Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

TV 4k 55" Sony sau Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Va salut dragi colegi.

În căutarea unui tv cu suport 4k și smart( doar netflix ma interesează) m-am oprit strict la aceste doua modele Sony 55XF7005, respectiv Panasonic TX-55FX600E.

Ceva posesori pe forum? Orice argumente pro și contra sunt binevenite.


#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Niciunul nu exceleaza la vreun capitol, asa ca mergi in vreun magazin si vezi care-ti place mai mult.

55XF7005 are panou VA, 55FX600 are panou IPS, deci Sony ar fi mai ok pe negru, Panasonic pe unghiurile de vizionare.

https://www.displays...rison/788a5b05b


Panasonicul ar avea avantajul a 5 ani de garantie, si cum tv-urile din ziua de azi sunt din ce in ce mai proaste, ar prinde bine.

https://panasonic5y.com/

Edited by iZet, 29 December 2018 - 15:29.


#3
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018
Eu as opta,in  acelas buget pentru un LG 55SK7900.

#4
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
fara lg, panasonic am acasa si desi este mai prost ca smart decat lg-ul este mult mai bun la capitolul Imagine,pana la urma asta ma intereseaza ca la asta ma uit,la imagine !

Problema de smart a Panasonicului am rezolvat-o cu un Chromecast care efectiv..e tot ce iti trebuie !

#5
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Strict dintre cele doua: 55XF7005 pentru ecran cu panel VA.
Un Samsung cu OS Tizen si ecran VA ar fi o alegere mai echilibrata: functii smart + imagine.

View Post64-bit, on 29 decembrie 2018 - 16:48, said:

Eu as opta,in  acelas buget pentru un LG 55SK7900.

IPS-urile RGBW au cam cea mai prosta imagine, iar rezolutia e defapt 3K + ceva pixeli albi.

#6
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Bine v-am regăsit și la mulți ani dragi colegi .

Mulțumesc tuturor pentru răspunsurile acordate. Mulțumesc foarte mult și colegului iZet pentru specificațiile panelurilor. Intrader, garanția de 5 ani este un mare plus în ziua de azi.

Nu ma interesează decat Sony și Panasonic. Poate mi-ar face cu ochiul și un Sharp dar fără ceilalți producatori.

Toate cele bune.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Tu esti din aceia cu made in Japonia, Sony, Panasonic, Sharp - vise ... cu panouri chinezesti sau de la LG, Samsung asamblate in Europa de Est sau Turcia ( Sharp - Vestel) .

#8
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Ai vb sa nu adormi. Ești foarte prost informat dar te crezi mare deștept. Culcă-te la loc. Somn ușor

Edited by dedes777, 04 January 2019 - 11:00.


#9
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Ti-ai si gasit cu cine sa faci pe "marele destept".

In primul rand ca selectia ta denota "proasta informare" cum iti place tie sa zici sau necunoasterea.

In afara ca sunt branduri japoneze filosofiile lor sunt fundamental diferite. Panasonic tinde spre o imagine fidela , pentru pasionati, cu reglaje de calibrare extrem de multe si bine implementate,pe cand Sony tinde spre procesare cat mai multa, uneori le iese dar rezultatul final e departe de o imagine de referinta.  De altfel controalele lor de calibrare sunt superficiale si slab implementate.

Majoritatea acestor tv folosesc panouri coreene sau chinezesti asa cum spunea colegul MD, mult mai informat ca tine de altfel, si sunt produse in Europa pentru poata europeana.

Multe dintre ele, de buget, sunt facute de Vestel Turcia pe sasiuri comune.

Sharp ca si marca de tv nu mai exista asa cum o stiau unii de acum niste multi ani.

Edited by AndreiNR, 04 January 2019 - 11:14.


#10
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Ai scris atât dar nu ne-ai spus nimic nou. Altceva?

#11
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu te erija "in grup". Nu esti pe forumul lu' ma(-)tale si mai citesc si altii pe-aici.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asta-i sigur topic deschis la plesnelala ,n-are cineva cu cine sa se dea viteaz.....

#13
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Nu este la nicio plesneala doar ca sunt și mulți "deștepți" pe aici care cred ca dețin informații ultra secrete. Sunt și oameni normali pe forum, dovada sunt postările serioase de la începutul topicului.În fine, am încheiat discuțiile cu persoanele menționate iar de acum înainte postările lor vor fi ignorate. Have fun

Edited by dedes777, 04 January 2019 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate