Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Masa de inversie

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Oricum sa nu fortezi prima data si sa nu te rastorni din prima cu capul in jos. Mie mi-a trebuit cred ca peste o luna pana la inversia totala dar cam pe le 45 de grade cat m-am intors prima data m-a ajutat(doar ce m-am suit pe masa si cand am coborat am inceput sa fac genoflexiuni). Pentru mine a facut minuni. Si acum in inversie totala nu stau mai mult de cateva zeci de secunde(sunt si greu). Nu stiu ce sa zic, daca-i intrebi pe doctori nu stiu daca-ti recomanda aceasta masa, eu n-am intrebat pe nimeni. Am citit pe net despre terapia prin inversie si multi spun ca in timp, poate chiar ani se vindeca anumite hernii de disc. Eu acum fac un experiment, am aproape trei saptamani de cand nu m-am suit pe masa si inca n-am nicio durere. Mai stau cateva zile si ma sui din nou, preventiv. Se pare ca pe mine ma ajuta. Acest videoclip m-a impulsionat pe mine sa-mi cumpar masa(e vechi, pe atunci poate ca nu erau alte mese de inversie in tara). Mare atentie sa nu patesti ce-am patit eu. Fiind greu, munca de birou sau deplasare cu masina muschii s-au cam amortit. M-am pus pe masa, inversie, chestii socoteli, a doua zi ma doare spatele si picioarele. Dar sunt mobil, ma pot misca, nu ma tine nimic, de fapt ma durea curul(muschii fesieri) si muschii picioarelor. Mi-au trecut dupa cateva zile dar initial nu stiam ce ma doare.

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Bombalurina, on 24 decembrie 2018 - 02:34, said:

Pai o poti returna daca nu te ajuta. Nu ai posibilitatea pe undeva s-o incerci inainte? O sala de fitness, ceva?
Pai ma gandesc ca nu o sa treaca durerile din prima...ca trebuie sa o iau gradual cu inclinatia nu merge din prima zi direct la 80 de grade...si pana sa ajung la 80 de grade sau 90 sigur o sa dureze 2-3 saptamani timp in care cam pierd timpul de retur...
Pana ma duc sa mai dau bani pe la sali...mai bine o cumpar

 Bombalurina, on 24 decembrie 2018 - 02:55, said:

Oricum sa nu fortezi prima data si sa nu te rastorni din prima cu capul in jos. Mie mi-a trebuit cred ca peste o luna pana la inversia totala dar cam pe le 45 de grade cat m-am intors prima data m-a ajutat(doar ce m-am suit pe masa si cand am coborat am inceput sa fac genoflexiuni). Pentru mine a facut minuni. Si acum in inversie totala nu stau mai mult de cateva zeci de secunde(sunt si greu). Nu stiu ce sa zic, daca-i intrebi pe doctori nu stiu daca-ti recomanda aceasta masa, eu n-am intrebat pe nimeni. Am citit pe net despre terapia prin inversie si multi spun ca in timp, poate chiar ani se vindeca anumite hernii de disc. Eu acum fac un experiment, am aproape trei saptamani de cand nu m-am suit pe masa si inca n-am nicio durere. Mai stau cateva zile si ma sui din nou, preventiv. Se pare ca pe mine ma ajuta. Acest videoclip m-a impulsionat pe mine sa-mi cumpar masa(e vechi, pe atunci poate ca nu erau alte mese de inversie in tara). Mare atentie sa nu patesti ce-am patit eu. Fiind greu, munca de birou sau deplasare cu masina muschii s-au cam amortit. M-am pus pe masa, inversie, chestii socoteli, a doua zi ma doare spatele si picioarele. Dar sunt mobil, ma pot misca, nu ma tine nimic, de fapt ma durea curul(muschii fesieri) si muschii picioarelor. Mi-au trecut dupa cateva zile dar initial nu stiam ce ma doare.
Ai facut febra muscularaPosted Image
Din ce am vazut astia recomanda sa stai si cate 10 minute...

Edited by I2O, 24 December 2018 - 03:02.


#21
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 pufonel, on 23 decembrie 2018 - 23:10, said:

Decat sa intrebi aici, mai bine intreaba un medic.
Ce-o sa-ti spuna medicul? Ca nu e buna ba chiar e periculoasa. Daca ar avea toti pacientii rezultatele mele cu masa de inversie ar ramane fara clienti.

 I2O, on 24 decembrie 2018 - 02:59, said:

Din ce am vazut astia recomanda sa stai si cate 10 minute...


1. AVERTIZARE
Inainte de a folosi masa de inversie Confidence Pro Folding va rugam consultati-va doctorul. Acest lucru este
foarte important pentru persoanele cu conditii medicale pre-existente. Nu folositi masa de inversie Confidence
Pro Folding daca aveti una din urmatoarele conditii:
 Obezitate extrema
 Glaucom, dezlipire de retina sau conjunctivita
 Sarcina
 Leziuni ale coloanei vertebrale, scleroza cerebrala sau articulatii tumefiate
 Infectii ale urecii medii
 Presiune arteriala mare, hipertensiune arteriala, accident vascular cerebral antecedent sau atacuri
ischemice trazitorii
 Probleme cu inima sau tulburari circulatorii pentru care sunteti tratat
 Hernie hiatala sau ventrala
 Puncte slabe osoase, osteoporoza, fracturi nevindecate, tije sau tije medicale
 Suporturi ortopedice
 Daca utilizati anticoagulante, inclusiv aspirina in doze mari.
2. MASURI DE SIGURANTA
Masa de inversie Confidence Pro Folding a fost proiectata pentru siguranta optima, cu toate acestea, anumite
masuri de siguranta se aplica ori de cate ori este in uz:
 Purtati intotdeauna haine adecvate cand folositi masade inversie Confidence Pro Folding.
 Daca in orice moment va simtiti slabit sau ametit, opriti-va imediat si consultati-va medicul.
 Tineti intotdeuna copii si animalele la distanta de masa de inversie Confidence Pro Folding.
 Aceasta masa de inversie Confidence Pro Folding a fost conceputa pentru a fi folosita de o singura
persoana la un moment dat.
 Va rugam asigurativa ca masa de inversie Confidence Pro Folding sa fie asamblata conform
instructiunilor, verificati ca toate suruburile si piulitele sa fie stranse bine inainte de utilizare.
 Daca masa de inversie Confidence Pro Folding a fost deteriorata in orice fel, va rugam sa opriti
utilizarea imediat.
 Monitorizati simptomele corpului, ridicati-va incet. Daca experimentati orice ameteli, inseamna ca v-ati
ridicat prea rapid. Daca va e greata ridicati-va imediat.
 Masa de inversie Confidence Pro Folding trebuie asezata pe o suprafata plata, nu trebuie folosita in aer
liber sau langa apa.
 Asigurati-va ca sunt mereu cel putin 2 m liberi in jurul mesei de inversie Confidence Pro Folding.
 Tineti mainile si picioarele la distanta de toate partile aparatului aflate in miscare.
 Tineti hainele si bijuterie la distanta de partile aflate in miscare.
8
8. SUGESTII PENTRU UTILIZARE
1. Incepeti usor: rotiti doar 15~20 grade pentru inceput. Stati asa doar cat va este comfortabil. Reveniti la
pozitia verticala usor.
2. Faceti schimbari gradate: Mariti unghiul doar daca va este comfortabil. Mariti unghiul cu doar cateva
grade odata. Cresteti timpul de utilizare de la 1~2 minute la 10 in saptamani. Adaugati intinderi si
exercitii usoare, doar dupa ce ati devenit comfortabil cu masa de inversiune.
3. Aveti grija de corp: ridicati-va incet. Ameteala dupa o sesiune inseamna ca v-ati ridicat prea rapid.
Asteptati un timp dupa ce ati mancat pentru a folosi masa. Ridicati-va imediat daca va e greata.
4. Continuati sa va miscati: miscarea in timp ce masa este invers creste circulatia sangelui. Miscarea
poate fi constituita din tractiuni ritmice sau exercitii usoare. Nu faceti exercitii incordat in timpul
utilizari. Limitati inversarea partiala fara miscare la unu sau doua minute.Limitati inversarea completa
fara miscare la doar cateva secunde.
5. Folositi masa regular: va recomandam 2-3 minute pe zi, in functie de conditia curenta. Incercati sa
planificati sesiunile cam in aceeasi perioada in fiecare zi.

9. BLOCAREA MESEI
Cand masa de inversie este rotita peste pozitia verticala se blocheaza. Si nu va reveni la pozitia verticala
normala in modul uzual. Pozitia blocata va permite sa stati “agatat” cu capul in jos liber de masa. Aceasta
pozitie va permite sa va profitati de toate beneficiile statului in maini fara niciunul din discomforturi. Pentru a
ajunge in pozitia blocata, ajustati bratul pivot astfel incat presoanele sa treaca prin gaurile de sus si apoi montati
si folositi in mod normal. Cand mainile sunt intinse complet deasupra capului, masa se va roti complet pana in
pozitia blocat.
Pentru a reveni din pozitia blocata, prindeti manerele si trageti de ele, in timp ce impingeti cu picioarele suportul
de calcaie. Daca nu puteti ajunge la manere , puteti reveni in pozitia normala, apucand spatele mesei cu o mana
si cadrul cu cealalta, apoi apropiati mainile.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 I2O, on 23 decembrie 2018 - 22:56, said:

Iti dai seama ca aia ma indeamna sa o iau pe aia mai scumpa chiar daca eu din descriere nu vad diferente
Si nu prea gasesc pe internet marturii ale oamenilor care le-au folosit...
dar din poze nu observi diferentele? eu am observat cel putin una

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 unbrutus, on 24 decembrie 2018 - 04:58, said:

dar din poze nu observi diferentele? eu am observat cel putin una
Aia cu al doilea rand de bureti am observat-o dupa ce au spus colegii de ea...
Daca esti mai agil poti sa nominalizezi diferentele...ca eu la ora asta oricum nu mai banghesc bine

Edited by I2O, 24 December 2018 - 05:12.


#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
doar aia am observat eu...

#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 andreic, on 23 decembrie 2018 - 23:01, said:

In poza e o diferenta, apare un element in plus la cea de 920. (delta)

Da sunt modele diferite, unul e Delta altul e Delux.

#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 eugeniusro, on 24 decembrie 2018 - 15:08, said:

Da sunt modele diferite, unul e Delta altul e Delux.
Diferite doar pe hartie ca ele fizic sunt identice...

#27
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Ai achizitionat-o pana la urma?

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostBombalurina, on 19 ianuarie 2019 - 03:16, said:

Ai achizitionat-o pana la urma?
Da
Dar inca nu am montat-o ca mai am o saptamana de fizioterapie si mo cam rascolit la spate curentii si exercitiile alea ,dar cand termin cu fizioterapia o ansamblez

Edited by I2O, 19 January 2019 - 05:57.


#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
fizioterapia e degeaba, dar kinetoterapie iti recomand sa faci

#30
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postunbrutus, on 19 ianuarie 2019 - 11:49, said:

fizioterapia e degeaba, dar kinetoterapie iti recomand sa faci
Pai o sa o fac,mai am o saptamana de exercitii,fizioterapie si masaj si pe urma o sa mai fac si acasa exercitiile care le invat acolo,mai putin cele la spalier ca nu am spalier

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
vezi ca si spalier se poate cumpara si monta in casa relativ ieftin si usor

#32
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ms pentru sfat

#33
Laurica12

Laurica12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare mi am luat si eu masa de inversie..mi se pare ok,dar trebuie avut grija,cum se spune, la inceput 10-20 grade.. eu m am dus si mai mult la 30 grade..simti presiunea in cap pe la 30..eu o am doar de 3 zile..si am stat cam de 3 ori pe ea/zi,cate 2- 3 minute si alternez gradele..simti cum trage de spate,dar nu pot sa zic ca nu mai simt nici o durere,probabil in timp..ca am mai vazut comentarii ca din prima le a luat durerea cu mana(ma rog mie mi s a mai ameliorat oricum,ca am tot facut exercitii)si nu cred ca asa repede,adica 10-20 grade nu cred ca i mare lucru pt inceput..pe la 60 grade am inteles ca ar avea efect maxim..asa per total imi place,mai putin presiunea din cap,dar in timp te obisnuiesti din cate am inteles

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Spre rusinea mea nici acum nu am montat-o...
Sper sa o montez saptamana asta

#35
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Ai reusit intr-un final?

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Da am reusit si inca nu am ajuns la inversia completa...nici nu as rezista cred
Cred ca sunt la 50-60 de grade cu inversia nu prea pot sa aproximez calumea unghiu(chestia e ca simt cum imi vin matele in gat)
Stau cate 5 minute de doua ori pe zi(saptamana am fost foarte ocupat si am reusit o singura data pe zi)
Daca sunt obosit tare ma cam doare putin spatele cand ma pun pe ea dar dupa 1 minut nu mai e problema...probabil ca incepe decompresia...oricum nu ma grabesc sa maresc unghiu o sa o fac incet si treptat

Edited by I2O, 22 February 2019 - 20:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate