Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrebare termperatura procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Stefan-Daniel

Stefan-Daniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.01.2018
Salut!
Am o nelamurire cu privire la temperaturile unui AMD Ryzen 5 2600. Vreau sa stiu daca sunt normale. Si daca e normal sa sara de la o temperatura la alta. In primul rand, procesorul, ca si restul componentelor sunt noi.
Temperatura in Idle este undeva la ~35 C, uneori creste la ~45 C. Cam asta e intervalul. La fel este si in browsing. Rareori sare si la 50. Sunt momente cand e si la 32 C, dar rarut.
Am rulat un test in Aida si dupa nici 3 minute deja avea temperaturi de 85+ grade. L-am oprit cand am vazut ca se incalzeste asa tare.
Coolerul este cel stoc, cu pasta preaplicata. Este bine strans, nu joaca sau ceva de genu'. Voltajul oscileaza undeva intre ~07 si ~1.2
Carcasa e Silentium PC RG1 cu 2 ventilatoare. Placa de baza B450 Aorus Elite. PC plasat in suportul din birou.
PS: Temperatura ambientala e ~25 grade.
Pentru verificare temperaturi folosesc Ryzen Master si Bios.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana la 95 grade e Ok.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai făcut o greșeală de instalare, 85+ pe un Ryzen 2600 (care are TDP de 65W) e foarte mult.

Edited by xeleron, 23 December 2018 - 19:06.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce cooler inclus are?
Wraith Prism/Spire/Stealth ?

Maximul ar trebui sa fie undeva pe la 72-75 de grade.

Edit: am gasit. Are Coolerul Wraith Stealth. Cu acest cooler, temperatura maxima ar trebui sa fie undeva 72-75.

Edited by MembruAnonim, 23 December 2018 - 19:13.


#5
Stefan-Daniel

Stefan-Daniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.01.2018
Greseala de instalare cooler, nu? Presupun ca daca puneam gresit procesorul rupeam ceva pini si nu mai mergea deloc. Daca il scot si il repun, nu o sa stric pasta preaplicata? O sa trebuiasca sa pun alta, nu? in Idle sunt ok temperaturile? Oricum ar fi, in Aida imi da temperaturi foarte mari cand rulez un test.

Attached Files



#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu rupeai pini, e suficient să nu facă contact bine. Ryzen în general nu este o arhitectură limitată de temperaturi, chiar și la 4.x ghz nu se plafonează ca urmare a atingerii temperaturii maxime ci datorită limitărilor arhitecturale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate