Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Abuz Factura Digi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

De cativa ani tot vorbeam cu cineva care avea numar din strainatate, gratuit. Luna trecute mi-a venit ditai factura cu cost suplimentar, zic sa ii sun. Ei imi zic ca omul cu care vorbeam s-a portat in alta retea, ceea ce nu a facut. Apoi mai verifica oamenii de la Digi si zic ca intre timp au crescut tarifele pentru tara aia.

Zic, bine, dar trebuia sa ma anuntati printr-un SMS de faptul asta, ca asa e normal, nu maresc tarifele cum li se scoala lor fara a-mi oferi optiunea de a rezilia contractul.

Ma rog, nu am dat-o la capat cu cei de la call centre. Ce as mai putea face?

Mersi mult.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Ai un numar de sesizare?

Ce abonament ai si in ce tara ai vorbit?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ce resurse ai tu? Cu ce retele ai moka in strainatate?

Nu ai primit vreo notificare in ultimul timp ca tarifele cu unele retele se modifica? Asa am citit pe undeva eu.

Ia verifica aici tariful
https://www.digiroma...-internationale
introdu nr tau si al destinatarului

Edited by dorin_2k, 24 December 2018 - 14:04.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Italia?

Au trimis sms prin Noiembrie ca din 14 Decembrie costa convorbirile cu Italia, mai putin cu Digi Italia! Se putea rezilia pe motivul asta.

Au trimis sms doar celor ce au vorbit anterior pe acele destinatii....misto nu? Costa un sms la toti cei cu minute internationale incluse.

Ce sa faci? Sa reziliezi ca si mine. Eventual un OPC acolo.

Edited by arab, 24 December 2018 - 14:09.


#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
E vorba de BEN Netherlands. Am verificat pe link-ul ala, inainte era gratuit, apoi au facut 5ct/min.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Acolo nu am sunat!Posted Image

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Ah - deci cu oamenii astia intr-adevar nu se poate discuta amiabil. Ala de la telefon mi-a zis smechereste "am sa verific in contract daca chiar trebuia sa te anuntam ca schimbam preturile si revin". Eram gen ce naiba...

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pai cam trebuia! S-au bazat ca nu ai sunat inca acolo si nu vei suna never...faina logica nu? De conditiile din contract nimic!

Tu nu poti insa rezilia la randul tau fara sa ii anunti asta inainte. Ei te anunta daca si cand vor, vorbeste tu mai intai, ca sa-ti luam banul.

Edited by arab, 24 December 2018 - 14:21.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi pt Olanda e 0,01 sau 0,02 euro/min fara TVA
https://www.digiroma...-internationale
Attached File  digi.png   51.43K   44 downloads

#10
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostVillefort, on 24 decembrie 2018 - 14:13, said:

Ah - deci cu oamenii astia intr-adevar nu se poate discuta amiabil. Ala de la telefon mi-a zis smechereste "am sa verific in contract daca chiar trebuia sa te anuntam ca schimbam preturile si revin". Eram gen ce naiba...

Trebuia sigur pentru ca e o modificare adusa contractului initial, nu cred ca scrie acolo ca ei isi rezerva dreptul de a modifica tarifele fara sa anunte in prealabil.

Incerci la DIGI_Helper -> https://forum.softpe.../page__st__9900
Daca nu se poate si nu se poate exista intotdeauna ANPC.

Edited by antiqque, 24 December 2018 - 15:04.


#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Ben NL nu e retea MVNO ?
Din cate stiu Digi a promis gratuit doar pe retelele principale, pe celelalte poate varia tariful.

#12
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018

View Postarab, on 24 decembrie 2018 - 14:05, said:

Italia?
Au trimis sms prin Noiembrie ca din 14 Decembrie costa convorbirile cu Italia, mai putin cu Digi Italia!

Cine a trimis sms?
Eu vorbesc la doua-trei zile in Italia,retea TIM si nu am cost suplimentar.Posted Image

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
https://forum.softpe...iere-digimobil/

Asta l-ai vazut?  Probabil ca nu, esti mai nou pe aici!Posted Image

Edited by arab, 24 December 2018 - 15:47.


#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate ai ales tu optiunea sa nu primesti mesaje din partea Digi, de nici un fel... si de aia nu ai primit avertizarea.
Ti-ai configurat online sau la ghiseu aia cu datele personale si mesajele comerciale ?!

#15
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018

View Postarab, on 24 decembrie 2018 - 15:45, said:

https://forum.softpe...iere-digimobil/

Asta l-ai vazut?  Probabil ca nu, esti mai nou pe aici!Posted Image

Dupa cum spuneam...nu am primit niciun mesaj si vorbesc foarte des in Italia...retea mobila TIM si nu am cost suplimentar.

View Postbuyonevideo, on 24 decembrie 2018 - 16:01, said:

Poate ai ales tu optiunea sa nu primesti mesaje din partea Digi, de nici un fel... si de aia nu ai primit avertizarea.
Ti-ai configurat online sau la ghiseu aia cu datele personale si mesajele comerciale ?!

Primesc mesaje de la ei dar mesajul mentionat mai sus nu l-am primit.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostVillefort, on 24 decembrie 2018 - 14:13, said:

Ah - deci cu oamenii astia intr-adevar nu se poate discuta amiabil. Ala de la telefon mi-a zis smechereste "am sa verific in contract daca chiar trebuia sa te anuntam ca schimbam preturile si revin". Eram gen ce naiba...
Ai rezolvat in mod amiabil problema?Posted Image

#17
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
S-au jegosit si astia de la Digi, din pacate in Romania nu prea ai ce sa alegi, toti sunt tepari si nesimtiti...
Astia de la DIGI sunt cam la fel de tepari si nesimtiti precum ceilalti, DAR au preturile ceva mai mici asa ca ... prefer sa ii aleg pe nesimtitii cu preturile mai mici :)

Fun facts la Digi care m-au determinat sa imi pierd increderea in ei:

1 - aveam un contract de cablu TV vechi de vreo 10 ani si un contract de telefonie fixa vechi de vreo 5 ani. La telefonia fixa primeam minute shared cu telefonia mobila(plateam 3 euro fixul si aveam si mobil gratuit).
Am fost la ei sa reziliez contractul de cablu ( incheiat independent de cel de digi.tel, cu 5 ani inainte) si mi-au spus ca nu pot sa reziliez contractul la televiziune pana nu fac un nou contract si la telefonia fixa, in conditii dezavantajoase pentru mine( nu mai este in prezent oferta platesti fix si ai mobil gratuit).  Adica, WTF? Ce legatura are TV-ul cu telefonia?

2. Am vrut sa mai fac contract la telefonie mobila, anume digi optim nelimitat. In oferta spunea ca daca mai ai 2 servicii la ei, beneficiezi de pretul "x". Daca nu mai ai alte servicii Digi, pretul e mai mare - "y". Nu am reusit sa obtin reducerea corespunzatoare, desi aveam 2 servicii contractate - un contract pt. televiziune prin cablu si un contract pentru telefonie fixa+mobila(aceasta din urma gratuit). Motivul a fost ca abonamentul pt. telefonia fixa nu mai este disponibil si trebuie sa fac altul nou(in aceleasi conditii dezavantajoase pt mine).


Recomand cu caldura sa faci o sesizare la ANPC, daca ai timpul necesar. Din pacate, eu nu am avut, la acel moment.

#18
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postxmanyacs77, on 24 decembrie 2018 - 19:53, said:

Ai rezolvat in mod amiabil problema?Posted Image

Sa vad ce imi zice DigiHelper pe mesageria privata, apoi daca nu merge ma duc la ANPC.

View Postdorin_2k, on 24 decembrie 2018 - 14:22, said:

Totusi pt Olanda e 0,01 sau 0,02 euro/min fara TVA
https://www.digiroma...-internationale
Attachment digi.png

Inainte era gratis, pe numarul de BEN era 5ct. Trebuia sa ne dea si noua SMS ca si celor din Italia, zic. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate