Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Lipsa clapeta anti-retur hota

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postkolfleading, on 23 decembrie 2018 - 21:02, said:

[...] La case cu zidarie portanta, din punct de vedere al structurii de rezistenta ce ai aratat tu se numeste improvizatie.

View Postraduk, on 23 decembrie 2018 - 21:34, said:

[...] Ai și vreun argument pentru afirmația de mai sus?

View Postkolfleading, on 23 decembrie 2018 - 22:43, said:

In afara de ceea ce am spus deja...mai am si experienta practica a construirii unei case.
Deci doar povești... Posted Image
Vezi că i-ai băgat în sperieți pe cei de la Wienerberger cu „argumentul” tău, pentru că am „auzit” că deja își strîng catrafusele, ca s-o taie din România chiar în noaptea asta. Posted Image

Attached Files



#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,169
  • Înscris: 19.09.2005
lasa, aia cu caramida aia recomanda multe solutii ce pot fi considerate tampenii

#75
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Repet: am văzut exact varianta din documentația celor de la Wienerberger pusă în operă de oamenii lui Astrul (apropó, era structurist... acum nu mai știu, pentru că lucrează prin alte țări)... dacă și el mai era vreun „papagal” în această meserie, atunci s-a-ntors lumea cu fundu-n sus!

#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,169
  • Înscris: 19.09.2005
conform normativului procentul de goluri din caramizile alea e prea mare si nu pot fi folosite la ziduri portante.

si da ai dreptate, un structurist poate sa iasa din ceea ce spune normativul dar isi asuma. daca se intampla ceva raspunde civil si penal pentru ceea ce a semnat.

nu am mai facut de mult ceva pe zidarie, dar am avut o perioada de niste ani plina cu expertize la cladiri cu zidarie portanta.

fundatii rupte de apa infiltrata prin trotuarele sparte, plansee fisurate, grinzi crapate, ziduri expulzate etc.

crede-ma ca una e ce se face in scoala, alta in proiectare, alta la executie iar cladirile se comporta cum vor ele.
la expertiza vezi tot ce s-a facut prost.

Edited by arg, 24 December 2018 - 00:09.


#77
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postraduk, on 23 decembrie 2018 - 23:39, said:

Repet: am văzut exact varianta din documentația celor de la Wienerberger pusă Ăźn operă de oamenii lui Astrul
In primul rand, nu compara oamenii lui Astrul de acum 5 ani cu doreii de astazi cu care trebuie sa ne descurcam noi ceilalti.

In al doilea rand, daca imi amintesc eu bine, Astrul a incercat si el o data, dar a zis ca a doua oara nu mai face.

Quote

dacă și el mai era vreun „papagal” Ăźn această meserie, atunci s-a-ntors lumea cu fundu-n sus!
Si eu, cand ma uit peste lucrarile mele de la inceputul carierei, ma gandesc...Vai ce tanar si naiv eram...

Daca izolarea termica este de maxima importanta pentru tine, mai bine pune 20 cm de polistiren pe pereti decat sa te complici cu improvizatii la structura. Pe langa rezistenta termica a celor 20 cm de polistiren, diferentele dintre caramida si beton se vor pierde la zecimale in rezistenta termica a peretelui.

Edited by kolfleading, 24 December 2018 - 00:46.


#78
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008
Bre Radule, io zic sa lasi clapeta de tur la retur pe anti-retur, fiindca viata e greu. Ca cazuse si-si rupese mana.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3vp9H5ndoXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate