Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Programul RABLA la Electrocasnice

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
Digi4k

Digi4k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.11.2018

View Postpartyman, on 29 mai 2019 - 15:15, said:

Pe mine m-au păcălit la televizoare, inițial anunțul era 200 lei pentru un tv clasa A și 500 pentru unul A+. Acum e cu totul altă poveste, 200 A, A+ și 400 pentru A++, eu nu am văzut astfel de televizoare...pe mine mă intrigă de ce nu participă și monitoarele la această rablă?
Televizoare A++ cu voucher rabla de 400 ron https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c

#92
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Proaspat scumpite !

#93
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostDigi4k, on 29 mai 2019 - 22:26, said:

Televizoare A++ cu voucher rabla de 400 ron https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c
Citind review-uri, am văzut un preț mult mai mic pentru ele...și să pricep că al naibii ce e cu A++ e doar Horizon, restul nu se pricep...în fine.

#94
Digi4k

Digi4k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.11.2018

View Postcarlo7, on 28 mai 2019 - 15:12, said:

Nu.
"AFM centralizează voucherele solicitanților și le va aproba în ședința Comitetului director al AFM miercuri, 29.05.2019, dată de la care curge termenul de 15 zile pentru utilizarea voucherelor de către persoanele fizice."
30.05.2019    Există o solicitare pentru această categorie de vouchere care nu a fost încă validată.

#95
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012

View PostDigi4k, on 29 mai 2019 - 23:09, said:

30.05.2019 Există o solicitare pentru această categorie de vouchere care nu a fost încă validată.
Mincinoși, ce sa facem... Nu promiteau tot ei 500 de lei pentru televizoare A+?

#96
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017
Am intrat acuși pe site-ul AFM.  Am introdus codul si imi spune:  Există o solicitare pentru această categorie de vouchere care nu a fost încă validată


WTF ....  ce le trebuie ca sa il valideze ??  Nu am optat pentru plecarea in spatiu... totusi ....

#97
Digi4k

Digi4k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.11.2018
Data expirare: 17.06.2019
Stare: Voucher valid. Poate fi utilizat pana la data expirarii

#98
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012

View PostSSpantzer, on 27 mai 2019 - 21:57, said:

Si tu poti lua vaucherul de 200 chiar daca ai aplicat pentru cel de 400 !
Cum as putea sa procedez?
Scrie pe site: "Categorie voucher: Televizoare A++/A+++".

#99
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Eu am incercat sa cumpar acum, dar la toate magazinele incercate spune ca nu se poate aplica codul de reducere.

#100
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Pe lista de "participanti" nu apar. In schimb, in "aplicatie" am cod de voucher. Ciudat sistem are AFM-ul...

#101
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005

View Postho_emil, on 30 mai 2019 - 10:03, said:

Eu am incercat sa cumpar acum, dar la toate magazinele incercate spune ca nu se poate aplica codul de reducere.
si eu la fel cu toate ca am voucher valid...ciudat, o colega a comandat...i s a aplicat reducerea, pe flanco

#102
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Am fost in magazin fizic. Acolo au putut aplica codul fara problema.

View PostVladCatalin, on 30 mai 2019 - 11:29, said:

Pe lista de "participanti" nu apar. In schimb, in "aplicatie" am cod de voucher. Ciudat sistem are AFM-ul...
Nici eu nu apar pe lista, poate de aceea nu functioneaza online.La magazin insa au verificat codul ( au ei softul lor) si nu a fost nici o problema.

#103
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 18.03.2007
Care e procedura de trecere de la A++ la A+++?


Care e procedura de trecere de la A++ la A+++?

Edited by rue_baree, 30 May 2019 - 15:07.


#104
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postrue_baree, on 30 mai 2019 - 15:07, said:

Care e procedura de trecere de la A++ la A+++?


Care e procedura de trecere de la A++ la A+++?

E aceeasi categorie. De la A+ la A++ trebuie sa astepti realocarea fondurilor, dupa 17.06.

#105
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 24.02.2017

View PostSSpantzer, on 29 mai 2019 - 22:30, said:

Proaspat scumpite !


Tipic romanesc. Si eu m-am uitat la masini de spalat si am observat exact acelasi lucru ... :(

#106
novex

novex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2014
Si eu tin sa mentionez ca Emag a scumpit preturile la anumite produse. TV care in aceeasi luna Mai era la 400 ron, cum a inceput programul rabla, l-au facut la 549! tipic romanesc!

#107
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

View Postpartyman, on 29 mai 2019 - 23:03, said:

...și să pricep că al naibii ce e cu A++ e doar Horizon, restul nu se pricep...în fine.
Poate explică cineva în temă, cum și cine certifică încadrarea în clasele de eficiență energetică (organism independent, neutru), pentru că eu nu am cunoștință de așa ceva. Treaba asta cu consumul este atât de subiectivă și relativă, încât este, tehnic vorbind, o mare abureală.
La televizoarele LCD, de exemplu, unde consumul este împărțit între iluminarea display-ului și partea de prelucrare electronică a semnalului, cum s-ar putea împărți pe categorii de consum când ele sunt extrem de diferite calitativ. Un smart tv va consuma mai mult pe partea de prelucrare video decăt un tv non-smart, dar și aici sunt diferențe între configurațiile plăcii de bază. facilități suplimentare, nr. de nuclee ale microprocesorului și tehnologia lui ș.a.m.d.
Tehnic vorbind, consumul crește proporțional cu diagonala (crescând nr. de leduri din backlight, nr. de cipuri COG din ecran), și dacă duci la rabla un tv CRT cu diagonala de 51 cm, care consuma 60W și cumperi un lcd de 80-100 cm, acesta din urmă va consuma cel puțin cât cel vechi, deci unde este economia de energie? Cheltuim bani publici, utili cu siguranță în scopuri mai bune, doar ca să ne modernizăm?
La mașinile de spălat treaba stă la fel de subiectiv, pentru că diferențele de consum sunt destul de mici, dar diferențele de fiabilitate între mașinile de acum și cele vechi sunt majore. În afară de asta, cum se poate aprecia calitativ dacă o mașină sau alta, spală la fel de bine rufele, la același tip de program?
Să facem un calcul simplu ca să vedem cum stăm cu economicitatea.
Să luăm în calcul un consum media de 1 kwh/ ciclu de spălare și 50 de litri de apă consumați (pentru simplitate) la o mașină veche, iar la una A+++ admitem o economie de 20% pe ciclu (eu nu cred că există o așa diferență, dar să admitem asta). Luăm un cost al energiei de 60 de bani/kwh și al apei de 6 lei/mc.
Rezultă un cost per ciclu de 0,9 lei (hai un leu) la cele vechi și 0,8 lei la cele A+++. La 220 de cicluri (în medie) pe an, evem o economie de 44 de lei.
Să presupunem că mașina are 5 ani garanție (nu toate au, dar fie), adică nu ai costuri suplimentare (eventual doar nervi cu promptitudinea service-ului), deci am economisit 220 de lei în cei 5 ani. Din experiența mea, după cei cinci ani mașina trebuie schimbată pentru că-i aproape praf, sau necesită reparație capitală, cu cost de cel puțin 300-400 de lei (rulmenți, pompă de evacuare, perii motor, amortizoare, adică piese ce se uzează prin mișcare).
Vă întreb, nu ar fi mai economic dacă mașina ar fi mai FIABILĂ, adică cel puțin 10 ani să nu-i faci nimic. Aproape toate mașinile de acum 15-20 de ani funcționau cel puțin 10 ani FĂRĂ NICIO INTERVENȚIE la ele. Să nu mai pun în calcul căt poluează o mașină care trebuie reciclată (pentru că nu se poate recicla în totalitate), costurile reciclării, poluarea și consumul energetic necesare pentru a fabrica una nouă.
Concluzia: programul rabla la electrocasnice nu are o utilitate clară, cuantificabilă și este doar o măsură populistă, specifică unui partid de stănga.
Sunt bani publici cheltuiți ca să importăm electronice, să susține industriile altora, intr-un moment în care balanța de plăți externă este dezechilibrată periculos de tare, cu efect în inflație și deprecierea monedei naționale.

#108
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@ervinen
La noi prostimea sta cu zilele la coada la pupat moaste si ingenuncheaza cand vede o fata bisericeasca; tu ai pretentii sa inteleaga asta cu gandirea din evu mediu?

Edited by danutlupu, 03 June 2019 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate