Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

deschidere fisier .ts in vdub64

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
Acum cateva zile am inregistrat un film de pe tv.Tunerul mi-a inregistrat filmul in format .TS.Din ce m-am documentat pe net .ts este mpeg1.Filmul l-am inregistrat cu reclame cu tot si vreau sa scot reclamele folosind virtualdub64.Problema este ca vdub64 nu poate deschide fisiere .ts.Exsista vreo metoda,un codec ceva sa pot deschide fisierul .ts cu virtualdub?Sau recomandati-mi un alt program in gen vdub.mersi

p.s am folosit xilisoft video converter dar nu mi place ce face programul acela.Adica am convertit fisierul .ts in mpeg sau xvid ca sa pot deschide cu vdub64 dar se pierde din calitate chiar daca are aceasi rezolutie de 720x576 si doar 880mb din 3.59gb cat are original,deci prin urmare vreau sa folosesc virtualdub64 sa scot doar reclamele.Spatiul ocupat nu ma deranjeaza

Attached Files


Edited by gordon93, 13 December 2018 - 18:27.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Degeaba il deschizi cu virtualdub, la final face tot recompresie in AVI - virtualdub stie sa salveze doar AVI.
Si daca nu stii sa setezi parametrii (si e clar ca nu stii, deoarece ai pierdut calitate cu programul celalalt), tot acolo ajungi, adica pierdere de calitate
Tu trebuie sa faci stream copy, adica fara recompresie.
Iti recomand AviDemux.
Derulezi cu bara si cu butoanele de jos > marchezi cu A-B sectiunile cu reclame > apesi Del - reclamele sint sterse
Setezi in stinga: Video Copy > Audio Copy
Apoi jos Output Format: le iei pe rind si vezi care merge: MPEG TS, PS, MP4, MKV
Apoi File > Save....

#3
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
da,vreau sa pastrez calitatea inregistrarii.Am observat ceva foarte ciudat.In xilisoft chiar daca dau compresie in orice format chiar si cu birate maxim si aceasi rezolutie cu cea oiginala tot se pierde din calitate nu inteleg de ce.Prin urmare vreau sa scot doar reclamele atat si nimic mai mult

Edited by gordon93, 13 December 2018 - 19:34.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cum am zis mai sus... ai incercat ?!

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
virtual dub 2 stie sa salveze SI IN ALTE FORMATE decit avi...

Attached File  Clipboard02.jpg   85.88K   9 downloads


Highlights:

Quote

read and write AVI, MP4, MOV, MKV
16-bit TIFF image sequences
works with deep color and alpha
AviSynth / VapourSynth script editor
native CineForm codec
save to FFV1, X264, X265, ProRes, ...
extended API for plugins
command line automation

Edited by tEo, 13 December 2018 - 19:48.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, nu l-am mai folosit demult Posted Image
In fine, ideea e cam aceeasi
Selectezi bucatile care le vrei taiate, dai delete din meniul Edit....
La final, selecteaza Video > Direct stream copy, audio > Direct stream copy - din meniurile video si audio
Salvezi tot in format care merge: avi, mkv, mp4

Muhahaha, salveaza el, dar nu deschide ;)
Deci, AviDemux :) :) :) e aceesi brinza, dar alt program.

Edited by buyonevideo, 13 December 2018 - 20:04.


#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
ei... solutii de deschidere ar exista...

de exemplu aici:

Quote

Install AviSynth and DgMpgDec. Build an index file with DgIndex. Use the MPG2Source Avisynth template at the bottom of VirtualDubMod's Open Video File dialog and select the D2V file created with DgIndex.

dar totul tine de gradul de determinare...


LE

mai exista si Virtualdub-MPEG2 care in principiu deschide mpeguri, dar, fiind o versiune mai veche, nu stie salva decit .avi.
dar avi-ul ala poate fi cu comprimare x264, la fel ca si mpeg4, daca se descarca si se foloseste encoderul/decoderul de aici.

Edited by tEo, 13 December 2018 - 20:23.


#8
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
chiar nu am stiut ca exsista si virtualdub 2.multumesc mult tEo.wow.Din ce am testat pana acum vad ca vdub 2 deschide si .ts si stie sa salveze si in alte formate decat avi.revin
ar mai fi o problema sa vedem daca vdub2 asta poate face directstrem copy,si daca pastreaza dupa salvare in diferitele formate la calitatea initiala a inregistrarii.
Nu am stiut ca exsista  si mpeg HD ts2.este cam ciudat pt ca standardul mpeg stie doar de maxim 720x576 pal,ori hd inseamna 720p.Probabil tunerul meu a inregistrat la o calitate mpeg superioara vechiului standard mpeg cu un bitrate mai mare,de aceea dupa ce convertesc in acelasi mpeg chiar si cu aceasi rezolutie se pierde din calitate
Aici sunt eu in ceata de cand exsista si hd mpeg?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   336.69K   4 downloads
  • Attached File  2.jpg   332.57K   4 downloads

Edited by gordon93, 13 December 2018 - 20:59.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
virtualdub2 stie cu siguranta direct stream copy. insa folosirea respectivei functii este conditionata de capacitatea lui virtualdub2 de a salva nativ exact in tipul de fisier deschis.

standardul mpeg 2 stie HD, chiar si 1920x1080


LE
aici am gasit urmatoarea afirmatie, de care, recunosc, nu aveam habar:

Quote

MPEG-1 supports resolutions up to 4095×4095 (12-bits), and bitrates up to 100 Mbit/s.
MPEG-1 videos are most commonly seen using Source Input Format (SIF) resolution: 352x240, 352x288, or 320x240. These low resolutions, combined with a bitrate less than 1.5 Mbit/s, make up what is known as a constrained parameters bitstream (CPB), later renamed the "Low Level" (LL) profile in MPEG-2. This is the minimum video specifications any decoder should be able to handle, to be considered MPEG-1 compliant. This was selected to provide a good balance between quality and performance, allowing the use of reasonably inexpensive hardware of the time

Edited by tEo, 13 December 2018 - 21:21.


#10
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
deci am incarcat filmuletul inregistrat cu vdub 2 am scos cu cut reclamele,am dat la video- direct stream copy la audio la fel,si dupa ce dau Export Stream copy imi salveaza filmul tot cum era initial cu reclame.De ce??Ca reclamele le-am scos cu cut.Unde gresesc sau ce mai trebuie facut?

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
nu reusesc sa reproduc comportamentul descris de tine.

reclamele cum le-ai sters? prin selectare si apasare DELETE? in cazul ala, cind faci "play" in vdub ar trebui sa lipseasca, si la fel si in export...

Attached File  Clipboard03.jpg   14.16K   4 downloads

#12
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
da exact ca in ss-ul pus de tine doar ca ii dau cut nu del.Si dupa ce termin de scos reclamele ii dau export si salveaza tot cu reclame.nu inteleg.

Attached Files

  • Attached File  cut2.jpg   238.78K   7 downloads
  • Attached File  cut.jpg   229.38K   7 downloads

Edited by gordon93, 13 December 2018 - 21:54.


#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
incearca cu normal FULL PROCESSING MODE la video si seteaza si o comprimare. va dura mai mult dar ar trebui sa retina doar ce a ramas, fara zonele sterse.
ca si comprimare poti incerca (la formatele mp4 sau matroska) formatul x264, single pass, bitrate based, 1800. asta de inceput, poti modifica setarile, daca nu iti place rezultatul.
eventual poti salva doar o mica zona din film, de ex. jumatate de minut, ca sa iti faci o idee de rezultat. tot asa, selectezi zona dorita si alegi SAVE...

Attached File  Clipboard01.jpg   111.33K   2 downloads

#14
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
dar as vrea sa pot sa scot doar reclamele si sa  dau direct stream fara nici o compresie nimic pt ca ajung de unde am plecat .orice compresie cat de mica ar fi ea nu o sa se mai compare cu inregistrarea originala,se va pierde din calitate.Vreau sa pastrez calitatea inregistrarii initiale fara nici o modificare sau compresie.

Edited by gordon93, 13 December 2018 - 22:09.


#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
te cred dar... tocmai de aceea am sugerat o proba pe o bucata scurta de film (ca sa nu dureze mult timp). ideea e ca vdub NU e xilisoft, si s-ar putea sa ai surprize placute. o compresie bine aleasa va genera un rezultat aproape identic cu sursa. doar tu vei sti ca este un fisier comprimat...

#16
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
am incercat si cu full processing mode tot degeaba.Nu tine minte setarea la export stream nu stiu de ce.pff
din aceasta lista ce ar trebui sa selectez pt calitatea cea mai buna?
virtual dubul il alesesem pt usurinta de a scoate cu cut reclamele,cu xilisoft nu stiu sa scot

Attached Files


Edited by gordon93, 13 December 2018 - 22:23.


#17
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
x264 - comprimare in format mp4 sau matroska
x264vfw in format .avi cu codec x264

daca alegi FILE, SAVE AS (F7), vdub va face o comprimare bazindu-se pe setarile date de tine. adica zona dorita (daca e selectata. daca nu, se salveaza tot timeline-ul) si codecul audio si video, si filtrul (in modul full processing mode)
eu am incercat si cu FILE, export, stream copy, si imi exporta doar zona dorita. de aceea zic ca nu pot reproduce problema ta. e drept ca nu am fisier .ts, ci .m2ts


incearca si cu DELETE in loc de CUT...


xilisoft e un brand care produce tot felul de softuri de conversie video, de proasta calitate. sfatul meu e sa te feresti de el.

Edited by tEo, 13 December 2018 - 22:35.


#18
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
desi inregistrarea are doar 720x576p are o claritate de zici ca e HD cu un bitrate de aproape 4mbit.Am inteles inseamna ca ori am eu probleme cu codecurile cu windosul ori vdub2 nu stie sa dea export la fisere .TS sa tina minte la setarile care le faci Posted Image

Edited by gordon93, 13 December 2018 - 22:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate