Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

IPv4 sau IPv6? Si de unde cumpar?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Va zic povestea pe scurt: la firma la care lucrez am avut o clasa (/24) de IP-uri IPv4. Firma si-a incetat activitatea si am pierdut clasa de IP-uri. Acum, trebuie sa gasesc urgent o solutie si v-as ruga sa-mi dati cateva sfaturi: IPv4 sau IPv6? Este vorba despre un mic serviciu de hosting web (servere, site-uri web, baze de date MS-SQL pt. gestiuni, MySQL, VPS-uri si altele...).
Preturile la o clasa /24 de IPv4 sunt astronomice acum (pentru o firma micuta cum suntem noi), taxa de alocare este 1000 de euro + TVA, plus taxa anuala de 250 de euro + TVA (preturi de la ip.ro / jump.ro). In acest context, care ar fi "dezavantajele" la IPv6 fata de IPv4? Exista ceva "chestii', "limitari" (habar n-am ce) care daca trec pe IPv6 ar putea sa nu mai functioneze deloc ori sa intampin probleme? Pentru ca pana acum, pe IPv4, totul a fost ok. Routerul "principal" e un server cu CentOS 5.
Pe IPv4 am avut rutare facuta pe AS-ul providerului (RDS), la fel se procedeaza si la IPv6?

Stiti voi de unde am putea cumpara mai ieftin?

Multumesc si astept sfaturile voastre.

Cu stima.

Edited by dan74mm, 16 December 2018 - 00:34.


#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Aplicatiile tale precum si aplicatiile folosite de client stiu IPV6? Toti clientii tai au ipv6? Viitorii clienti au ipv6? ISP-u vostru ofera rutare ipv6? Iti dai seama ca niciun client GSM/LTE nu o sa se poat conecta la site-urile/bazele de date gestionate?
Parerea mea ca fara ipv4 nu faci nimic...iar daca ai nevoie de resurse ca sa-ti dezvolti business-ul, atunci trebuie sa si platesti pentru ele...din pacate epuizarea ipv4 se vede si la PJ (in costuri) nu numai la PF (CGN).

Acum strict la obiect un /48 PA (AS provider) ipv6 (65,536 de lan-uri adica 18,446,744,073,709,551,616 x 65536 = 1,208,925,819,614,629,174,706,176 IP-uri) 200-250 alocare + o taxa anuala intre 50 si 100 euro

Edited by ogo, 16 December 2018 - 01:36.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca furnizsorul actual este RDS si abonamentul este business garantat atunci sunt sanse la un /29 IPv4, astea se aloca de obicei destul de usor, sunt destul de comune si nici nu reprezinta multe IP-uri IPv4. As alege o combinatie IPv4 si IPv6 cu IP6 la toate jucariile si cele 5 IPv4 folosibile in retea le-as folosi pentru chestiile importante. In LAN as folosi IPv6 sau IPv4 privat si /29 public pentru chestii foarte importante. Asta macar asa pentru inceput.

PS: Cauta la RIPE si vezi ce preturi practica. ip.ro / jump.ro sunt niste mizerii si cum sunt reselleri / LIR mai adauga la pret ca sa aibe si gura lor ce manca.

#4
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Furnizor RDS, abonament business garantat, dar un /29 nu-mi ajunge, mi-ar trebui un /27 (30+2 IP) ... !? Oare as putea obtine de la RDS un /27 ?

De la RIPE n-am cum sa iau ca nu suntem LIR (trebuie sa fiu LIR ca sa ma pot autentifica pe RIPE)... si din ce-am mai scormonit pe net (daca n-am inteles eu gresit!?) firmele din Romania care sunt LIR cica au disponibile clase IPv4 cum s-au eliberat de la altii (dupa scumpirile acestea) si cica ei (adica LIR-ul) cam "taie si spanzura" (mai ales jump) pentru ca au portofoliu ...!?

Edited by dan74mm, 16 December 2018 - 03:01.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi colegul l0calh0st care si-a luat de la RIPE un /24 si AS. Poti vorbi cu el sa ii dai un PM si cand intra sa iti raspunda la intrebari. Vezi ca RIPE da si la clienti finali nu doar la LIR. La un LIR ofera mai mare de /24 (/20, /17. /12, etc). La client final da pana la /23 sau /22, asta in caz ca mai au de udne scoate.

Daca  poti sa demonstrezi ca ai nevoie de /27 poti obtine si de la RDS respectivul subnet. Incearca prima data la ei apoi arunca o privire la RIPE.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdan74mm, on 16 decembrie 2018 - 00:27, said:

Acum, trebuie sa gasesc urgent o solutie si v-as ruga sa-mi dati cateva sfaturi: IPv4 sau IPv6? Este vorba despre un mic serviciu de hosting web (servere, site-uri web, baze de date MS-SQL pt. gestiuni, MySQL, VPS-uri si altele...).

Care e mai exact problema la care se cauta solutie? Infiintarea unui nou serviciu de hosting e putin probabil sa fie o problema urgenta, dat fiind cati ofera deja astfel de servicii, de la mici la giganti.

Daca problema e nevoia de hosting pentru anumite aplicatii, apelarea la hosting existent poate fi o solutie, mai ales ca unii ofera taxare pe timpul folosit, nu cer neaparat sa platesti in avans pentru o resursa de care poate dupa cateva luni nu mai ai nevoie.

Edited by dani.user, 16 December 2018 - 15:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate