Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Foliere auto

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Salut,

Sarbatori Fericite sa aveti, si multa sanatate in Noul An.

O intrebare mica as avea la voi:ce parere aveti de folierile auto?

E recomandat sa foliezi masina,sau, sa o vopsesti de la zero?

Am un break, cu mici puncte de rugina, pe ici, pe colo, nu e un capat de tara, si ma gandeam ca dupa ce ies din iarna asta, ori sa o vopsesc, ori sa o foliez...intrebare e:avand acele puncte de rugina, inainte de a o folia, trebuiesc rezolvate?

In timp cum s-ar comporta folia,sau, ar fi mai ok vopsirea masinii?

Ceva posesori de masini foliate printre noi,ceva pareri?

Multumesc,

Andrei

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
o sa infloreaca rugina pe folie, ca la ea acasa.

Edited by arg, 25 December 2018 - 00:41.


#3
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View Postarg, on 25 decembrie 2018 - 00:41, said:

o sa infloreaca rugina pe folie, ca la ea acasa.
Inteles...ma gandesc ca daca rezolv cu rugina, tot vopsitul clasic ar fi o solutie...

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Daca foilerea unei masini ar fi avantajoasa fata de o vopsire,iti garantez ca fabricantii ar fi ales aceasta solutie,sau si aceasta solutie.
Eu consider folierea mai degraba un capriciu,nu o necesitate,care se foloseste pentru ca exista nu pentru ca-i eficienta.
Mai exista si partea cu acoperirea carentelor caroseriei.

Edited by adisz, 25 December 2018 - 00:43.


#5
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View Postadisz, on 25 decembrie 2018 - 00:42, said:

Daca foilerea unei masini ar fi avantajoasa fata de o vopsire,iti garantez ca fabricantii ar fi ales aceasta solutie,sau si aceasta solutie.
Eu consider folierea mai degraba un capriciu,nu o necesitate,care se foloseste pentru ca exista nu pentru ca-i eficienta.
Mai exista si partea cu acoperirea carentelor caroseriei.
Recunosc,am vazut ceva poze, si arata super folia pe masina.
Eram in balanta, foliere sau vopsire.

Multumesc pentru reply.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
din cate stiu eu folia se foloseste ca sa schimbi culoarea.

#7
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View Postarg, on 25 decembrie 2018 - 00:49, said:

din cate stiu eu folia se foloseste ca sa schimbi culoarea.
Nu as schimba culoare, nu vreau sa trec pe la R.A.R, sau mai stiu eu pe unde, pentru chestii birocratice...Ma gandeam cu foliatul sa-i asigur imagine, sa arate bine, sa fie de durata, s.a.m.d.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sa arate bine da, de durata... nu cred.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
depinde ce masina ai. probabil ai observat pe youtube la cei care au masini scumpe ca si-au infoliat masina. e normal daca ai nu stiu ce tip de Ferrari sa o protejezi ca sa o vinzi candva.majoritatea isi pun transparente ca sa ramana culoarea masinii. am vazut pe la noi ca era moda asta acum cativa ani cu negru ala mat sau ceva de genul.

nu stiu cat costa toata operatia asta si nici nu stiu ce masina ai tu. sau cat vrei sa o tii, sau cat de mult iti pasa daca se observa 3 puncte de vopsea sarite..
foliile au rolul de a proteja si  unele sunt chiar cu "self heal", adica se "vindeca" singure.

Edited by bobitad, 25 December 2018 - 01:37.


#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
daca a luat-o rugina masina aia nu mai este de tinut. o mai tii 1-2-3 ani si aia e.

asa ca nu merita nici revopsire totala si as zice ca nici foliere. o carpesti pe unde a luat-o rugina si aia e.

folierea creeaza destul de des probleme, se desprinde de la inghet dezghet solutia de la spalatorii etc

#11
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View Postbobitad, on 25 decembrie 2018 - 01:32, said:

depinde ce masina ai. probabil ai observat pe youtube la cei care au masini scumpe ca si-au infoliat masina. e normal daca ai nu stiu ce tip de Ferrari sa o protejezi ca sa o vinzi candva.majoritatea isi pun transparente ca sa ramana culoarea masinii. am vazut pe la noi ca era moda asta acum cativa ani cu negru ala mat sau ceva de genul.

nu stiu cat costa toata operatia asta si nici nu stiu ce masina ai tu. sau cat vrei sa o tii, sau cat de mult iti pasa daca se observa 3 puncte de vopsea sarite..
foliile au rolul de a proteja si  unele sunt chiar cu "self heal", adica se "vindeca" singure.
Passat B 5.5, 2005.
As tine masina mult si bine, sa moara la mine,sau, pana cand pot circula cu ea(adica daca nu baga astia taxe mari, masina fiind 2.0 TDI, 136 caluti, cu DPF,E4).
Imi pasa destul de mult, nu as vrea sa aiba/sa se vada rugina sau alte defecte.

View Postbossake, on 25 decembrie 2018 - 01:33, said:

daca a luat-o rugina masina aia nu mai este de tinut. o mai tii 1-2-3 ani si aia e.

asa ca nu merita nici revopsire totala si as zice ca nici foliere. o carpesti pe unde a luat-o rugina si aia e.

folierea creeaza destul de des probleme, se desprinde de la inghet dezghet solutia de la spalatorii etc
Multumesc de sfat.

Edited by NumbAnn, 25 December 2018 - 01:56.


#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Am avut eu, doua masini foliate. Una am facut-o aici in Romania, ca nu se potrivea cu culoarea de pe talon, fiind alta masina :D. A tinut vreo 3 ani, cred, pana cand a inceput sa se despinda pe la aripi, etc. Dar nici n-am avut grija de ea, ce-i drept. A doua am cumparat-o foliata, negru mat, era la moda prin 2010. Aia era facuta in UK, si a tinut foarte bine chiar, se vedea diferenta de calitate.
Dar, ca idee generala, nu merge sa faci toata masina. Eventual, cauta folie la culoarea caroseriei, repara unde are rugina si foliaza numai elementele alea, ca sa iesi mai ieftin decat vopsitul. Masina in intregime, nu cred ca merita. Sau eventual, ca sa o foliezi cu ceva de calitate, si sa platesti manopera profesionala, nu cred ca iesi departe de vopsit.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Linistit revopseste masina, daca intentionezi s-o mai ti o vreme ( vopsitul integral te costa mai putin decat vopsirea pe elemente ) . Folia auto e buna pt taximetristii care au culoarea masinii , alta decat culoarea ceruta ( in f-tie de judet ) .

#14
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View PostBaxon, on 25 decembrie 2018 - 09:56, said:

Linistit revopseste masina, daca intentionezi s-o mai ti o vreme ( vopsitul integral te costa mai putin decat vopsirea pe elemente ) . Folia auto e buna pt taximetristii care au culoarea masinii , alta decat culoarea ceruta ( in f-tie de judet ) .
Multumesc.

View Postwiseguy76, on 25 decembrie 2018 - 07:04, said:

Am avut eu, doua masini foliate. Una am facut-o aici in Romania, ca nu se potrivea cu culoarea de pe talon, fiind alta masina Posted Image. A tinut vreo 3 ani, cred, pana cand a inceput sa se despinda pe la aripi, etc. Dar nici n-am avut grija de ea, ce-i drept. A doua am cumparat-o foliata, negru mat, era la moda prin 2010. Aia era facuta in UK, si a tinut foarte bine chiar, se vedea diferenta de calitate.
Dar, ca idee generala, nu merge sa faci toata masina. Eventual, cauta folie la culoarea caroseriei, repara unde are rugina si foliaza numai elementele alea, ca sa iesi mai ieftin decat vopsitul. Masina in intregime, nu cred ca merita. Sau eventual, ca sa o foliezi cu ceva de calitate, si sa platesti manopera profesionala, nu cred ca iesi departe de vopsit.
Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate