Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Sfat achizitie casca integrala moto

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Salutare!
Tocmai ce mi-am luat o motoreta, Honda NC 750X, si vreau sa imi cumpar si o casca. Restul echipamentului, geaca, manusi etc. o sa merg in magazine sa le probez si le cumpar direct de acolo.
Dar consider ca la casca trebuie sa fiu ceva mai atent asa ca poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi.
Ce ma intereseaza la o casca este sa aiba o aerisire cat mai buna, sa aiba ochelari de soare si sa ii pot pune un sistem de cominicatie.
Ma gandesc ca de protectie nu mai trebuie sa imi fac griji daca sar de 700-800 lei.

Am cautat si eu pe net reviewuri si am ales cateva casti:

https://www.motoemot...-air-solid.html
https://motodiscount...nk-Negru-Lucios
http://www.shop4moto...-fg-17-ohama-39
https://motodiscount...nlock-Negru-Mat
https://bikermag.ro/...e-rubatone.html

Acum unele dintre ele sunt din plastic altele sunt din fibra de sticla. Unele dintre ele au pinlock altele nu au.
Care dintre ele considerati ca este cea mai buna alegere pentru mine? Pozitia pe motocicleta este destul de dreapta.
Multumesc anticipat!

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
OFF

Sa o stapanesti sanatos.
E primul motor?Posted Image

#3
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@Wzzz  Multumesc. Am mai avut una de la Yamaha, FZ6N. Dar nu am tinut-o prea mult, era cam puternica pentru un incepator. Ceva pareri despre castile mentionate?

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Din lista ta eu am AGV K3 SV, dar am ales versiunea Rossi Tartaruga Replica. Aerisirea e extrem de buna, are pinlock, viziera are si o pozitie "city" pt cand mergi la viteze mici in oras (utila daca n-ai pinlock), ochelari de soare, dar sa stii ca nu sunt cine stie ce ochelarii aia. Am si o casca de rezerva, o Nishua neagra, aia are niste ochelari excelenti, dar am renuntat la ea si am luat-o pe asta super colorata pt ca am avut 1 accident si 3 close encounters, in conditiile in care nu mai am varsta de nebunii pe o roata si merg cat pot de legal si defensiv. De fiecare data soferii respectivi mi-au spus ca nu m-au vazut, dar de cand o am pe asta super colorata, n-am mai avut probleme. Dpdv aspect una neagra cu vizor intunecat e ceva aparte, dar dpdv functional si safety e un mare no no.

Din experienta proprie, nu comanda pe net casca fara s-o fi incercat in magazin macar 20-30 minute. Inainte de AGV imi luasem o Shark Skwal 2, aia faina cu LED-uri, am probat-o in magazin, am vazut ca sta ok pe cap, i-am dat jos abtibildele si am plecat cu ea pe cap direct din magazin. 40 minute mai tarziu ma intorceam cu dureri de cap. Din fericire cei de la magazin au acceptat sa ma lase sa-mi aleg altceva, am ales AGV-ul si m-au lasat sa stau cu ea pe cap in magazin cam 30 minute. Prin urmare, cum iti alegi restul echipamentului, adica in magazin, alege-ti si casca tot asa.

Din lista ta stiu ca Scorpion-urile sunt in general ok, dar e bine sa eviti castile cu prea multe briz-briz-uri pe ele pt ca vor afecta zgomotul la viteze mari. HJC-ul ala e interesant, dar nu vad sa aiba ochelari de soare.

#5
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@Lowrider  Multumesc de sfat! Am fost in 3-4 magazine si am probat cateva casti. HJC si AGV nu prea erau expuse, deci nu am avut cum sa probez. Dar Shark, Scorpion si Icon am probat. Initial eu ma uitam la Scorpion EXO 510 dar nu imi venea bine, ma incomoda in zona urechilor. In Scorpion EXO 1400 m-am simtit foarte bine. Am probat si de la Shark, Skwal 2 si Spartan, in ambele m-am simtit foarte bine. Toate castile, pe care le-am probat, le-am tinut aproximativ 15 minute pe cap. Am probat si Icon Airflite dar pe asta am tinut-o putin pe cap pentru ca nu avea pinlock.
Stiu ce zici in privinta culorii, e mai bine sa fie mai colorata. La EXO 510 ma uitam la una cu grafica, avea mult galben fosforescent. Dar aia era 800-900 lei, asta sunt ceva mai scumpe.

Scorpion EXO 1400 este 1200 lei simpla si Shark Spartan este 1100 lei simpla ,daca vreau si grafica mai trebuie sa pun cateva sute de lei in plus si deja sunt peste buget. Probabil ca o sa imi iau pe alb. Si probabil ca o sa imi iau una dintre astea doua pentru ca cea de la HJC nu are ochelari si nici loc de sistem de comunicatii, nici cea de la AGV nu prea permite montarea unui sistem de comunicatii plus ca asta pare sa fie si pentru un motor ceva mai sport, unde stai mai aplecat si cea de la Icon nu are pinlock.
In schimb cea de la Scorpion si ce de la Shark au absolut tot ce imi doresc eu de la o casca si pe astea doua le-am si probat si ma simt bine cu ele pe cap.

Deci, in concluzie, care credeti ca este o varianta mai buna, Scorpion EXO 1400 sau Shark Spartan?
https://www.motoemot...-air-solid.html
https://motodiscount...artan-Blank-Alb

Am mai gasit una, HJC IS-17, dar nu am probat de la HJC si nu stiu cum vin dar credeti ca este de luat in calcul? Pe asta o pot lua si mai colorata.
http://www.shop4moto...is-17-uruk-3580

Edited by andreidinca93, 29 December 2018 - 17:53.


#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
AGV-ul permite intercom fara probleme, am un BT-S2 luat de pe Gearbest si a mers instalat in locasele prevazute pt asta. La viteze de oras e ok asa ceva, dar daca ai trecut de 80-100 kmh incolo, poti sa uiti de convorbiri telefonice in mers, in special pe un naked. Chiar si castile considerate silentioase vor fi relativ zgomotoase de la 100 kmh in sus. Vorbim de casti din zona 100-300 euro, nu de Schuberth C3 Pro, Shoei Neotec sau alte nebunii care bat spre 1000 de euro. Eventual pe touring-uri cu parbriz inalt ce poti sa zici ca esti cat de cat protejat si n-ai neaparat nevoie de dopuri la drum lung. Oricum, zgomotul in casca e o chestie subiectiva si aceeasi casca poate sa fie super ok pt tine, dar zgomotoasa pt altcineva care are o alta forma a capului.
HJC-ul ala e fain si l-am tot vazut prin articolele despre casti silentioase. Din cate stiu, de vreo 2 ani au si ei un windtunnel propriu unde-si testeaza castile, deci ar trebui sa fie ok si dpdv zgomot si dpdv al turbulentelor cand intorci capul la viteze mai mari (wind buffeting-ul e o problema mai ales la castile cu briz-briz-uri pe ele).
Intre Scorpion si Shark as tinde sa merg spre Scorpion pt ca am un amic cu un Exo 920 (parca) si m-a impresionat dpdv dotari in zona aia de pret, iar el e super incantat de cat de silent e, mai ales ca e flip-up. Cu Shark am o relatie de love-hate pt ca desi mereu sunt impresionat de calitatea materialelor si de ideile lor (vezi LED-urile de pe Skwal-uri), inca n-am gasit una care sa-mi stea bine pe cap. Am scris mai devreme ca am crezut ca am gasit acel Skwal 2, dar s-a dovedit ca a fost doar o impresie, mai mult wishful thinking. Probabil folosesc un anumit template pt forma castilor, care nu se potriveste cu forma capului meu.

LE: corectat typo

Edited by Lowrider, 29 December 2018 - 21:29.


#7
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
O sa merg in magazin sa le probez si pe astea de la AGV si HJC sa vad cum ma inteleg cu ele. Ideea e ca mie mi-a venit foarte bine Shark Spartan, poate cel mai bine.
Initial eram setat pe Scorpion EXO 510 care, din specificatii, avea tot ce-mi doream eu de la o casca dar cand am probat-o nu se potrivea deloc cu forma capului meu.
Am fost la bikermag si acolo am probat Scorpion EXO 510 si 1400, Icon Airflite si una de la Shark dar nu mai stiu modelul, cred ca era unul mai vechi. Baiatul/angajatul de acolo mi-a recomandat si el tot EXO 510, fara sa ii zic ca o vreau pe aia, dar efectiv nu imi venea bine. In schimb EXO 1400 imi venea foarte bine.
Am fost si la motodiscount dar baiatul/angajatul de acolo mi-a recomandat Shark Skwal 2 in loc de EXO 510, dupa care a zis ca au o promotie mai avantajoasa la Spartan si ca aia e si mai buna. Mi-a zis ca sunt mai bune castile de la Shark fata de cele de la Scorpion. A zis ca sunt mai atent lucrate, au materiale mai bune. Ce-i drept Shark Spartan mi-a venit foarte bine se potrivea cu forma capului meu si avea un interior mai placut comparat cu cel de la Scorpion dar aveau expus doar EXO 510 nu si 1400.
Nici unul dintre magazine nu avea si Spartan si EXO 1400 deci nu as putea sa zic care imi venea mai bine pentru ca ambele s-au potrivit cu forma capului meu.
Ambii angajati au fost amabili si au incercat sa ma ajute dar am primit doua sfaturi total opuse.

@Lowrider  Asta e sistemul de comunicatii pe care il ai tu? https://www.gearbest.com/motorcycle-parts/pp_264924.html?wid=1433363

Mai aveti ceva sfaturi in legatura cu castile mentionate de mine sau alte sugestii?
Scorpion EXO 1400, Shark Spartan sau HJC IS-17?

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ala e, dar ma tenteaza sa-mi iau generatia urmatoare, pt ca au rezolvat cea mai mare problema: o singura mufa pt casti si pt incarcare. Calitatea lipiturii mufei pe placa de baza e execrabila, a trebuit sa-l desfac si sa-l relipesc pt ca de la scos si bagat ba mufa audio, ba mufa de incarcare, se desprinsese dupa numai cateva saptamani. Acum sta bine, dar daca nu aveam posibilitatea sa-l repar, il aruncam la cos aproape nou. Generatia mai noua are mufe separate pt incarcare si pt casti, ar trebui sa reziste ceva mai mult. La 30 euro nu-l poti compara cu un Sena dpdv al calitatii constructiei, asta e clar.

#9
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Pana la urma am comandat Shark Spartan, alba. Si am comandat-o chiar de la magazinul in care am probat-o, motodiscount, unde angajatii au fost foarte amabili(sau cel putin cel cu care am discutat eu) Si la bikermag si motostation am dat peste oameni amabili.

Va multumesc pentru sfaturi! Un an nou fericit!

Revin cu impresii cand reusesc sa dau si eu prima tura.

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
S-o stapanesti sanatos si sper sa nu fie nevoie sa-si faca treaba pe partea de protectie la impact. Asfalt uscat si bucura-te si de casca si de Honda aia faina :)

#11
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Revin cu un review la casca. Am returnat-o! Am facut o comanda la motodiscount, destul de maricica, am luat casca, ulei de motor, filtru motor, filtru transmisie, filtru aer, cheie filtru motor, tankpad, stander si manusi de iarna. Casca pe care am primit-o a fost cea expusa, am fost la motodiscount sa dicut cu ei si au acceptat sa mi-o schimbe. Cea pe care am primit-o la schimb, sunt convins ca nu a fost nici ea noua. Stickerul de la spate unde era specificata marimea era jupuit pe margini, lipiciul de pe sticker era negru si scartaia groaznic cand o puneam pe cap sau o scoteam sau daca o atingeam in partea stanga. Asa ca am returnat-o.
Am fost in mai multe magazine sa probez casti, sa vad care imi vine bine pe cap, si cele de la AGV imi veneau ca turnate. Voiam sa cumpar un AGV K1 de United Motors. Dar parca tot voiam una care sa aiba si ochelari de soare. Si pana la urma am gasit chiar pe site la AGV, K5 S, la reducere 40%, nu am mai stat pe ganduri si am comandat-o. A venit in mai putin de o saptamana si a venit exact cum ar fi trebuit sa vina o casca noua. Nedesfacuta, cu accesoriile atasate de casca, nu rupte si puse in cutie ca alea de la Shark, nu cu pretul pus pe viziera si dupa aia jumulit, cum era cea de la motodiscount, intr-o conditie excelenta, cum ar trebui sa fie o casca NOUA. Sunt foarte multumit de ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate