Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Gaura prin armatura, cum dam?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
De multe ori cand dam o gaura in beton, ne lovim de fierul beton, cum procedam?

Cum se da o asemenea gaura? Se forteaza pana trece burghiul? Care burghiu, de metal, de beton?

De obicei cele de metal sint scurte si nu au prindere SDS...

Imposibil sa nu va fi lovit macar o data de situatia asta, sint curios ce solutii exista, cum face fiecare

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pur si simplu schimbi locul gaurii
Doar un imbecil taie fierul din armatura Posted Image

#3
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Folosind o carota diamantata

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vGZIR0qr4gg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Maverick27, 12 December 2018 - 11:12.


#4
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Omul ar trebui sa ne spuna ce fel de gaura vrea sa dea, vrea sa monteze o hota, sa monteze o galerie, nu poti sa dai cu carota gaura cand vrei sa montezi un conespan, sau un diblu

#5
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Exista burghie speciale pentru beton, care trec prin armatura ca prin brinza. Vezi la hilti si la bosch.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca gaura ii mare, se macina betonul cu ciocanul rotopercutor si se taie firele de fier-beton cu flexul.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Naijax, on 12 decembrie 2018 - 11:11, said:

Pur si simplu schimbi locul gaurii
Doar un imbecil taie fierul din armatura Posted Image
e putin mai complicat, doar imbecilii simplifica totul asa...

Uneori nu ai posibilitatea sa schimbi locul, si chiar daca schimbi, poti avea de ex nevoia sa dai 3 gauri pt a fixa ceva, mutand mai incolo, una din 3 tot va avea sanse mari sa prinda armatura.

Mai e si cazul gaurilor mari, de hota, la care armatura este taiata cam intotdeauna.

 karapok, on 12 decembrie 2018 - 11:15, said:

Omul ar trebui sa ne spuna ce fel de gaura vrea sa dea, vrea sa monteze o hota, sa monteze o galerie, nu poti sa dai cu carota gaura cand vrei sa montezi un conespan, sau un diblu
sau omul pune o intrebare generala, oricum pt ca am mentionat burghiu, e clar ca e vorba de gaura pt dibluri, cazul cel mai des intalnit

 dan78rom, on 12 decembrie 2018 - 11:18, said:

Exista burghie speciale pentru beton, care trec prin armatura ca prin brinza. Vezi la hilti si la bosch.
nu stiam, un link daca se poate?

Chiar ca prin branza? Sau ai exagerat un pic?

 Hunor_66, on 12 decembrie 2018 - 11:58, said:

Daca gaura ii mare, se macina betonul cu ciocanul rotopercutor si se taie firele de fier-beton cu flexul.
gauri mici sa zicem... cum procedam? burghie speciale de beton care trec "ca prin branza" prin armatura eu unul nu am vazut, nu am vazut pe nici un burghiu de beton sa scrie ca are proprietatea de a merge si prin metal, totusi avem un coleg care ne-a anuntat ca exista si altul care a dat like postarii, deci exista speranta, sa speram ca ne lamuresc un pic mai mult despre aceste burghie

Edited by unbrutus, 12 December 2018 - 12:01.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 unbrutus, on 12 decembrie 2018 - 12:00, said:

e putin mai complicat, doar imbecilii simplifica totul asa...

Uneori nu ai posibilitatea sa schimbi locul, si chiar daca schimbi, poti avea de ex nevoia sa dai 3 gauri pt a fixa ceva, mutand mai incolo, una din 3 tot va avea sanse mari sa prinda armatura.

Mai e si cazul gaurilor mari, de hota, la care armatura este taiata cam intotdeauna.

Stiu
Este motivul pentru care astept cu deosebit interes urmatorul cutremur Posted Image

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 unbrutus, on 12 decembrie 2018 - 12:03, said:

gauri mici sa zicem... cum procedam? burghie speciale de beton care trec "ca prin branza" prin armatura eu unul nu am vazut, nu am vazut pe nici un burghiu de beton sa scrie ca are proprietatea de a merge si prin metal, totusi avem un coleg care ne-a anuntat ca exista si altul care a dat like postarii, deci exista speranta, sa speram ca ne lamuresc un pic mai mult despre aceste burghie
Daca clickuiam, savant ma numeam...

Astazi, informatia este la un click distanta. Numa' sa intinzi mana si s-o culegi.

"Cap inovator din carbură solidă prevăzut cu tehnologia gradată pentru găurirea simplă prin barele de armătură din oţel" Posted Image

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
In proiectare chestiile astea se iau in considerare, nu sta blocul in un fir de armatura.
Ca unii au spart pereti cu totul, e alta poveste.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu sta intr-un fir la mine, nu sta intr-un fir la tine, nu sta intr-un fir la vecinul dar, in cate fire sta dom'le blocul ala in picioare ?
Vorbim de fire intregi desigur - nu retezate

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 unbrutus, on 12 decembrie 2018 - 12:03, said:

e putin mai complicat, doar imbecilii simplifica totul asa...



nu stiam, un link daca se poate?

Chiar ca prin branza? Sau ai exagerat un pic?




Chiar ca. Da' mai depinde si ce masina ai la capatul burghiului.
https://www.hilti.ro...

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Numai cu burghiu SDS, și bormașină serioasă cu percuție. Nu merge cu mandrina obișnuită. Se mută un pic locul găurii, sau direcția în care intră burghiul în perete, se dă gaura puțin mai oblic, să treacă pe lângă fier. Cu burghiul de beton.

Edited by Digix, 12 December 2018 - 12:17.


#14
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 slai, on 12 decembrie 2018 - 12:10, said:

In proiectare chestiile astea se iau in considerare, nu sta blocul in un fir de armatura.
Ca unii au spart pereti cu totul, e alta poveste.

Nu sta blocul intr-un fir de armatura daca lipseste de la bun inceput.
Daca il tai dupa constructie, il incepe sa se oxideze si de acolo sa crape betonul si ... mai departe vedem la urmatorul cutremur
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PLF18H9JGHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Danon, 12 December 2018 - 12:18.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 unbrutus, on 12 decembrie 2018 - 11:06, said:

De multe ori cand dam o gaura in beton, ne lovim de fierul beton, cum procedam?
...
folosim cu incredere un detector de metale
[ https://s12emagst.akamaized.net/products/9302/9301486/images/res_8fbbd5866680f5fe4c84a663f30f670c_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Iar eu am raspuns omului care ti-a dat sfatul sa folosesti carota, eu m-am prins de la inceput ca e vorba de gaura de burghiu, dar am zis sa nu facem vreo confuzie

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
bah, voi sunteti normali sa dati gaura de hota prin stalpii de rezistenta? ca daca o dati 20 cm mai incolo se vede teava urat si nu puteti trai cu chestia asta? preferati sa riscati sa muriti la primul cutremur decat sa se vada un pic de teava?

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 unbrutus, on 12 decembrie 2018 - 11:06, said:

De multe ori cand dam o gaura in beton, ne lovim de fierul beton, cum procedam?
Cand dai cu carota diamantata mergi inainte ca aia tare tot :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate