Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Optiuni transport uk

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Suntem 2 si stam la 5 mile de job dar facem minim 2 ore pe drum si costa aproape 150 lire lunar abonamentul la autobuz.

Ce alternative avem ?

Eu am carnet B si ma gandesc sa iau o masina dar pretul total e cam mare ( asigurare, cos initial etc )

Inchiriere masina daca reusesc sa gasesc una la 5-6 lire pe zi ?

Un moped sub 50cc vad ca poate fi condus cu carnet B si are cost initial/asigurare destul de mic.

Pareri ? Cu bicicleta e prea frig.

Edited by juGGaKNot, 20 December 2018 - 20:39.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
În UK nu se pot face deduceri la impozitare pentru costurile de transport la job ? În Germania se face, trebuie să vorbești cu un consilier fiscal de la ei dar vezi că și ăla trebuie plătit.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai gasesti 2 si mergeti cu masina.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Stai că nu înțeleg, 5 mile înseamnă 8 km nu?

8 km in minim 2 ore?

Dar ce face autobuzul ăla merge cu viteza melcului turbat?

2 ore îți ia daca mergi e jos.

Nu știu cum e pe unde mergi tu dar eu in București 13km cu cursiera mers lejer ii fac in 45 minute

#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cred că se referă că face 2 ore dus întors, asta înseamnă 16 km, în condiții de circulație infernală la intrarea și ieșirea din schimburi este posibil.

#6
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Scuter electric ? Zic si eu...

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postzzhunt, on 20 decembrie 2018 - 21:03, said:

Stai că nu înțeleg, 5 mile înseamnă 8 km nu?

8 km in minim 2 ore?

Dar ce face autobuzul ăla merge cu viteza melcului turbat?

2 ore îți ia daca mergi e jos.

Nu știu cum e pe unde mergi tu dar eu in București 13km cu cursiera mers lejer ii fac in 45 minute
intr-adevar, 8km s-ar face pe jos in 2 ore.

Dar e posibil sa fie o rotunjire, sau sa fie 1 ora dus si una intors

View PostjuGGaKNot, on 20 decembrie 2018 - 20:38, said:

Salutare.

Suntem 2 si stam la 5 mile de job dar facem minim 2 ore pe drum si costa aproape 150 lire lunar abonamentul la autobuz.

Ce alternative avem ?

Eu am carnet B si ma gandesc sa iau o masina dar pretul total e cam mare ( asigurare, cos initial etc )

Inchiriere masina daca reusesc sa gasesc una la 5-6 lire pe zi ?

Un moped sub 50cc vad ca poate fi condus cu carnet B si are cost initial/asigurare destul de mic.

Pareri ? Cu bicicleta e prea frig.
costul initial e mic la masini, gasesti si la 500 lire ceva care sa isi faca treaba, urmeaza apoi impozitul anual, asigurarea (aici poate fi o problema pt tine, ti-as recomanda si sa iti schimbi carnetul de Ro in carnet de uk, era gratis pe vremea cand am facut-o eu), si sa faci o simulare pe site-uri gen confused.com

sau mopedul. bicicletele ar trebui sa fie 2. Poate pe un scuter va inghesuiti amandoi.

Puteti intreba la job si daca participa la schema de ajutor pt biciclete, desi tot nu cred ca ati avea bani de 2 noi

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postpasilla, on 20 decembrie 2018 - 20:57, said:

Mai gasesti 2 si mergeti cu masina.

     E complicat.
     Masina se gaseste.
     Asiguratea anuala in UK e undeva intre 1200 si 2000 de lire pe an. Daca te asiguri pentru prima data poate sa fie si mai mult. Conteaza mult varsta,sexul, de cati ani conduci, daca ai avut accidente in trecut etc.
      A doua problema este parcarea. Daca nu ai parcare privata(he he) sunt drumuri un poti parca gratis, dar numai intre 6 seara si 6 dimineata.
  La job problema e mai complicata. Posibil sa trebuiasca sa platesti parcare pe timpul zilei.

View PostjuGGaKNot, on 20 decembrie 2018 - 20:38, said:



Inchiriere masina daca reusesc sa gasesc una la 5-6 lire pe zi ?

Pareri ? Cu bicicleta e prea frig.

     Masina de inchiriat cu 6 lire pe zi ? Posibil sa gasesti bicicleta de inchiriat  cu 2 lire pe ora.
     Sa stii ca pe moped e tot asa de frig ca si pe bicicleta.

Edited by cspot, 20 December 2018 - 21:57.


#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Bicicleta electrica, am vazut unele serioase si cu randament bun la bulgari, da, la bulgari, sunt sigur ca in UK se pot gasi si modele mai bune

#10
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postzzhunt, on 20 decembrie 2018 - 21:03, said:

Stai că nu înțeleg, 5 mile înseamnă 8 km nu?

da dar autobuzul nu merge direct, ocoleste mult, o ia prin spitale/gari etc.

In plus e din ora in ora doar.

View Postvidiandrei, on 20 decembrie 2018 - 21:20, said:

Scuter electric ? Zic si eu...

daca e ok cu B si e asigurare mica de ce nu.

View Postcspot, on 20 decembrie 2018 - 22:03, said:

Sa stii ca pe moped e tot asa de frig ca si pe bicicleta.

dar ajungi de 3 ori mai repede

View PostPlaton, on 20 decembrie 2018 - 22:04, said:

Bicicleta electrica, am vazut unele serioase si cu randament bun la bulgari, da, la bulgari, sunt sigur ca in UK se pot gasi si modele mai bune

o sa caut

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
daca ai venit in UK ca sa muncesti si traiesti pe termen lung, cumpara masina, la inceput ia una cu motor mic, ca te omoara asigurarea

daca nu ai accidente, scade asigurarea, mai ales daca locuiesti intr-o zona cu risc redus

cu masina te misti rapid, nu te ploua, nu te bate vantul, sa ai norocul sa fie ok, sa nu o porti mai mult pe la mecanici

parcare se mai gaseste, te adaptezi, chiar si-n Londra

View Postunbrutus, on 20 decembrie 2018 - 21:26, said:

urmeaza apoi impozitul anual
nu exista asa ceva in UK, daca te referi la taxa de drum, asta-i suportabila in raport cu asigurarea, la un motor sub 1.4, masina de 15 ani, este pana-n 150 de lire/an

Edited by dan210, 21 December 2018 - 00:10.


#12
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View PostjuGGaKNot, on 20 decembrie 2018 - 20:38, said:

Suntem 2 si stam la 5 mile de job dar facem minim 2 ore pe drum si costa aproape 150 lire lunar abonamentul la autobuz.
Ce alternative avem ?

Cea mai buna alternativa e sa va mutati aproape de job.

In UK e simplu, toata lumea face asa, am citit odata o statistica care spunea ca in Londra oamenii se muta in medie odata la fiecare 5-6 luni.
Banii ca banii, dar te gandesti ca alea 2 ore pe drum in fiecare zi inseamna vreo 600 de ore pe an, adica vreo 26 de zile pierdute din viata in fiecare an!

Masina in UK e cea mai proasta optiune. Vezi ca in Londra parcarea in oras, cand esti la servici, costa 4-5 lire pe ora si oricum esti limitat la 4 ore dupa care trebuie sa o muti.
Si s-ar putea sa ai surpriza sa faci mai mult cu masina decat cu autobuzul!



View Postzzhunt, on 20 decembrie 2018 - 21:03, said:

Stai că nu înțeleg, 5 mile înseamnă 8 km nu?
8 km in minim 2 ore?
Dar ce face autobuzul ăla merge cu viteza melcului turbat?
Nu știu cum e pe unde mergi tu dar eu in București 13km cu cursiera mers lejer ii fac in 45 minute

Pai voi in Ro va plangeti tot timpul de toate si va considerati oropsitii planetei, dar sunteti foarte departe de adevar.
De exemplu habar nu aveti ce inseamna cu adevarat traficul in marile orase ale lumii si ce inseamna sa calatoresti cu transportul in comun in alte parti.

#13
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Si in UK pe salarii mari tot ca saracii va comportati.
1- Muta-te langa locul de munca
2- Ia-ti un Tico din Romania sau alta tara si fa-ti treaba cu el. Ii platesti asigurarea si taxele in tara si iesi mult mai ieftin.
3- Cauta pe grupuri pe cineva de pe langa tine care are masina si cu care te potrivesti la program si mergeti impreuna.
Sa stii ca nu o sa iti placa deloc sa mergi pe ploaie, vant sau frig cu bicicleta sau scuterul pentru niste amarati de bani pe care incerci sa ii economisesti.

#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostTort, on 21 decembrie 2018 - 02:12, said:

2- Ia-ti un Tico din Romania sau alta tara si fa-ti treaba cu el. Ii platesti asigurarea si taxele in tara si iesi mult mai ieftin.

Asta este chiar cea mai proastă idee pe care am auzit-o, deja în țări din Europa începe scandalul cu folosirea unei mașini înmatriculate în altă țară de locul unde locuiești, vezi povestea de la italieni, iar UK este pe picior de ieșire din EU deci cum crezi că vei circula acolo cu mașină înscrisă în Ro. Apropo de povestea asta ar trebui și ai noștri să rezolve cu mașinile înscrise la bulgari.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Jugga., cam da cu virgule costurile expuse de tine!  Moi,faceam naveta 45 mile dus,45 intors ,2 trenuri si un autobus.   Hai ca-ti dau si orasele:Chatam-Dartford.  trenul era 14 si ceva pe zi si busul 12 pe saptamana. Venea ceva la cca 200 pe luna. Daca tu dai 150 pt 5 mile  ceva nu-I in regula la mansarda ta!

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In UK nu prea cred ca dai de munti si dealuri, deci cred ca o bicicleta ar fi o idee excelenta. E frig, insa te incalzesti repede; eu merg cu bicicleta(15min) sau pe jos(35min) la servici si am de parcurs cam 3,5km. Aici in Germania foarte multa lume vine cu bicicleta la munca la distante de pana in 10km, am un coleg care vine de doua ori pe saptamana cu bicicleta de la 40km departare. Noi romanii nu suntem obisnuiti cu miscarea, dar ai sa vezi ca nu dureaza mult pana te obisnuiesti si chiar o sa iti placa.

View PostMikeSpike, on 21 decembrie 2018 - 09:10, said:

Jugga., cam da cu virgule costurile expuse de tine!  Moi,faceam naveta 45 mile dus,45 intors ,2 trenuri si un autobus.   Hai ca-ti dau si orasele:Chatam-Dartford.  trenul era 14 si ceva pe zi si busul 12 pe saptamana. Venea ceva la cca 200 pe luna. Daca tu dai 150 pt 5 mile  ceva nu-I in regula la mansarda ta!

Teoretic distanta si pretul pot sa tie total independente. Eu la un moment dat faceam naveta cu transportul in comun pe o distanta de 12km, dura 1,5h pe sens si trebuia sa cumpar doua bilete diferite pentru ca pe unul dintre segmente era nevoie de un bilet special al unei alte companii de transporturi.

#17
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postdan210, on 21 decembrie 2018 - 00:03, said:

daca ai venit in UK ca sa muncesti si traiesti pe termen lung, cumpara masina

Stau 6 luni aici/6 acasa. Pe termen lung de acord.

View Postdanaciu, on 21 decembrie 2018 - 01:44, said:

dar te gandesti ca alea 2 ore pe drum in fiecare zi inseamna vreo 600 de ore pe an

Nu e o optiune 2 luni, dupa ma mut aproape daca o sa mai lucrez acolo.

View PostTort, on 21 decembrie 2018 - 02:12, said:

Si in UK pe salarii mari tot ca saracii va comportati.
1- Muta-te langa locul de munca
2- Ia-ti un Tico din Romania sau alta tara si fa-ti treaba cu el. Ii platesti asigurarea si taxele in tara si iesi mult mai ieftin.
3- Cauta pe grupuri pe cineva de pe langa tine care are masina si cu care te potrivesti la program si mergeti impreuna.
Sa stii ca nu o sa iti placa deloc sa mergi pe ploaie, vant sau frig cu bicicleta sau scuterul pentru niste amarati de bani pe care incerci sa ii economisesti.

Da, daca nu cheltuiesti impulsiv toti banii esti sarac. Sunt sarac pentru ca nu iau vacante/nu mananc la restaurant/nu cumpar mancare daca este peste 20ron pe kg, nu cheltuiesc bani pe nimic care nu este necesar, nu bag la pacanele/bilete/curve.

Chiar daca strang 1500lire pe luna sunt sarac.

Interesanta optiunea cu masina ro, poate o fac cand mai trec prin tara.
O sa caut si car share.

Prefer sa dau banii pe niste haine impermeabile bune pe care le folosesc 20 ani decat pe o masina pe care o folosesc 6 luni si pierd bani la ea. ( aka 1000 lire vs 1000 lire ).

Si in Romania avem 4 masini, eu merg cu maxi.

View Posteugeniusro, on 21 decembrie 2018 - 08:01, said:

iar UK este pe picior de ieșire din EU deci cum crezi că vei circula acolo cu mașină înscrisă în Ro.

O sa ma documentez inainte desigur. Chiar daca se poate doar 3 luni. Am deja ford focus cu volan pe dreapta in tara care mai poate fi folosit inca un an, poate il iau aici in aprilie si il folosesc.

Daca asigurarea din ro e ok nu conteaza ca o folosesc doar 3-6 luni, economia la asigurare valoreaza mai mult decat masina.

View PostMikeSpike, on 21 decembrie 2018 - 09:10, said:

Daca tu dai 150 pt 5 mile  ceva nu-I in regula la mansarda ta!

2 oameni adunat 150. Doar weekly iau ( in curand monthy ca e mai ieftin in aplicatie ).

Dar dureaza prea mult. Si anul trecut la fel, eram la 3km de job dar nu era autobuz direct. Rezultat ? 3 ore pe drum ( 4 sambata ). Dupa 12 ore de munca nu prea vrei sa mergi pe jos, mai ales pe ploaie.

View Postgiuliani, on 21 decembrie 2018 - 09:18, said:

In UK nu prea cred ca dai de munti si dealuri, deci cred ca o bicicleta ar fi o idee excelenta.

Nu imi place pentru ca :
Drumuri nu sunt prea late.
Merg mult in camp.
Merg noaptea.
La tesco anul trecut in 6 luni am auzit 4 cazuri de furat, direct din fata, legate, in locul special pentru bicicleta.

Acum, probabil va fi la fel si cu un scuter electric dar vedem.

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdanaciu, on 21 decembrie 2018 - 01:44, said:

Masina in UK e cea mai proasta optiune. Vezi ca in Londra parcarea in oras, cand esti la servici, costa 4-5 lire pe ora si oricum esti limitat la 4 ore dupa care trebuie sa o muti.
sa nu generalizam, colegul forumist sunt sigur ca nu locuieste sau lucreaza intr-o zona taxata din Londra

am locuit si lucrat in Londra, NW, Brent Cross/Golders Green 3 ani, am folosit masina tot timpul si am platit parcare de cateva ori, depinde de caz, exista intotdeauna alternative, doar ca nu se vad cand esti in trecere

View PostjuGGaKNot, on 21 decembrie 2018 - 10:17, said:

Stau 6 luni aici/6 acasa.
in cazul asta mai bine aduci masina din Ro, sunt multi romani care fac asta si in 6 luni cred ca te incadrezi legal

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate