s-au mutat si ei dintr-o tabara in alta, au fost si ei aliati cu nazistii in primii ani de razboi (1939-1941) pentru ca apoi sa se lupte intre ei (se pare ca si Stalin pregatea atacul impotriva Germaniei dar Hitler i-a luat-o putin inainte) si URSS sa se alieze cu MB si SUA desi aia nu-i inghiteau pe comunisti si imediat dupa WW 2 a inceput razboiul rece intre ei.

Iti propun o teorie foarte 'oatza. Razboiul e o metoda de control social.
1. Elimini surplusul de masculi dintr-un grup social - masculii neintegrati social, devin inevitabil elemente subversive, revolutionare - sovieticii fiind chiar ei elemente subversive in timpul I.Rusesc (de natiune germana)
2. Consolidezi puterea, justificata prin necesitatea de a castiga razboiul, si a proteja femeile si copiii si tot.

Adica razboaiele nu sunt "nefericite accidente" sau "icopetenta celor ce ne conduc". Din contra, cei ce "ne conduc", ne conduc la taiere intentionat, dupa nijte socoteli de-ale lor, cote care trebuie atinse, planuri cincinale care trebuie indeplinite.. de ex. cand se inmulteste turma prea tare, mai dam drumu la lupi sa le pape. cand se blegeste turma si scade sporu demografic, aducem berbecei de prin africa, le plac la mioare berbeceii africani.

#489
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Chiar acum e un film pe Prima TV despre cum or musamalizat britanicii stirile despre asasinarea militarilor polonezi capturati de sovietici in WW2, pentru a nu strica imaginea aliantei intre "baietii buni".

#490
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Rusii cu polonezii au avut multe sa-si imparta. Nu stiu cine a inceput dar si polonezii i-au masacrat pe rusi pe vremea cand erau imperiu. Dar daca privim doar o parte din istorie...

#491
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.01.2019
Acuma o saptamana am vazut un documentar cum englezii inainte de Pearl Harbor aveau ca. 1000 de agenti in SUA cu scopul de a raspandi tot felul de
vesti si scenarii cum ca Germania vrea sa atace SUA. Au fabricat chiar o harta strategica, care i s-a atribuit lui Hitler, o harta cu un strategia invaziei germane
in SUA.
Au facut totul sa-l ademenesca pe Franklin D. Roosevelt in razboi

#492
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai si foarte bine au facut, as zice.

#493
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostPaz, on 20 ianuarie 2019 - 00:44, said:

Rusii cu polonezii au avut multe sa-si imparta. Nu stiu cine a inceput dar si polonezii i-au masacrat pe rusi pe vremea cand erau imperiu. Dar daca privim doar o parte din istorie...

I-au masacrat timp de cca. 6 secole din toate directiile!

1300-1800:

Attached Files


Edited by Infinitty, 20 January 2019 - 10:33.


#494
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postlucifer76, on 30 decembrie 2018 - 20:08, said:

Banuiesc ca ar trebui sa le multumim pentru faptul ca ne-au "eliberat". Puteti urmari reactia romanilor pe pagina ambasadei.
Nu suntem prea agresivi cu o putere nucleară? Ai crede că citeşti opiniile unor patrioţi americani ce comandă un arsenal vast.
Rusofobia e foarte acerbă la noi, are şi tente rasiale, dar oare este bună pe termen lung? Dacă eşuează, oare rusofobia asta nu ne-ar arunca în extrema cealaltă, a rusolimbiei? Nu avem precedente?
Sunt câteva divergenţe serioase de opinii, din păcate nu cred că tema crimelor de război e cea centrală, simt că o folosim mai mult ca o introducere vagă în disputa esenţială(vorbesc la modul general despre opiniile faţă de Rusia).
Există un studiu serios pe această temă a crimelor de război: ordine de terorizare, omor, jaf, cazuri izolate voluntare, toate într-un dosar, cercetate pe teren?
Avem ceva concret sau doar o opinie mitologică bazată pe "am auzit eu"?  
Şi dacă avem, cum se numeşte, de ce nu a fost citată şi ce vrem să obţinem ca o compensaţie? Bani?
Noi am plătit pentru atrocităţile împotriva populaţiei "străine" din România şi din URSS?
Daune ştiu că am plătit global atât de facto cât şi de jure, dar e discutabil pentru ce şi dacă avem o sumă exactă plătită în mod special, pentru a o raporta la  numărul de victime produse de Jandarmerie şi Armată pentru a putea cere o restituire în cuantumul crimelor lor.

Cât despre eliberare, termenele tranzitare, staţionare şi ocupare, în ordinea asta, sunt mai realiste. Dar nu ştiu dacă se pune problema peste tot,  în Transilvania de Nord nu exista administraţie românească înainte de armistiţiu.
Apoi se mai pune problema că România nu era locuită doar de români, dacă România avea lagăre sau puşcării în care deţinea evrei, romi, politicieni pe criterii ilegale din punct de vedere al valorilor universale, am putea vorbi de o eliberare şi în cazul României.
Deci că nu ai dumneata pentru ce să le mulţumeşti, ba din contră, e un criteriu prea subiectiv fiindcă situaţia este complicată şi cred că a fost soluţionată deja prin tratatele de pace.

Este România o ţară ce contestă tratatele de pace? Oficial suntem foarte răspicaţi că nu, dar la nivel social şi academic am o nedumerire.  Dacă nu le contestă înseamnă că legal am cam rezolvat divergenţele cu Rusia(strict tehnic nici nu le aveam cu Rusia) de foarte multă vreme din punct de vedere legal, deci orice spunem este o "răcire de gură" care încurajează un anumit grup politic din România şi la un moment dat o să trebuiască să ne punem banii unde ne este gura.

#495
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Romania se crede in masura sa se i-a in gura cu o super putere, dar numai atita timp cat, crede ca are in spate NATO respectiv SUA.
O chestie riscanta as spune eu, in contextul in care Trump mai are 6 ani de presedintie si se pare ca nu prea este incantat sa aibe trupe si investitii
in Europa.

Oricum, pentru ei Romania nu este un punct geostrategic defensiv, ci ofensiv, la care poate renunta usor...SUA nu va fi mai in pericol.
Si daca SUA isi va retrage trupele si tehnica din Romania, atunci sa mai vad cine va avea gura mare....

#496
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si ce crezi tu, ca trupele si tehnica SUA i-ar opri pe rusi sa bage batul prin gard intr-un mic conflict de "proba" ? Sunt convins ca nu.

#497
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Eu zic ca da... Rusii sunt curajosi numai cand au de face de altii mai mici ca ei. Sunt ca si jmekerul de cartier care atunci cand in discoteca apare un grup de interlopi dispare discret din zona... Posted Image
De fapt, inclusiv cand turcii i-au pus la punct in 2015 doborandu-le bombardierul, s-au multumit sa behaie. N-au existat represalii la adresa Turciei, Pentru ca, evident, sunt stat NATO... Posted Image

Edited by Wotan, 22 January 2019 - 22:03.


#498
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View PostPaz, on 22 ianuarie 2019 - 19:59, said:

...trupele si tehnica SUA i-ar opri pe rusi sa bage batul prin gard intr-un mic conflict de "proba"?

Parca ti-ai dori sa se intample.

Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se-ntample. Nu zic eu. E un proverb rusesc. Pentru mankurti.

#499
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostWotan, on 22 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Eu zic ca da... Rusii sunt curajosi numai cand au de face de altii mai mici ca ei. Sunt ca si jmekerul de cartier care atunci cand in discoteca apare un grup de interlopi dispare discret din zona... Posted Image
De fapt, inclusiv cand turcii i-au pus la punct in 2015 doborandu-le bombardierul, s-au multumit sa behaie. N-au existat represalii la adresa Turciei, Pentru ca, evident, sunt stat NATO... Posted Image
Ce de baliverne spui.

View PostMount_Yerrmom, on 22 ianuarie 2019 - 22:42, said:

Parca ti-ai dori sa se intample.
Parca ai bate campii.

Edited by Paz, 22 January 2019 - 22:50.


#500
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Putin traieste prea bine ca sa vrea sa se mai complice cu ceva razboi mai de anvergura, de aceea lasa in pace Ucraina.
El se multumeste doar sa ameninte pe Trump.

How ever, nu doresc se se declaseze vreun razboi in Europe pe timpul viatii mele.
Dupa mine, poa sa vina potopul...

Edited by WestPoint, 23 January 2019 - 01:59.


#501
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostWestPoint, on 23 ianuarie 2019 - 01:59, said:

How ever, nu doresc se se declaseze vreun razboi in Europe pe timpul viatii mele.

Sunt cativa dementi care abia asteapta. Si culmea, au si fatza de lemn ca sa acuze pe altii de rahatul din capul lor.

#502
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Romanii nu sunt rusofobi, a nu se confunda cu rusofobia cultivata de institutiile de stat prin mass-media.

Cu privire la agresivitatea Rusiei  , se vede ca nu au ocupat nici macar Rep. Moldova care abia daca mai are cca. mai putin de 1 milion de locuitori.

Chiar daca Rep. Moldova ar fi ocupata de Rusia, Ucraina tot nu ar fi ocupata decat in proportie neglijabila, in timp ce Romania ar fi total neinteresanta pentru Rusia.

#503
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

View PostInfinitty, on 23 ianuarie 2019 - 14:34, said:

Romanii nu sunt rusofobi, a nu se confunda cu rusofobia cultivata de institutiile de stat prin mass-media.

Cu privire la agresivitatea Rusiei  , se vede ca nu au ocupat nici macar Rep. Moldova care abia daca mai are cca. mai putin de 1 milion de locuitori.

Chiar daca Rep. Moldova ar fi ocupata de Rusia, Ucraina tot nu ar fi ocupata decat in proportie neglijabila, in timp ce Romania ar fi total neinteresanta pentru Rusia.
De ce-ar ocupa Republica Moldova? Au ocupat si Odessa unde românii europeni şi biruitori au desfiinţat liniile de troilebuz pentru a le monta în Constanţa. Stâlpii de iluminat au fost montaţi în Craiova.

#504
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pai tocmai ca nu vor dorii niciodata Ucraina cu cei 40 de milioane de ucraineni, din moment ce nu au dorit nici macar micuta si depopulata Rep. Moldova!

Rep. Moldova nu are nici armata si nici populatia Ucrainei si totusi Rusia si-a impus o frontiera pe Nistru pana in prezent.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate