Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

17 Decembrie 1989, ziua in care...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
...in care unii si-au pierdut copiii, altii si-au pierdut parintii, poate bunicii sau alte rude si poporul roman a facut primul pas in eliberarea de sub comunism. Atunci a inceput totul...
Stiu ca nu a fost neaparat revolutia noastra, stiu povestea cu securistii deghizati in militari, haosul nedeslusit nici pana azi, stiu ca de fapt jocurile fusesera facute la nivel european si mondial si ca am fost intr-o oarecare masura doar pioni pe o tabla de sah cu miscari predefinite.
Dar, sa nu uitam de cei care au iesit in strada si au murit, crezand totusi in ceva si luptand pentru a lasa o alta mostenire copiilor lor. O alta lume, unde sa nu te uiti peste umar cand vorbesti liber sau esti critic, o lume in care Volga neagra sa nu mai aiba putere, o lume in care sa ai o alta sansa si sa poti fi cine vrei sa fii. Nu au reusit in totalitate, sau, nu a fost pana la urma chiar cum si-au dorit, daca ne uitam la ce e in jur 29 de ani mai tarziu, dar, sa nu uitam ca intr-o mare masura, lor le datoram asta.
Scopul acestui topic este sa ne aducem aminte de ei, pentru ca nu merita uitati. Eu personal, nu am pierdut pe nimeni in acele momente, dar altii, poate au pierdut mult mai mult, sau poate chiar totul si asta m-a impresionat. Am incercat sa ma pun in locul unui astfel de om. E greu, chiar si doar in imaginatie...
Astazi, nu stiu daca foarte multi romani (si nu numai) ar mai avea un astfel de curaj, curaj nebunesc pot spune chiar.
Din punctul meu de vedere RESPECT pentru asta ! Dumnezeu sa ii ierte ! Si chiar sper ca intr-o zi sa reusim sa fim cu adevarat demni de sacrificul lor...
Daca vreti sa adaugati cateva cuvinte sau pareri sau orice considerati ca merita spus, sunteti bineveniti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2eiQ4sLsC00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0sTB8AXKxoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Magicwisewolf, 17 December 2018 - 12:22.


#2
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Foarte  adevarat....atatia  oameni  au murit  fara  lumina, nespovediti, neimpartasiti...si  nimeni  nu raspunde  pentru  trecerea  lor  in nefiinta.
Totul se plateste...

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAdrexx, on 17 decembrie 2018 - 11:57, said:

Foarte  adevarat....atatia  oameni  au murit  fara  lumina, nespovediti, neimpartasiti...si  nimeni  nu raspunde  pentru  trecerea  lor  in nefiinta.

De ce sa fie spovediti daca tot spui ca au trecut in NEFIINTA. Nu e o contradictie in termeni?

#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

Quote

...in care unii si-au pierdut copiii, altii si-au pierdut parintii, poate bunicii sau alte rude si poporul roman a facut primul pas in eliberarea de sub comunism. Atunci a inceput totul...
... si dup-aia a venit...

[ https://static1.evz.ro/image-original-605-388/cache/2018-10/ion-iliescu-a-sarbatorit-implinirea-varstei-de-82-de-ani-la-ateneul-roman-134511-465x390.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sincer sa fiu la un moment dat chiar ma gandeam daca nu cumva ar fi fost mai bine sa nu fie o Revolutie si sa se schimbe lucrurile treptat. Sa se faca trecerea de la ce era inainte de '89 la ce a fost dupa (ma refer la lucrurile pozitive) dar treptat nu brusc. Poate asa nu ne mai taiam craca de sub noi asa cum am facut-o la inceputul anilor '90 cand s-au privatizat o gramada de chestii, au aparut in functii de conducere fel de fel de tractoristi sau bisnitari, nu s-ar mai fi inchis o gramada de fabrici si, deci, nu ar mai fi disparut marea majoritate a industriei pe care o aveam (de agricultura si altele nici nu mai zic).

Edited by vidiandrei, 17 December 2018 - 12:04.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAdrexx, on 17 decembrie 2018 - 11:57, said:

Foarte  adevarat....atatia  oameni  au murit  fara  lumina, nespovediti, neimpartasiti...si  nimeni  nu raspunde  pentru  trecerea  lor  in nefiinta.
Totul se plateste...
Din pacate, prea tarziu.
Ar trebui ca cei vinoavati sa fie pusi fata in fata cu cei care nu si-au cunoscut tatii sau mamele sau i-au cunoscut prea putin si nu au avut parte de o copilarie fericita. Sa se uite ochi in ochi...atat.

View Postvidiandrei, on 17 decembrie 2018 - 12:01, said:

El ar trebui sa fie primul pus fata in fata cu toti cei carora le-a schimbat viata. Si in decmbrie 1989 si in iunie 1990 si in toate celelalte situatii care au tot fost pana la sfarsitul anilor '90

Edited by Magicwisewolf, 17 December 2018 - 12:04.


#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Stati putin, avem dublu standard sau ce ?

"Vreau să vă spun - nu se ajunge la asta - și mulți vor crede că exagerez, că în câmpul democratic, dacă situația o impune, pentru a evita anumite violențe de proporții, se poate folosi și armament adevărat. Se somează de mai multe ori. Intrăm într-o grilă de tratare a unei manifestații până la capăt", a spus Abraham la România TV.
https://www.realitat...at_2027645.html

Mircea Badea ne-ar spune la TV ca Revolutia a fost ilegala si ar avea dreptate.

Avem dublu standard, cu ce drept unii au voie sa protesteze ilegal si altii nu ? Adica revolutionarii au protestat ilegal in 1989 si cei de acum nu au voie sa protesteze ilegal ? Vrem lege ? - cum spunea Mircea Badea - atunci sa aplicam legea intotdeauna!!!

Edited by PlatonX, 17 December 2018 - 12:06.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Ziua in care se mijeau zorii libertatii si ai vietii frumoase pe care o avem acum, fara comunism. Din pacate, pretul platit este prea mare.

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Am uitat sa adaug ceva : rog nostalgicii iubitori ai comunismului sa se abtina sau sa intervina doar dupa ce ajung in Coreea de Nord...

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Precum NK eram astazi daca nu avea loc evenimentul din 1989.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostNeaceasca85, on 17 decembrie 2018 - 12:23, said:

Ziua in care se mijeau zorii libertatii si ai vietii frumoase pe care o avem acum, fara comunism. Din pacate, pretul platit este prea mare.
Si totusi, ma gandesc daca nu cumva se putea si altfel, fara morti, asa cum au fost revolutiile in alte tari care au luat startul cu noi o data in 1989.
Si tot eu imi raspund ca nu cred. Jigodiile de conducatori ai nostri, chiar si cei de azi, sunt obisnuiti sa nu renunte la scaunele lor prea usor sau din bun simt si onoare, renunta doar cu forta si dupa ce apar victime, indiferent sub ce forma.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Dovada vie ca monstrul cu chip de om a ordonat masacrul din Timisoara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oGQLHYQBTFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postvidiandrei, on 17 decembrie 2018 - 12:01, said:

... si dup-aia a venit...

[ https://static1.evz.ro/image-original-605-388/cache/2018-10/ion-iliescu-a-sarbatorit-implinirea-varstei-de-82-de-ani-la-ateneul-roman-134511-465x390.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sincer sa fiu la un moment dat chiar ma gandeam daca nu cumva ar fi fost mai bine sa nu fie o Revolutie si sa se schimbe lucrurile treptat. Sa se faca trecerea de la ce era inainte de '89 la ce a fost dupa (ma refer la lucrurile pozitive) dar treptat nu brusc. Poate asa nu ne mai taiam craca de sub noi asa cum am facut-o la inceputul anilor '90 cand s-au privatizat o gramada de chestii, au aparut in functii de conducere fel de fel de tractoristi sau bisnitari, nu s-ar mai fi inchis o gramada de fabrici si, deci, nu ar mai fi disparut marea majoritate a industriei pe care o aveam (de agricultura si altele nici nu mai zic).
daca se facea  tranzitia treptat se ajungea la comunismul cu fata  umana care ne facea foarte apropiati de o rusie reformata , insa asta ne-ar fi departat de sua, care sua avea un interes aici. De aia sua a preferat sa provoace o revolutie sangeroasa pentru a se face trecerea la un capitalism salbatic si la aducerea in buzunarul propriu a noastra. Nu a contat nici un moment altruismul sau binele ori ceva in genul... De asta sua este cea care  a omorat pe cei de la timisoara sau bucuresti....

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostNeaceasca85, on 17 decembrie 2018 - 12:29, said:

Dovada vie ca monstrul cu chip de om a ordonat masacrul din Timisoara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oGQLHYQBTFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa-l ia dracu acolo unde e, daca nu l-a luat deja. Mai are oricum de luat pe unii care inca traiesc...

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostMagicwisewolf, on 17 decembrie 2018 - 11:53, said:

...in care unii si-au pierdut copiii, altii si-au pierdut parintii, poate bunicii sau alte rude si poporul roman a facut primul pas in eliberarea de sub comunism. Atunci a inceput totul...
Stiu ca nu a fost neaparat revolutia noastra, stiu povestea cu securistii deghizati in militari, haosul nedeslusit nici pana azi, stiu ca de fapt jocurile fusesera facute la nivel european si mondial si ca am fost intr-o oarecare masura doar pioni pe o tabla de sah cu miscari predefinite.
Dar, sa nu uitam de cei care au iesit in strada si au murit, crezand totusi in ceva si luptand pentru a lasa o alta mostenire copiilor lor. O alta lume, unde sa nu te uiti peste umar cand vorbesti liber sau esti critic, o lume in care Volga neagra sa nu mai aiba putere, o lume in care sa ai o alta sansa si sa poti fi cine vrei sa fii. Nu au reusit in totalitate, sau, nu a fost pana la urma chiar cum si-au dorit, daca ne uitam la ce e in jur 29 de ani mai tarziu, dar, sa nu uitam ca intr-o mare masura, lor le datoram asta.
Scopul acestui topic este sa ne aducem aminte de ei, pentru ca nu merita uitati. Eu personal, nu am pierdut pe nimeni in acele momente, dar altii, poate au pierdut mult mai mult, sau poate chiar totul si asta m-a impresionat. Am incercat sa ma pun in locul unui astfel de om. E greu, chiar si doar in imaginatie...
Astazi, nu stiu daca foarte multi romani (si nu numai) ar mai avea un astfel de curaj, curaj nebunesc pot spune chiar.
Din punctul meu de vedere RESPECT pentru asta ! Dumnezeu sa ii ierte ! Si chiar sper ca intr-o zi sa reusim sa fim cu adevarat demni de sacrificul lor...
Daca vreti sa adaugati cateva cuvinte sau pareri sau orice considerati ca merita spus, sunteti bineveniti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2eiQ4sLsC00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0sTB8AXKxoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
legende urbane, tinere ! ... se ve de ca nu ai trait "eliberarea" Romaniei se sub jugul comunist ! ... Posted Image
in cazul in care te intreaba cineva ce a fost "revolutia din Roamania" poti sa spui cuvintele fiului dictatorului, Nicu Ceausescu :
"nu o sa fiti in stare sa vopsiti ce a construit tata !" ...

Edited by realduc, 17 December 2018 - 13:08.


#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YAhoj_Otxhg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si nu doar tinerii, Ci toti profitorii de pe urma deturnarii miscarii de revolta din Timisoara acelor zile.

#17
axe1

axe1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.12.2018
Ar trebui sa realizam  ca suntem  doar niste pioni, cobai,  doar  niste cifre pentru unii, indiferent ce vrem si ce gandim.
Daca revolutia ar schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lasa sa protestam (inspirata dupa citatul  cu votul).  S-a vazut de la Revolutia Franceza si Revolutia Bolsevica ce inseamna sa faci revolutie pe continentul european: adica oamenii de rand ies primii la inaintare manati de nemultumiri sau instigati, cazand drept victime, ca organizatorii din spatele lor sa preia functiile, averile si controlul asupra statului  


Initial era o revolutie planificata. A trebuit ca un ungur ca Lazlo Tokes, cativa studenti ,  activisti pro-liberalizare   (evident, TOTI VESTICI, toti transilvaneni)  sa trezeasca poporul din amortire si sa instige la protest. Ca asa-i romanul, se plangea ca sunt cozi, ca-i foamete, ca nu-i caldura, nu-i curent, dar nu avea curajul sa protesteze daca nu-l indruma cineva.    
Daca nu erau nici astia, nici falimentul cu care se infrunta URSS si daca administratia George Bush nu se interesa sa  democratizeze Europa de Est si s-o transforme  intr-o piata de desfacere , mai stateam cu Ceausescu mult si bine  pana prin anii 90'.  
Romania, fiind locuita de un popor slab care s-a lasat subjugat secole la randul de alte imperii,  este acum pur si simplu  un experiment trist de democratie.
Ca au fost doar cativa care au vrut inlaturarea totala a comunismului si au iesit in strada din propria vointa ca sa moara pentru libertate,  iata ca alegerea facuta in 1990 a aratat ca romanii nu voiau decat inlocuirea lui Ceausescu, nu eliminarea in totalitate a sistemului comunist.Ce a fost pana in 1996 a fost o dictatura prelungita. Ce traim acum e o cleptocratie sau democratie bananiera dupa model brazilian.
Si daca revolutia nu avea loc si  Ceausescu murea de batranete,  tot Iliescu  l-ar fi succedat, fiind la momentul acela unul dintre cei mai puternici oameni din Romania, alaturi de gasca lui de securisti, mafioti, interlopi si mogulii care s-au imbogatit in urma loviturii de stat. A fost singurul care a avut capacitatea de lider de a prelua puterea in  Romania in aceea vreme.  
Sustinut de Gorbaciov si ceva evrei influenti care nu-l inghiteau pe Ceausescu fiindca o ardea independent si isi pierduse total controlul.  Majoritatea dintre cei care au planificat revolutia  (de toate nationalitatile)  au fost fara scrupule pentru a se imbogati de pe urma transformarii Romaniei intr-o piata de desfacere, dar si intr-un focar de coruptie.....si urmarile s-au vazut clar si se vad si astazi.  
Asta nu inseamna ca as apara dictatura aia nemiloasa  si barbara a lui Ceausescu care ne tinea izolati de restul lumii.
De aceea, consider ca Romania a pasit pe cursul cel mai bun pe care il putea alegea, alta varianta mai buna nu era. Iliescu si gasca lui de jeguri neocomuniste au fost raul cel mai mic care i s-a putut intampla Romaniei, doar uitati-va ce s-a intamplat in Iugoslavia.  Si noi riscam o divizare daca transilvanenii se gandeau sa se separe si sa-si formeze un stat autonom si prosper, mai apropiat de vest si restul romanilor erau lasati in chizda masii.  Romania (mai ales Transilvania)  a fost trasa in jos din cauza ortodoxismului si mentalitatii balcanice inapoiate  din Moldova, Oltenia si Muntenia si de aceea n-am putut progresa ca Polonia, Ungaria, Cehia, Slovacia si statele baltice care sunt profund catolice sau protestante, cu mentalitati mai avansate.  Intr-o Romanie saracita de comunism timp de 45 de ani si retrogradata de balcanismul ortodox  , si   daca nu era Iliescu, nici  Campeanu, Ratiu, Coposu si in mod sigur nici regele Mihai nu ar fi ajuns la conducerea Romaniei, ci in mod sigur un alt comunist puternic.Si apoi, au fost si ceva liberali in componenta guvernului Petre Roman, adica au fost Sora, Stolojan,  Plesu ,Basescu, toti  niste pui de comunisti,  niste parveniti profitori si pupatori de stanga  cand venea vorba de functii si averi.  Daca am fi avut liberali coiosi si autentici, acestia ar fi refuzat sa fie complici cu FSN-ul lui Iliescu si si-ar fi facut o miscare separata de la bun inceput, iar FSN-ul ar fi fost mai erodat.Dar ca sa vezi, comunistii au avut grija sa ne nimiceasca elitele politice liberale si intelectuale.




Pana la urma, sa-l memoram pe Bush senior ca ne-a dat oportunitatea sa schimbam ceva. Pana la urma, America iti da un imbold, dar nu-ti baga in traista.
Ca si in cazul altor tari precum Irak, America a intervenit, le-a dat jos dictatorul,  le-a instalat regim democratic,  insa i-a lasat apoi pe irakieni sa se descurce singuri  conform principiului suveranitatii.  
Asa si cu noi romanii.....

Edited by axe1, 17 December 2018 - 13:27.


#18
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Tot pe 17 decembrie 1989, a aparut si familia Simpson.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l2xrBZwzgO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate