Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ventilator cu recuperare de caldura

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salut! Stiu ca subiectul acesta a mai fost atins pe forum, dar, din pacate, sunt o multime de aspecte care nu au fost lamurite. De aceea imi propun eu, prin acest topic, sa incercam sa le lamurim.
   Concret: m-am mutat de cateva luni in casa noua, casa ce a fost construita de "dezvoltator". Pentru ca stiu ca aerul din casa e foarte important pentru calitatea vietii, am studiat problema ventilatiei cu recuperare de caldura. Deoarece ventilatia centralizata presupune o multime de conducte si se poate face doar din proiectare, ma intereseaza varianta de ventilatoare DESCENTRALIZATE cu recuperare de caldura. Ma intereseaza in special in dormitoare, unde se simte un aer viciat dimineata.  Producatorii le lauda la maxim, dar as vrea sa aflam si parerile celor care le-au incercat si au vazut plusurile/minusurile lor.    Am cateva nelamuriri:

1. Ce se intampla cand umiditatea aerului e foarte mare (dupa cateva zile ploioase), prin fluxul continuu se va crea si inauntru o atmosfera umeda? Dar cand aerul e (prea) uscat afara?

2. Care e randamentul real al unui asemenea aparat (producatorii zic peste 90%, dar clar ca nu e asa)? Daca, sa zicem, in casa ai 23 grade si afara -10, la ce temperatura iti introduce aerul? Nu se raceste camera astfel incat sa creeze disconfort in noptile friguroase?

3. Daca sunt vecini care fac foc cu lemne, nu iti va introduce fum in casa?

4. Care ventilator e mai recomandat, cel cu doua motoare care functioneaza in paralel (gen Prana 150) sau cele care merg alternativ admisie/evacuare?

5. Noaptea nu e deranjant zgomotul?

Poate ca sunt colegi de forum care mai au nedumeriri, asteptam lamuriri din partea celor care au testat asa ceva!
Multumesc!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
https://forum.softpe...are-de-caldura/

#3
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
arg, acolo se discuta despre ventilatia centralizata. Cred ca e necesar sa discutam separat si despre cea descentralizata.

#4
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Pentru initiator uitate la CASA BUHNICI si o sa iti lamuresti problema

#5
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Casa Buhnici are ventilatie centralizata. In plus, acolo e un sistem foarte complex si scump. Eu intreb aici de lucruri mai "normale".

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 andy18v, on 28 decembrie 2018 - 16:33, said:

... "normale".

O sa ai doar ,,interpelări " ca mai sus, daca nu pui poze cu modele, ori link spre produse.

#7
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
https://www.emag.ro/...ASAAEgJZ7_D_BwE

#8
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Eu am montat astfel de ventilator cu recuperere de caldura, la un punct de lucru aflat intr-un spatiu comercial vechi, pentru ca prin instalatiile de incalzire vechi si dezafectate am niste scurgeri de gaze toxice (monoxid de carbon)
Are posibilitatea sa reglezi turatia ventilatoarelor si debitul de aer la gurile de admisie.

Attached Files



#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
4. Nu lua model care merge alternativ. Randamentul maxim teoretic e de 50%, chiar si pt o recuperare de 100% a caldurii aerului care circula prin aparat. Asta pt ca doar jumatate din aer va circula prin aparat. Cealalta jumatate va iesi si va intra in/din casa pe unde va putea. Cand baga aer in casa, acelasi volum de aer va iesi din casa pe te si miri unde (pe langa garnitura de la usa, pe scurgerea de la chiuveta, prin copexul instalatiei electrice etc iar cand scoate aer din casa, la fel, iti va intra necontrolat in casa un volum egal de aer.

Ar putea functiona doar pereche si sa fie sincronizate push-pull dar ma indoiesc ca au posibilitatea asta. Sau au?

Dpmdv, problema majora cu ventilatia e ca se merge doar in extreme. Ori nu ai deloc, ori ai nu stiu cate schimburi pe ora. Dpmdv un schimb la 2 ore (noaptea) e suficient si costul cu incalzirea acelui volum de aer e nesemnificativ, comparand cu costurile unui recuperator.

Edited by underb, 28 December 2018 - 19:20.


#10
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 underb, on 28 decembrie 2018 - 19:15, said:

4. Nu lua model care merge alternativ.

Dpmdv, problema majora cu ventilatia e ca se merge doar in extreme. Ori nu ai deloc, ori ai nu stiu cate schimburi pe ora. Dpmdv un schimb la 2 ore e suficient si costul cu incalzirea acelui volum de aer e nesemnificativ, comparand cu costurile unui recuperator.

Sa inteleg ca un model care merge continuu (scoate si baga in acelasi timp) e mai bun?
Referitor la partea cu schimburile, un ventilator cu recuperare de caldura inlocuieste la viteza minima (recomandata) 25 mc/h. Asta inseamna ca la o camera de 20mp si inaltime 2.5m se schimba volumul de aer o data la 2 ore, cum spui tu.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 andy18v, on 28 decembrie 2018 - 16:25, said:

arg, acolo se discuta despre ventilatia centralizata.
Nu-i adevarat, n-ai citit topicul.
Acolo vei gasi feedback foarte util de la utilizatori de sisteme DESCENTRALIZATE, de la cele foarte scumpe (Meltem) la cele mai ieftine (Prana).

 andy18v, on 28 decembrie 2018 - 16:25, said:

Cred ca e necesar sa discutam separat si despre cea descentralizata.
Inca un topic, intr-o alta sectiune, care o sa se piarda in stufarisul forumului.
Macar puteai sa-l pui in aceeasi sectiune cu celalalt si sa-i fi dat un titlu din care sa rezulte clar ca ti-ai propus sa ne lamuresti despre sistemele DESCENTRALIZATE.

#12
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
kolfleading, fara suparare, dar in topicul de care zici sunt 50 de pagini. Iar in cele 50 nu se gasesc raspunsuri la toate intrebarile mele, ci niste informatii haotice. In felul asta, nu avem voie sa mai deschidem niciun topic NICIODATA, deoarece " s-a mai discutat candva, undeva pe forum". Posted Image  Nicaieri nu exista niste informatii clare, grupate, despre subiectul acesta care ne preocupa pe tot mai multi.  Cred ca daca exista interes, e de preferat sa existe 10 topicuri separate, decat unul in care 2-3 persoane fac schimb de pareri si atat. De exemplu, dupa ce citesti 2-3 pagini pe topicul de care zici, nu cred ca are rost sa citesti mai departe in speranta ca pe la pagina 48 vei gasi ceva posibil util.
   Daca nu e unde la sectiunea care trebuie, rog pe cine stie (eu nu stiu) sa il mute. Multumesc!

Edited by andy18v, 28 December 2018 - 20:02.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
ideea era sa arunci un ochi acolo, pentru documentare.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 underb, on 28 decembrie 2018 - 19:15, said:

4. Nu lua model care merge alternativ. Randamentul maxim teoretic e de 50%, chiar si pt o recuperare de 100% a caldurii aerului care circula prin aparat. Asta pt ca doar jumatate din aer va circula prin aparat. Cealalta jumatate va iesi si va intra in/din casa pe unde va putea. Cand baga aer in casa, acelasi volum de aer va iesi din casa pe te si miri unde (pe langa garnitura de la usa, pe scurgerea de la chiuveta, prin copexul instalatiei electrice etc iar cand scoate aer din casa, la fel, iti va intra necontrolat in casa un volum egal de aer.

Ar putea functiona doar pereche si sa fie sincronizate push-pull dar ma indoiesc ca au posibilitatea asta. Sau au?

Dpmdv, problema majora cu ventilatia e ca se merge doar in extreme. Ori nu ai deloc, ori ai nu stiu cate schimburi pe ora. Dpmdv un schimb la 2 ore (noaptea) e suficient si costul cu incalzirea acelui volum de aer e nesemnificativ, comparand cu costurile unui recuperator.
nu il poti automatiza cu o priza inteligenta?

#15
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Pentru ca folosesc astfel de instalatii, am sa spun cate ceva:
Parerea mea este ca orice fel de ventilatie a aerului pe timpul somnului trebuie sa fie inchisa.(fie ea si cu recuperare de caldura, deci cu diferente mici de temperetura intre aerul din incapere si cel ce intra prin ventilare)
Ventilare cu recuperare de caldura, implica instalatie de absortie a aerului viciat cu introducere de aer curat.
Referitor la randament, cel prezentat in datele tehnice poate fi corect, cu precizarea ca poate ramane constant atata timp cat nu intrerupi incalzirea incaperii pe perioada functionarii instalatiei de ventilare!
Nu ai cum sa absorbi fum (nici aer viciat din cel pe care il evacuezi), daca respecti minimul de coditii de efectuare a instalatiei,
Atasez o imagine cu instalatiea postata anterior,
Pentru ca nu este primordial esteticul, am folosit tevi de polipropilena de 125 izolate cu vata minerala (doar tevile ce fac legatura dintre aparat si interiorul camerei aerisite, cele de la aparat catre exterior nu necesita izolare termica!)
Se observa si diferenta intre gurile de captare si evacuare!

Attached Files


Edited by focuscsv, 28 December 2018 - 23:38.


#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 unbrutus, on 28 decembrie 2018 - 20:38, said:

nu il poti automatiza cu o priza inteligenta?
Cu priza nu pt ca nu poti sa controlezi ce face fiecare, daca baga sau scoate. In schimb cred ca pot fi facute unul master si celalalt slave sa mearga in tandem in regim push-pull. Partea cu ventilatoarele e simplu de realizat. Alimemtezi slave-ul de la master si inversezi firele daca e in cc. Restul, daca mai sunt si clapete care se inchid si asa mai departe, poate fi complicat de realizat pt un amator cu zero cunostinte de electronica iar cineva care are habar trebuie sa vada aparatele.

 andy18v, on 28 decembrie 2018 - 19:21, said:


Sa inteleg ca un model care merge continuu (scoate si baga in acelasi timp) e mai bun?
Referitor la partea cu schimburile, un ventilator cu recuperare de caldura inlocuieste la viteza minima (recomandata) 25 mc/h. Asta inseamna ca la o camera de 20mp si inaltime 2.5m se schimba volumul de aer o data la 2 ore, cum spui tu.
Da. Are eficienta dubla pt ca nu creste presiunea in casa cand baga aer de afara, presiune care se egalizeaza cu exteriorul iesind mecontrolat aer cald din casa si nici nu scade presiunea in casa cand scoate aer, aer inlocuit necontrolat de aer rece de afara. De gasit drumul in casa isi gaseste aerul de afara intotdeauna cand exista diferenta de presiune interior/exterior ca nu exista casa ermetica.
Uite ca am aproximat bine chestia cu 2 ore. Mi se pare o valoare de bun simt.

Focuscv, interesant ce ai facut. Eu am un pitic cu tubulatura pe admisie. Pt mine tot ce e tubulatura=magnet de bacterii si alte mizerii chiar si cu mama filtrelor. Pe evacuare nu ma intereseaza.

La un mom dat m-am mai gandit la un sistem de recuperare indirecta. Adica sa incalzesc "ceva" cu aerul viciat, o camera sau dependinta care nu are nevoie de aer curat si sa incalzesc aerul admis fara schimb de caldura. Practic sa mut consumul sursei de caldura care ar incalzi acea camera inspre incalzirea aerului admis. Gen sa scot aerul viciat in garaj sau altceva de genul. Iarna ar fi ok. Din pacate vara as pierde energie in felul asta.

Mai aveam o idee sa folosesc holul pe post de plenum, sa bag aer proaspat incalzit pe hol si sa trag in camere de pe hol. Problema e ca trebuie comfectionat un silencer intre camera si hol. Un simplu ventilator lasa zgomotul sa treaca. Silencerul, daca ar fi mic, ar fi o adevarata capcana pt praf iar mare si usor de curatat, ar fi inestetic.

In alta ordine de idei, revin la ce am scris in alt post. Costurile inst de ventilatie cu recuperare nu sint intotdeauna amortizate de energia recuperata.
Ca sa incalzesti aerul de afara la temperatura camerei consumi f putina energie. Facusem la un mom dat un calcul pt 1mc la dT de 1°C care putea fi aplicat osor la orice debit si doferenta de temperatura. In principiu un bec iti incalzea aerul admis pt un schimb la 2 ore intr-o camere normala.

Edited by underb, 29 December 2018 - 00:16.


#17
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
underb, nu inteleg exact ce vrei sa spui aici: "Ca sa incalzesti aerul de afara la temperatura camerei consumi f putina energie"? Ce metoda mai ieftina decat ventilatorul cu recuperare ar fi?

Edited by andy18v, 29 December 2018 - 00:49.


#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca nu uit, revin maine cu calculul pt incalzirea cu 1 grad celsius al 1 metru cub de aer.
Ce am vrut sa zic e ca uneori, in cazul debitelor mici e mai ieftin sa ventilezi fara recuperare de caldura si sa incalzesti aerul tinand cont de costul unei instalatii cu recuperare de caldura.

Edited by underb, 29 December 2018 - 02:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate