Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Programul RABLA la Electrocasnice

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Incepand de azi, icnepe programul Rabla la Electrocasnice.

Quote

Valoarea voucherelor a fost stabilită după cum urmează:

• 200 lei pentru maşini de spălat rufe cu eficienţa energetică A++;
• 300 lei pentru maşini de spălat rufe cu eficienţa energetică A+++;
• 300 lei pentru aparate de aer condiţionat cu eficienţa energetică la răcire (A+++/A++);
• 300 lei pentru categoria frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice cu eficienţa energetică A++;
• 400 lei pentru categoria frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice cu eficienţa energetică A+++.

Pentru a beneficia de finanţare, cetăţenii doritori trebuie să acceseze aplicaţia electronică de pe website-ul Administraţiei Fondului pentru Mediu şi să urmeze paşii de înscriere în program, până la completarea cu succes a acestora.

Ulterior, solicitanţii se vor prezenta la unul dintre comercianţii validaţi, de unde vor achiziţiona echipamentul dorit. Suma finanţată se scade de către comerciant din valoarea totală a facturii echipamentelor achiziţionate prin program (TVA inclus), iar diferenţa va fi suportată de către persoana fizică, din surse financiare proprii.

Este important de precizat că persoana fizică beneficiază de valoarea unui voucher la achiziţionarea unui echipament eligibil, în schimbul predării unui echipament uzat vechi echivalent. Schimbul se face în sistem 1:1.

Cetăţenii pot achiziţiona mai multe echipamente în schimbul predării unui număr echivalent de echipamente uzate vechi, beneficiind astfel, în mod corespunzător, de mai multe vouchere, dar nu mai mult de unul pentru fiecare categorie.

Citeste mai mult: adev.ro/pjw3b1

In curand vom inscrie electrocasnicele la Taxe si Impozite locale!

Nu stiu cum sunt altii, dar eu nu cred ca romanii se dau in vand sa isi schimbe electrocasnicele MARI, daca nu se strica, si nici nu cred ca au loc sa le depoziteze, in asteptarea unui miraculos program Rabla.

Sumele oferite sunt mici, iar metodologia e greoaie.

#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Procedura e normal sa fie greoaie atunci cand e vorba de dat bani, mai ales cand trebuie sa justifici acei bani. Cine vrea sa-si schimbe masina de spalat, poate alege sa urmeze procedura si sa fac o economie. Daca lenea e mai scumpa ca voucherul, omul va alege sa-si ia masina fara discount.
Unde e problema?

Eu cred ca as urma procedura.

Edited by danvlas, 18 December 2018 - 12:39.


#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
"pasii de inscriere in program" care nu-s nicaieri pe site-ul lu' peste prajit.

LE: si se pare ca nu-s singurul care nu gaseste formularul ala...

Attached Files


Edited by dygey, 18 December 2018 - 12:45.


#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Stai un pic ca nu inteleg...

Primesti 200 de lei daca iti dai masina veche care e A++ sau ca sa cumperi o masina care sa fie A++ ?

Sau ambele produse trebuie sa fie A++ ?

In mod normal aceste vouchere ar fi oferite contra produselor vechi care au standarde de energie mult mai proaste (A,B,C, stiu ca mai sunt in casele oamenilor).

#5
danyel61

danyel61

    Fumćtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005

 dygey, on 18 decembrie 2018 - 12:40, said:

"pasii de inscriere in program" care nu-s nicaieri pe site-ul lu' peste prajit.

Primii pasi sunt cei eliminatori, rabdarea e pusa greu la incercare.

 Magicwisewolf, on 18 decembrie 2018 - 12:42, said:

Ultimele 2 categorii nu isi au rostul, nu iei nimic pe ei ca nu valoreaza nimic.

Nu ma intereseaza banii, ma intereseaza doar schimbarea lor.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Nu e asa complicat. Am luat un frigider nou la care, la livrare am dat unul stricat dar cu compresorul pe el. Am câștigat 200 lei din pretul de vânzare. Nimic greu.

Asta la oferta magazinului. Dacă se implică instituții de stat.....nu mai vorbesc.

Edited by orlandobarbulescu, 18 December 2018 - 12:49.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 18 decembrie 2018 - 12:25, said:

Incepand de azi, icnepe programul Rabla la Electrocasnice.


Tot incepand de azi Emag scumpeste electrocasnicele, cu valoarea voucherului.

Nu scrie nicaieri cine preia electrocasnicul vechi de la casa clientului si cum se da voucherul. In mod normal ai nevoie de acel voucher inainte de a cumpara aparatul nou.

Edited by rosix, 18 December 2018 - 12:54.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007

 orlandobarbulescu, on 18 decembrie 2018 - 12:46, said:

Nu e asa complicat. Am luat un frigider nou la care, la livrare am dat unul stricat dar cu compresorul pe el. Am câștigat 200 lei din pretul de vânzare. Nimic greu.

Asta la oferta magazinului. Dacă se implică instituții de stat.....nu mai vorbesc.

Ala nu e program RABLA (unde tu aduci o vechitura si primesti un voucher pe care il poti folosi sa iti cumperi un alt electronic din aceeasi categorie), este buy back.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă vreau să scap de o maşină de spălat rufe, care nu mai merită reparată, dar nu vreau alta nouă   Posted Image

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"nu vreau alta nouă  "
Doar la fier vechi, o cantareste , face scazamant la tara pentru plastic/cauciuc si vei primi pe ea cat ai dat pe transport...
Daca o demontezi castigi mai mult , primesti bani si pe cuprul din motor .

Edited by ldpe, 18 December 2018 - 14:15.


#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 djl, on 18 decembrie 2018 - 13:37, said:

Şi dacă vreau să scap de o maşină de spălat rufe, care nu mai merită reparată, dar nu vreau alta nouă   Posted Image
Tu, dupa ce scapi de ea, devii nostalgic si cauti una la fel :P

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008

 AlexEn, on 18 decembrie 2018 - 12:55, said:

Ala nu e program RABLA (unde tu aduci o vechitura si primesti un voucher pe care il poti folosi sa iti cumperi un alt electronic din aceeasi categorie), este buy back.

Și care e practic diferența? Am dat unul vechi și am primit o compensatie de 200 lei la cumpărarea unuia nou.  Doar că statul îl numește rabla și îl complică.

Edited by orlandobarbulescu, 18 December 2018 - 14:37.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
E doar aplicatia pt comercianti. Nu prea cred ca se vor inghesui sa se inscrie. Vin sarbatorile si au de incarcat acolo ceva documente.

Daca dau un frigider vechi, pot lua o masina de spalat?
Ma costa transportul celor vechi mult. Platesc si vreo 2 gealati sa scoata masina/frigiderul.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007

 orlandobarbulescu, on 18 decembrie 2018 - 14:37, said:

Și care e practic diferența? Am dat unul vechi și am primit o compensatie de 200 lei la cumpărarea unuia nou.  Doar că statul îl numește rabla și îl complică.
Rabla este program sponsorizat de guvern si tichetele le folosesti in unitatile inscrise in program. Tichetul nu trebuie sa il folosesti pe loc.
Reducerea este recuperata de vanzator de la guvern, pe baza tichetului (guvernul le rascumpara).

Buyback-ul este sponsorizat de producator (de ex Samsung sau Apple) sau de catre magazin (de ex Altex) si de obicei nu primesti tichet ci ti se acorda o reducere la acelasi tip de dispozitiv electronic si de la aceeasi marca. Reducerea este recuperata de catre magazin de la producator.

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 vidiandrei, on 18 decembrie 2018 - 12:41, said:

Stai un pic ca nu inteleg...
Primesti 200 de lei daca iti dai masina veche care e A++ sau ca sa cumperi o masina care sa fie A++ ?
Sau ambele produse trebuie sa fie A++ ?
In mod normal aceste vouchere ar fi oferite contra produselor vechi care au standarde de energie mult mai proaste (A,B,C, stiu ca mai sunt in casele oamenilor).

 dygey, on 18 decembrie 2018 - 12:40, said:

"pasii de inscriere in program" care nu-s nicaieri pe site-ul lu' peste prajit.

LE: si se pare ca nu-s singurul care nu gaseste formularul ala...


Quote

Cum se vor face înscrierile? Printr-o aplicație online, care va funcționa în perioada respectivă și despre care nu știm mai multe detalii momentan, în afara informațiilor ce vor trebui furnizate la înscriere:
  • datele de identificare;
  • adresa de domiciliu;
  • adresa de e-mail și număr de telefon mobil valide, dacă acestea există;
  • declarația pe propria răspundere potrivit căreia nu înregistrează obligații de plată la bugetul  de stat și bugetul local, conform legislației naționale în vigoare, la data înscrierii;
  • acordul cu privire la prelucrarea de către Autoritate a tuturor datelor și informațiilor furnizate;
  • tipul de aparat care se va cumpăra şi eficienţa energetică a acestuia (A+++/A++);
  • o declarație pe propria răspundere că solicitantul se obligă să predea electrocasnicul eligibil vechi echivalent celui pe care vrea să-l cumpere (pe principiul: o mașină de spălat uzată pentru o mașină de spălat nouă, de clasa A++/A+++).
Atenție! Reamintim că singurele tipuri de aparate care vor putea fi cumpărate sunt: mașini de spălat rufe, aparate de aer condiționat, frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice din categoriile A++ și A+++.
Sursa
Restul...vorbe! aplicatia nu exista momentan!

Edited by stlk, 18 December 2018 - 15:40.


#16
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 dorin_2k, on 18 decembrie 2018 - 14:56, said:

Daca dau un frigider vechi, pot lua o masina de spalat?
Ma costa transportul celor vechi mult. Platesc si vreo 2 gealati sa scoata masina/frigiderul.

Eu am cumparat asa mai de mult frigiderul de la Flanco cu toate ca era mai scump decat la restul dar veneau ei sa il ridice pe ala vechi.
Cred ca daca nu era asa il mai tineam 5 ani.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Insa eu locuiesc la 40 km de resedinta de judet. In orasul meu nu e niciun magazin mai rasarit de electrocasnice.

Edit
La TV au zis ca de maine se pot face inregistrari pt cumparatori.

Edited by dorin_2k, 18 December 2018 - 16:57.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Principiul reciclarii este unul corect, numai ca programul e gandit cu curul. Un pensionar care vrea sa scape de masina de spalat si sa obtina acel voucher, sa comande ulterior una noua, cum face?

Normal era ca aia care vin, sa preia rabla si sa opereze, intr-un fel reducerea pe contul clientului, pentru o noua achizitie sau sa se restituie suma respectiva pe card.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate