Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Masina e pe numele tatalui meu, decedat

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Am achizitionat acum 2 luni un renault megane. Pentru ca am 27 ani, sa nu platesc mult pe asigurare, am decis sa trec masina pe numele tatalui meu. Eu am suportat absolut toate costurile, el e proprietar doar cu numele. Sunt in relatie foarte buna cu mama si sora mea, si ele nu ar interveni niciodata, avand pretentii ca au si ele dreptul la parte din masina. Zic asta pentru ca tatal meu a decedat. Acum, masina e pe  numele lui, si din cate am citit pe net, trebuie facuta succesiune.
Exista o alta varianta?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nope
Notar - dezbatere succesiune - partajul bunurilor ramase dupa tata - gata

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu.

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 Naijax, on 12 decembrie 2018 - 16:54, said:

Nope
Notar - dezbatere succesiune - partajul bunurilor ramase dupa tata - gata
Si cu certificatul de mostenitor te duci in decurs de 30 de zile la Serviciul Taxe si impozite din orasul de resedinta si o inscrii la fisc pe numele tau.
Cu declaratia de la fisc vizata de ei te duci la Serviciul inmatriculari sa iti faca certificat de inmatriculare pe numele tau

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, uite pe ce-o sa cheltuiesti banii economisiti pe asigurare si inca niste bani in plus. Basca umblatura, timp pierdut,... Ai economisit macar atata  cat  sa acopere toate astea?

Edited by myshyk, 12 December 2018 - 17:23.


#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Cat timp a trecut de la deces??
daca-i vorba de cateva zile, poti "gasi" intr-un sertar un act de vanzare-cumparare a respectivei masini datat anterior decesului??

#7
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Dezbatere mostenire; la notar daca nu sunt divergente. Masina va fi in coproprietate (si celelalte buburi). Sora si mama iti vand (preferabil) sau doneaza  partea lor  de proprietate asupra masinii si dupa aceea esti unic proprietar al masinii pe care ar fi trebuit sa fii de la inceput.
Nu merge cu renuntarea la cota parte ce li se cuvine celorlalti. La mostenire nu poti renunta doar la o parte din bunuri; accepti sau renunti (la tot).

Edited by iancuMIC, 12 December 2018 - 17:41.


#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 myshyk, on 12 decembrie 2018 - 17:23, said:

Eh, uite pe ce-o sa cheltuiesti banii economisiti pe asigurare si inca niste bani in plus. Basca umblatura, timp pierdut,... Ai economisit macar atata  cat  sa acopere toate astea?

Crezi ca lua in calcul varianta ca tatal lui va muri cand a facut asta? Cine se gandeste la asta? Majoritatea celor sub 25-30 de ani isi trec masinile pe numele parintilor si in afara tarii, nu doar in Romania.

Edited by Robiacs, 12 December 2018 - 17:47.


#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
După ce dezbateți moștenirea, mașină rămâne mamei. Chiar dacă nu are permis de conducere.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sfantu.dracu, on 12 decembrie 2018 - 17:59, said:

După ce dezbateți moștenirea, mașină rămâne mamei.  
De ce zici asta?

Edited by althea, 12 December 2018 - 18:05.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
cum ziceau niste baieti pe alt topic, cat timp ai cartea masinii si talonul o poti folosi fara probleme.

#12
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 sfantu.dracu, on 12 decembrie 2018 - 17:59, said:

După ce dezbateți moștenirea, mașină rămâne mamei. Chiar dacă nu are permis de conducere.
Fii serios; toate bunurile se impart intre mostenitorii legali. Ca masina sa ramana in proprietatea mamei, trebuie ca cei doi copii sa renunte la dreptul lor de mostenire; astfel cat traieste, sotul supravietuitor va fi unic proprietar urmand ca dupa moartea acesteia sa fie dezbatuta mostenirea intre copii sau descendentii legali.
Si in acest caz lucrurile trebuie tratate cu intelepciune, intrucat sotul supravietuitor se poate casatori intre timp sau vinde o parte din mostenire si de aici un intreg balamuc.
Scuze, dar asta-i viata.

Edited by iancuMIC, 12 December 2018 - 18:24.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Așa e, diferența e doar că el și sora au cote mai mici.
Donația după obținerea certificatului de moștenitor ar fi cea mai ieftină variantă pentru a-și trece mașina pe numele lui.

#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Eu zic sa mai caute prin sertare.
Posibil sa fie acolo actul care-l intereseaza pe el
Sa-i spuna mamei si surioarei sa faca curatenie cu multa atentie in sertarul din mijloc.
Asa, chiar ele vor pune prima si prima oara mana pe respectivul act de vanzare-cumparare.

Edited by tioopedi, 12 December 2018 - 18:21.


#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 12 decembrie 2018 - 18:05, said:

cum ziceau niste baieti pe alt topic, cat timp ai cartea masinii si talonul o poti folosi fara probleme.
Adica sustrasa , furata din masa succesorala ? https://legeaz.net/s...ctiune-360-2006

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
nu am zis nimic de sustragere ci doar de folosire.
el a primit actele cu acodul propietarului nu i le-a "furat" din casa...

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Robiacs, on 12 decembrie 2018 - 17:46, said:

Crezi ca lua in calcul varianta ca tatal lui va muri cand a facut asta? Cine se gandeste la asta? Majoritatea celor sub 25-30 de ani isi trec masinile pe numele parintilor si in afara tarii, nu doar in Romania.
Dupa care se plang peste tot ca sunt discriminati de italieniPosted Image Posted Image
Oare de ce toti cei care procedeaza incorect, se asteapta ca ei sa fie tratati corect?
Ramane bun comun, se imparte intre mostenitori cu cote parti, dupa care se pot hotara ce face fiecare cu partea sa.

 tioopedi, on 12 decembrie 2018 - 18:20, said:

Eu zic sa mai caute prin sertare.
Posibil sa fie acolo actul care-l intereseaza pe el
Sa-i spuna mamei si surioarei sa faca curatenie cu multa atentie in sertarul din mijloc.
Asa, chiar ele vor pune prima si prima oara mana pe respectivul act de vanzare-cumparare.
E o chestie prea subtila, nu mai insista.

Edited by myshyk, 12 December 2018 - 18:27.


#18
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Dupa mostenire trebuie sa faci si act de partaj. Masina nu se poate inmatricula pe mai multe persoane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate