Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Alegere diagnoza auto

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
alinukn

alinukn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.03.2012

View Postadisz, on 13 decembrie 2018 - 20:33, said:


Daca toti cei care detin asemenea "testere" ar reusi sa elimine eroarea dupa tot ei au depanat masina,inseamna ca service-urile auto ar dispare instant.In realitate insa nu se intampla asa ceva.
Cam in zona asta se situeaza "mistoul".

sunt mecanic imi trebia pentru timpul liber sa nu ma mai duc la munca sa scanez, sa imi fac obligati
asa ca stiu cu ce se mananca, in loc sa da ti raspunsuri o luati in balari cu discuti aiurea

#20
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Pt ce masina?
Pt gama vag eu am asa ceva 15.7. Super ok.
https://www.diagnoze...16-8-17-3825266

#21
alinukn

alinukn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.03.2012

View Postbc74abs, on 13 decembrie 2018 - 21:51, said:

Pt ce masina?
Pt gama vag eu am asa ceva 15.7. Super ok.
https://www.diagnoze...16-8-17-3825266

mie imi trebui multi marca
o sa iau delphi

#22
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Asa e lumea in zona asta de forum, se chinuie sa adune postari.
Si eu am un ds150 chinezesc si merge ok, vezi ca sunt mai multe versiuni, cea mai ok e cu relee inauntru, cele fara sunt mai lente si au ocazional probleme de compatibilitate.
Softul cred ca se gaseste pana la maxim 2015 ca varianta.
Pt ceva profesional bosch kts e cam cea mai ok, pretul in schimb e... prohibitiv.

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
A trecut ceva timp de la ultima postare dar titlul e de actualitate.

Pentru un RR Evoque Si4 an 2013 (MK1), ce diagnoza recomandati?
Am luat de proba un Ediag YA-101 https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8 si am descoperit doua erori pe care le-am interpretat si sters, am comandat piesa defecta si urmeaza inlocuirea.
Exista vreun alt tester care sa efectueze o interogare mult mai amanuntita decat asta sau e suficient ce am acum? Poate nu sunt alte erori de nu au aparut dar e posibil sa nu poata interoga toate calculatoarele, de asta intreb.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Intre testerul de mai sus si cele recomandate (oare) pentru LR https://www.diagshop...er/?order=price oare e ceva care sa merite interesul? Ediag vede doar motorul, iCarsoft vede tot dar din prezentare ultimul in plus pare ca are doar cateva chestii: sprijinul tuturor unitatilor, resetare interval service, calibrare senzor unghi volan... Exista ceva ca Ediag dar cu functii ca iCarsoft? Doar pentru hobby parca nu as lua pe ultimul.

#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Nici o opinie?
Primul pare sa fie multimarca, nu e dedicat LR asa cum as vrea, nu vede toate modulele.
Intre asta si primul model dedicat LR, care sa merita cumpararea? Nu stiu daca merita v2 sau v3.

#26
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Sunt atatea pe aliexpress, ai de unde alege, eu am una universala cu touchscreen mai scumputa

#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Știu că sunt, am văzut. Cele din magazinele românești tot de pe acolo vin.
Ideea e să aibă toate protocoalele și să se conecteze cu multe module.
Un ELM nu îmi vedea sonda lambda 2, exact că mă interesa.
Astea "dedicate" pentru LR sunt bune? Sau genul asta, monomarca .

Edited by danghetau, 05 May 2023 - 06:18.


#28
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Daca iei unul scump cred ca arata, eu vad si greutatea cand ma pun pe scaun, e halucinant

#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Pana la urma am luat acea diagnoza "dedicata" pentru LR, este ok, vede foarte multi parametri insa nu a depistat erorile la camerele de pe partea dreapta, erori vazute de alte diagnoze. De ce se intampla asta, nu stiu.

Cunosc un tuner care mai mult ca sigur ca NU are tester dedicat LR ci doar multimarca, de genul Launch. Oare poate sa depisteze cu el erorile pe care le-ar depista si cu unul dedicat marcii respective? Mai am oportunitatea sa merg la cineva (in Bucuresti) care lucreaza doar cu LR insa nu stiu ce sa zic, nu sunt prea incantat de raspunsurile primite la diversele intrebari, fiecare propune o alta rezolvare pentru acelasi cod de eroare si nu sunt dispus sa incerc pe banii mei, as vrea un raspuns clar.

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
cea mai ok varianta pt tine e sa cauti o interfata mongoose jlr si sa faci rost de SDD.
cred ca si clonele merg.
pe langa diagnoza poti face si retrofituri si activari de tot felul din softul masinii.

#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Ajung sa ma transform in mecanic pana la urma, deja mi-a ajuns...

#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Ieri am fost la tuner sa vada masina si sa discutam ce am facut anterior si ce ar fi de facut. Mi-a sugerat sa iau legatura si cu unii care au legatura cu LR asa ca azi am discutat la doua serviceuri din Bucuresti plus cu altcineva care are tot ce-i trebuie pentru a diagnostica.
M-a zapacit raspunsul primit: posibil sa nu depistam in scurt timp, sa ramana masina 1-2 zile sau chiar mai mult, ba ca asa fac toate astea noi ca sunt foarte sensibile, ca nu garanteaza rezultatele, una peste alta posibil sa platesc diagnosticare cu testerul, aflu ce stiu deja dar rezolvarea ciuciu.

Ieri mi-a spus tunerul ca ar fi vrut sa aiba eroarea nestearsa si Check aprins, ca ar fi vazut in Freeze frame ce a generat. Eu am diagnoza de mai sus, ce sa caut mai exact daca apare P0420?

#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
Care o fi programul/aplicatia care poata sa deschida fisierele .rex? Orice am cautat si instalat nu a mers.
Am salvate niste fisiere in diagnoza.

#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,719
  • Înscris: 21.08.2008
A aparut iar P0420 si nu am mai sters eroarea. Cum nu gasesc pe nimeni dispus (contra cost) sa interpreteze (nu au timp nici macar 1 minut sa vada ce anume a generat eroarea), va intreb daca se poate vedea cu aceasta interfata. Unde sa caut, in Freeze Frame, in vreun log?
Poate e vreun parametru sarit din schema.
Nu au timp deloc, toti sunt ocupati, sa incerc saptamanile viitoare si cand se apropie termenul iar sunt ocupati. Daca stiam, mecanic ma faceam.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate