Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cānd ați renunțat la telefonul fix?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

 Neaceasca85, on 06 ianuarie 2019 - 03:20, said:

IMS-ul Telekom e ciudat. La RDS dintotdeauna a fost activ apelul in asteptare pe fix, doar ca habar nu am si n-am idee cum s-ar comuta intre cei 2 interlocutori.

Și la Telekom există, chiar și pe PSTN.

#92
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008
Da, insa trebuie sa-l activezi, la RDS a fost mereu by default.

#93
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

 LunaCrystal, on 10 ianuarie 2019 - 12:50, said:

Ebonita? Cand si cum am zis? Nu e post vechi? Am avut unu dar l-am vandut unui colectionar acum vreo 10 ani.

Da, ai menţionat asta într-un post vechi. Deci nu mai apărăţelul.

#94
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebare: care descarcă mai repede un acumulator: telefonul mobil sau telefonul fix (fixul cu fix, nu cer cordless).

#95
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008
Tu compari acumulatorul de mobil cu acumulatorul de centrala telefonica clasica sau acumulatori statie telefonie mobila versus fixa?

Stai numai acasa, nu vad unde e problema daca ramai fara curent si comunicatii, pe mine m-ar fascina, daca nu sunt departe de casa in zona izolata. Cred ca ti-e frica rau de cutremur acolo. Mie nu.

In telefonia mobila mai ai semnal din alte zone la penele de curent obisnuite, dar la pana generala (ceea ce nu am vazut) se poate sa ramai fara semnal. Dar la 112 tot poti suna daca ramane up macar un singur 2 G.

#96
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@djl: daca te referi la celular ca telefon mobil, raspunsul e simplu: in conditii identice (nu similare, adica aceeasi baterie, aceeasi camera unde sta fizic, aceeasi utilizare, chiar toate functiile disponibile de fiecare aparat in parte la maxim) celularul. Are mai multe functii.

#97
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008
Celular nou nu ce are el... ce are djl cred tine 1 ora bateria si de aia vrea fix care sa mearga fara curent.

Edited by Neaceasca85, 31 January 2019 - 16:52.


#98
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Bateria (de fapt) acumulator ţine puţin pentru că e vechi. Nou ar ţine destul.
La 5110 era şi mai durabil.
Acum care are descărca mai repede o baterie: un 3310/3410 sau un fix?

Edited by djl, 03 February 2019 - 01:16.


#99
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008
3310/3410. 3410 l-am categorisit drept cel mai praf la baterie, mai era si stresant pe deasupra. Nokia cu polifonice (3120) avertiza bateria doar la initierea si inchiderea unui apel, 3410 la fiecare 3 minute dadea piuit.

La mine Lumia 520, primul meu smartphone, avea aceeasi baterie precum Nokia Asha 302, grav subdimensionata. Lumia 640 acceptabila dar zob acum cand e imbatranita (il folosesc doar pe Wi-Fi in casa). Insa Huawei Mate 10 Pro e un mare salt, baterie ce tine aproape 2 zile si intr-o ora e incarcata 60%, 30% in 5-10 minute, 100% in 90 de minute.

Plus ca il pot folosi fara frica in ploaie si ninsoare, este water proof pana la nivelul scufundarii totale, adica nu intri cu el in piscina sau mare, dar in ploaie/ninsoare si orice fenomen meteo nu are treaba.

De la 20% in jos ai optiuni de economisire, Power Saving Mode si Ultra Power Saving Mode de la 10% in jos. Imi afiseaza sa activez dar nu vreau. La 4% te poti astepta oricand la ultimatum si ultimatumul spune cand mai ai 30 de secunde pana cand se inchide telefonul "Battery empty, your phone will shut down in 30 seconds". Nokiile vechi cand erau uzate se stingeau din senin.

Edited by Neaceasca85, 03 February 2019 - 03:52.


#100
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Eu am renuntat la fix in Iulie 2018, ce rost mai avea cand am mobil, plateam un abonament la Romtelecom de 33 lei lunar total aiurea.
Puteam pune de la rds insa ce folos ? Chiar daca era mai ieftin.

Care ar fi motive pentru care sa nu se renunte la fix ?! Adica ce avantaje ar avea o linie fixa de la rds sa zicem care costa mai ieftin decat romtelecom.

#101
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vorbeşti destul de mult la fix, nu doar jumate de oră pe lună, are rost. Că poţi avea unul care nu e D.E.C.T. şi atunci nu mai are nevoie de încărcare. Pentru companii de la care suni mult are rost, că nu stai cu încărcatul, nu se uzează moral, deci costuri mai mici.
Mie mie mi se pare că fixul va avea rost atât timp cât va mai exista linie telefonică clasică, care merge mai bine în caz de pană de curent. Cu generatoare instalate poate să meargă mai mult timp, dar la noi nu există asta cu generatoarele.

#102
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008
Nu mai vorbeste nimeni la fix de cand cu nelimitatele pe mobil, aia e problema.

Fixul s-a folosit cata vreme a fost mai ieftin decat mobilul.

Se mai foloseste pentru fax, atat. La companii pe fix pentru a vorbi lumea suna tot de pe mobil pentru ca e mai comod si la indemana.

#103
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nu neg că aşa e în majoritatea cazurilor, dar una e să sune cineva la o firmă şi să vorbească 1-15 minute şi alta e ca telefonul unei firme să acumuze convorbiri de 60-240 de minute pe zi... ultimul dacă e mobil, are şanse mai mari să se trezească cu bateria descărcată.

#104
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008
Bateriile la mobile se incarca repede, tin mult, se incarca din masini si din acumulatori portabili.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate