Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Varg Vikernes si familia traditionala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Varg Vikernes este un tip norvegian care acum are 45 de ani si este casatorit cu Marie Cachet, care este mai tanara cu 15 ani decat el. Impreuna au 7 copii. Tipul a ars biserici si a ucis un om cand era tanar si a facut puscarie. Acum este cunoscut pentru blogul sau unde vorbeste despre "intoarcerea la familia traditionala" si critica societatea moderna. Multi il considera neo-nazist.

In 2013 a fost arestat de francezi pentru suspiciuni de terorism.
Varianta lui si a sotiei lui o puteti urmari aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SN1feAGd8sk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine m-a fascinat filmul realizat de sotia lui:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Syir5-5u2UA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu pot sa zic de ce, dar este ceva ce ma atrage.

Dar in acelasi timp ceva ma nelinisteste la acest om. Am senzatia ca este sau ca va deveni un monstru in viitor.
Canalul lui de youtube: https://www.youtube....MpDmBAsgJ91fKcg

Sunt pe aceeasi unda cu el in unele privinte, de exemplu renuntarea la mancarea din magazine, si cresterea propriilor animale si plante, sau concepul de self sufficiency,
Dar nu si modul cum acesta considera ca ar trebui sa traiasca femeile.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chiar esti pe unde.....
pastile? iarba?

Edited by myshyk, 18 December 2018 - 12:01.


#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Fiecare cu problemele si pasaricile lui.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ai uitat fix ce-i mai important de zis despre Varg.
Burzum.
Restul sunt prostii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9FN_YgdDdYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Dati un rezumat ca nu pot vedea filmuletele. Cat de traditionala e familia lui?

#6
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Au wc in fundul curtii, apa incalziita la soare, cresc/vaneaza animale, masina de 30 de ani, copiii nu merg la scoala si invata acasa.
Dar spre deosebire de romani, ei au ales tipul acesta de viata (nu le-a fost impus de saracie si mediu), si combina si tehnologii moderne de exemplu panouri solare si baterii.

Edited by cammyxxx, 18 December 2018 - 12:11.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Cammy, ai auzit de Burzum?

#8
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Dunkelheit este unul dintre cele mai bune albume de black metal din lumea asta. Varg a facut si prostii la viata lui... De la omoratul lui Euronymous, pana la incendiat biserica din Fantoft (Bergen) + alte nebunii de adolescent. A avut mereu probleme cu politia norvegiana si niciodata nu si-a ascuns ura pentru societatea norvegiana. Ii dau dreptate in unele privinte... Apropo, nicio sansa sa ajungi la ''familia traditionala'' intr-o societate unde cei traditionali sunt considerati ciudati. Ma uit la colegii mei de munca, cei tineri... Generatii de tampiti, indiferenti, haotici, pic de cultura in capatani fara nicio sansa de viitor.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Are canalul lui pe youtube (Thulean Perspective) unde a postat o multime de clipuri in care vorbeste/ isi da cu parerea despre multe aspecte ale vietii si societatii. Interesant si punctul lui de vedere.

View Postcammyxxx, on 18 decembrie 2018 - 11:55, said:

Varg Vikernes este ...
... unul dintre marii muzicieni ai lumii.

Edited by Karhu, 18 December 2018 - 12:26.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostFjell, on 18 decembrie 2018 - 12:18, said:

Ma uit la colegii mei de munca, cei tineri... Generatii de tampiti, indiferenti, haotici, pic de cultura in capatani fara nicio sansa de viitor.

Daca ai sti ce parere au ei despre tine ...

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Din punctul meu de vedere un om care a omorat un alt om, nu are nimic de spus.
Singura lui chestie care merita e Burzum. Aia a e arta.
In rest... faptul ca a ales el sa traiasca izolat, e treaba lui, sunt dracii lui cu care se lupta. N-are de ce sa devina un model, cel putin nu pe alt plan decat cel artistic.

Insa Burzum, e un briliant. Muzica asta va dainui probabil secole.
Ba chiar in anii astia au aparut trupe care sa fructifice stilul Burzum, se pare ca pana acum nu a putut fi inteleasa cu adevarat pentru a genera un curent in muzica.
Si ma gandesc la Mgla (cu un alt album fantastic de simplu si fain), dar sunt mai multe, nu le stiu si probabil ca sunt deja prea batran sa le mai stiu.

Sper ca cei care-l copie, sa nu copie si apucaturile lui.

#12
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View Postcammyxxx, on 18 decembrie 2018 - 12:10, said:

Au wc in fundul curtii, apa incalziita la soare, cresc/vaneaza animale, masina de 30 de ani, copiii nu merg la scoala si invata acasa.
Dar spre deosebire de romani, ei au ales tipul acesta de viata (nu le-a fost impus de saracie si mediu), si combina si tehnologii moderne de exemplu panouri solare si baterii.

Pana la urma, destinatia e aceeasi, difera putin drumul. Nu mai spun ca cei care ne-au fortat la acest tip de viata o sa se bata cu pumnul in piept ca de fapt asta a fost scopul, sa ducem o viata mai sanatoasa. Si ceauseasca, care lansase lozinca "nici o masa fara peste", de fapt avea putina dreptate. Drumul spre iad e pavat cu intentii bune.
Oricum, la partea cu vanatoarea, ar trebui sa facem ceva si de "fun", sa vanam pesedei.

#13
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
tipul nu e prost, e doar manipulator foarte bun.

Quote

- oamenii trebuie să se întoarcă la valorile vechi, la modul vechi de a trăi, fără tehnologie, fără distracții.
- coae, tu din ce faci bani? lasă că ești îmbrăcat în haine de la decathlon, asta e prea ușor, din ce faci bani?
- păi, am făcut niște jocuri online pe care le cumpără fraierii care muncesc.
- și dacă nu mai ai banii ăia ce faci?
- mor de foame, că nu e sustenabil ce fac eu, dar oamenii sunt prea fraieri ca să nu fie exploatați.


#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eram prin clasa a12a, se daduse legea copirightului si colectia mea de casete se oprise pe undeva pe la 200, majoritatea cumparate de la un magazin din Roman care "tragea muzica".
Casetele originale erau al naibii de scumpe, nu mai puteam cumpara cate 2-4 pe saptamana, asa cum faceam cu alea pirat.
Si nu se gaseau decat muzica mai mainstream, gen Metallica, Sepultura, Iron Maiden, Megadeth.
Adica... la o aidca, se gaseau maxim 30 de casete originale, daca-ti placeau le puteai cumpara pe toate si.. asta e. Eu cumparasem vreo 5, dar acele albume le aveam si piratate in afara de Sepultura Roots pe care am luat-o pe neveu, fara sa cunosc albumul.
Muzica incepuse sa se gaseasca iarasi rar. O puteai cumpara din surse dubioase, la o calitate extrem de proasta. Cand pleca cate unul dintre noi la Bucuresti sau Iasi, pleca cu o lista de dorinte din partea celorlalti. O lista lunga de dorinte. Cand se intorcea respectivul, din lista aia lunga nu reusea sa gaseasca decat maxim 2-3-4 casete.
Ultima mea caseta originala a fost Sepultura-Roots. S-a multiplicat cred ca in 10 exemplare, toata lumea o voia. Asta a fost aportul meu pentru fratii mei metalisti, de regula eu eram cel care luam de la ei, nu invers.

In fine...

Cumparam casete din surse dubiase, aveau coperti trase la xerox alb-negru, de multe ori erau amestecate acele coperti de albume, te trezeai ca ai cumparat ceva si pe caseta era inregistrat altceva.
Si practic cumparai tot ce-ti pica in mana, majoritatea era muzica de doi bani, incepuse un declin.
Asa am patit eu cu Burzum. Am cumparat la plesneala 5 casete, trupe de care nu auzisem.
Una dintre ele era Clawfinger, care de fapt s-a dovedit ca nu-i Clawfinger insa eu asa am trait cu impresia un an de zile, cel putin. Era de fapt albumul Burzum- Hvis lyset tar oss, dar asta aveam sa aflu dupa multa vreme.,
Pana atunci insa... am devenit mare fan Clawfinger. Nu aveam decat acea caseta, dar imi desenasem cu pixul sau cu markere pe pantaloni, pe tricouri, peste tot Clawfinger. Well.. logo-ul ala de pe caseta parea ca nu are de-a face cu muzica, era cam neinteresant, traiam cumva cu impresia ca e posibil sa nu fie vorba despre Clawfinger. Dar nu aveam altceva in loc.
Intr-o zi la radio EuropaNova am auzit o piesa de la Clawfinger. Era o emisiune noaptea, "topul de fier" parca se chema.
Mi s-a parut mizerabila, atunci mi-am dat seama ca de fapt caseta mea nu era Clawfinger, insa nu stiam ce este, nu aveam idee cine canta.

Ma durea pielea de la googe-bumps, asa de mult adoram muzica.  Imi doream asa de mult sa stiu cine naiba sunt de fapt autorii acelui album.
Am ajuns la Bucuresti la facultate, nu cunosteam colegii mai mari, dar am vazut pe unul cu barba ca de tap, mi-am dat seama ca-i si el metalist, eventual fan black metal, am intrat cu el in vorba, i-am zis problema mea, i-am fredonat o piesa, doua, de pe acea caseta si mi-a zis -> Burzum.
Waaw, nu auzisem de asa ceva.
Mi-a dat Filosofem, mi-a placut asa de mult incat cateva zle nici n-am mai dat pe la scoala, am ascultat-o nonstop, ca si cum mi-as fi facut o prietena noua, nu mai voiam sa vad lumina zilei, voiam doar sa stau si s-o devorez zi si noapte.
Posted Image
Si multi ani a ramas trupa mea favorita, la o vreme apoi la egalitate cu My Dying Bride pe care i-am descoperit tot din greseala cu un album mai putin cunoscut.
Si acum mi se face pielea de gaina cand ascult asa ceva..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W6Nw_V0Jv6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maccip, 18 December 2018 - 13:10.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt curios să aflu acele argumente conform cărora a avea WC în curte înseamnă sănătate.
"Nicio masă fără peşte" - trebuia să le spună asta lipovenilor din Delta Dunării.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mda cine stie ce apucat si asta...merita impuscat ....

de ce i-au mai dat drumul din inchisoare? trebuia sa stea cel  putin 40-50 de ani

in rest death metal? prefer manele ....

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
E Black Metal tinere.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmaccip, on 18 decembrie 2018 - 12:33, said:

Din punctul meu de vedere un om care a omorat un alt om, nu are nimic de spus.
El zice ca a fost in legitima aparare. Care o fi adevarul, probabil nu vom sti niciodata...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate