Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Montare oglinzi electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Incearca sa vb cu: https://www.google.c...424!4d26.220976

#20
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Asa cum la unele modele de la acest tip de Fiesta, unii proprietari au dorit sa monteze proiectoare pt ceata si au gasit sub masina mufele de la instalatie/continuarea....asa si in cazul de fata....poate sa gaseasca in portiera ,mufele  de la oglinzile cu ,comanda electrica...

#21
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 bonygy, on 30 decembrie 2018 - 16:38, said:



Bine, mai, modernule... ramai cu antena ta Estate... aici discutam despre altceva nu despre ce isi permit unii sau altii.
Ma simt bine in Evul mediu...

Haha, credeam ca sint singurul nebun!
Iubesc antenele motorizate, ma fascineaza ca pe un copil. Am avut pe patrol.

#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 valecris16, on 23 ianuarie 2019 - 10:04, said:

Asa cum la unele modele de la acest tip de Fiesta, unii proprietari au dorit sa monteze proiectoare pt ceata si au gasit sub masina mufele de la instalatie/continuarea....asa si in cazul de fata....poate sa gaseasca in portiera ,mufele  de la oglinzile cu ,comanda electrica...

Asta sper si eu... cand da primavara, ma apuc de desfacut... pentru inceput, fetele de usi, sper sa gasesc acolo totul de-a gata, numai sa montez agregatele... si sa nu mai fie nevoie sa recurg la disectii amanuntite prin bord sau alte locuri...

#23
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Revin cu noutati despre oglinzile electrice pe care mi le doresc pe Fiesta.
Am cumparat din dezmembrari oglinzi si cablajele din portiere, switch, accesorii. Acum vreo 3 saptamani, m-am apucat de treaba.
De desfacut fetele la portiere nu a fost greu, am constatat ca nu exista mufele pentru oglinzi, asa cum speram... noroc ca aveam cablajele.
Surpriza: cablajele nu sunt compatibile cu instalatia masinii, nu se potrivesc mufele din caroserie... eram gata gata sa renunt.
Apoi, daca tot ma consolasem ca am luat o mica teapa cu achizitiile, mi-am spus ca nu ar strica sa ma gandesc la un circuit separat pentru oglinzi, prin modificarea cablajelor.
Asa ca... taiat, spanzurat, potrivit cablurile, conectat temporar si am reusit sa obtin "pe podea" oglinzile electrice.
Deocamdata fara degivrare, ma voi gandi ulterior si la asta, daca o voi face sau nu, ma rog, nu trebuie decat conectat un cablu unde trebuie.
Proba

Urmeaza "copy-paste" pe conserva...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d51xTa4hM08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bonygy, 11 May 2019 - 15:14.


#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Am reusit...
Dupa multe rugaminti adresate unor oameni care se laudau ca si-au facut, dar refuzat vehement, m-am apucat eu si am conceput instalatiile de la zero.
M-am bucurat ca am reusit sa "aliniez" noua instalatie cu cea existenta pe masina, fara sa trebuiasca sa gauresc sau sa modific alte chestii.

In fine. Proiectul a constat in a trage cabluri dintr-o portiera in alta, chiar pe traiectul celor existente deja, fara sa folosesc pini (nici nu aveam), ci bagat firele direct prin mufele din stalpi si portiere... asta a fost etapa in care m-am luptat cel mai mult, chiar cu asta am inceput.

Apoi, conectarea alimentarii, a oglinzilor, switch-ul, izolat cu simt de raspundere si proba...

Chiar imi place cum a iesit, cum functioneaza.

PS: inca nu am conectat degivrarea, am tras cablul, dar l-am lasat "in aer". Voi cere ajutorul unui electrician auto, nu vreau sa umblu eu la panoul de sigurante. Poate o fi simplu, dar nu vreau sa fac eu asta...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uXhShKOM31Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pff , ai dublat valoarea masinii Posted Image

#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 Baxon, on 18 mai 2019 - 23:43, said:

Pff , ai dublat valoarea masinii Posted Image
Chiar asa?

#27
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Apropo de lucrarea de mai sus.
Singura chestie pe care mai trebuie sa o fac este sa conectez degivrarea.
Am inteles ca asta se leaga la butonul de degivrare a lunetei.
Stie cineva mai multe detalii, cum, unde, mai exact?
Multumesc abticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate